سرویس خبری صنعت چاشنی های صنایع غذایی

دو چالش صاحبان صنعت غذا
کمبود مواد اولیه و فرسودگی ماشین‌آلات صنعتی دو مساله‌ای است که این روزها بسیاری از صنایع کشور با آن روبه‌رو هستند. بسیاری از کارخانه‌های صنعتی امروز با مشکلاتی مواجهند که در سال‌های دور در اقتصاد کشور مطرح نبود. بخشی از بنگاه‌ها به‌دلیل کمبود مواد اولیه و عدم دسترسی به آن در آستانه تعطیلی هستند و بخش دیگر راهی جز کاهش تیراژ محصولاتشان ندارند. در آن‌سو بسیاری از ماشین‌آلات صنعتی قدیمی هستند و باید تعویض شوند اما در شرایط فعلی امکان ورود ماشین‌آلات خارجی فراهم نیست.
قیمت مصوب رب ۱۲۹۰۰ تومان است/ گرانفروشان جریمه می‌شوند
رئیس سازمان حمایت با بیان اینکه گرانفروشان رب به سازمان تعزیرات معرفی می‌شوند گفت: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است.
خبری از خرید توافقی زعفران نیست/ افت چشمگیر قیمت طلای سرخ در بازار
میری گفت: قرار بود سازمان تعاون روستایی اقدام به خرید توافقی زعفران از کشاورزان کند، اما تا کنون این امر صورت نگرفته است.
خرید توافقی زعفران باید مازاد بر توان خرید بخش خصوصی و صادرات باشد نه در خدمت دلالان و رانت‌‌جویان
رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: تمام فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های خرید توافقی باید در راستای منافع کشاورزان و حفظ جایگاه زعفران ایران در بازارسازی و توسعه بازار جهانی زعفران به منظور برندسازی برای برند ملی زعفران ایران باشد.
برای خرید مربا چقدر هزینه کنیم؟ + قیمت
مربا هویج شانا مقدار ۲۲۵ گرم به قیمت ۳ هزار و ۷۸۰ تومان دربازار به فروش می‌رسد.
سقوط قیمت گوجه تولید رب خانگی را رونق داد/ رب صنعتی ۱۶ هزار تومانی خریدار ندارد
درپی کاهش قیمت هر کیلو گوجه فرنگی به ۶۰۰ تا هزار ۱۰۰ تومان و عدم کاهش قیمت رب گوجه صنعتی از محدوده ۱۶ تا ۲۲ هزار تومان، تولید رب خانگی رونق گرفته است.
آمادگی «سحرخیز» برای تسهیل شرایط مبادله زعفران
با استفاده از انبارهای بورس زعفران سحرخیز، بازرگانان و تولیدکنندگان می توانند زعفران خود را در محلی امن و مطابق با استانداردهای روز دنیا نگهداری و در هر زمان بدون مراجعه نسبت به فرو‌ش آن اقدام کنند.
قیمت هر قوطی رب گوجه فرنگی نباید بیش از 12 هزار تومان باشد
قیمت هر کیلو رب در بازار نباید بیش از 12 هزار تومان باشد اما قیمت در بازار بیش از 16 هزار تومان به فروش می‌رود و ما هم دلیلش را نمی‌دانیم این صحبت‌های رئیس گروه صنایع تبدیلی محصولات زراعی وزارت جهاد کشاورزی است.
امسال ۴۳۰ تن زعفران تولید می‌شود
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: امسال ۴۳۰ تن زعفران در سطحی بین ۱۱۳ تا ۱۱۵ هزار هکتار تولید می‌شود.
صادرات رب گوجه‌فرنگی در حجم‌های متفاوت، تا یکم دی ماه بلامانع است
صادرات رب گوجه فرنگی در حجم های متفاوت، بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، تا تاریخ یکم دی ماه سال جاری، بلامانع اعلام شد.
پیش بینی کاهش ٣٧ درصدی تولید شکر
مشاور عالی سازمان نظام صنفی کشاورزی با اشاره به پیش بینی کاهش ٣٧ درصدی تولید شکر در سالجاری گفت: با توجه به قیمت اعلام شده برای چغندرقند، نگران وضعیت کشت این محصول در سالجاری هستیم.
صادرات محدود رب گوجه از سر گرفته شد + سند
فارس قائم مقام وزیر در امور بازرگانی وزارت صمت از بلامانع بودن صادرات رب گوجه فرنگی خبر داد.
اُفت ۵۰ درصدی قیمت طلای سرخ در بازار
میری از اُفت ۵۰ درصدی قیمت زعفران نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
قیمت رب گوجه در بازار تغییری نداشته است/ نرخ هر کیلو گوجه‌فرنگی ربی ۸۰۰ تومان
کارگر گفت: باوجود فراوانی عرضه و قیمت پایین گوجه‌فرنگی ربی، اما قیمت رب گوجه همچنان در بازار تغییری نداشته‌است.
گران فروشی رب گوجه با مجوز سازمان حمایت؟ چرا ربّ «گوجه ۸۰۰ تومانی»، ۱۸۰۰۰ تومان است؟
درحالی‌ قیمت خرید گوجه‌فرنگی از کشاورزان تا ۸۰۰ تومان هم سقوط کرده، قیمت رب گوجه همچنان حدود ۱۸ هزار تومان است و در مرجع اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات هم هر قوطی رب گوجه فرنگی ۹۰۰ گرمی ۱۶۵۰ تومان قیمت خورده است.
پشت پرده گرانی شکر در بازار چیست؟/ انبارها پر از شکر اما قیمت‌ها عجیب و غریب!
شکر و تامین این محصول در بازار مواد غذایی این روزها تبدیل به معضلی برای مردم و فرصتی برای سودجویان شده است.
آینده‌سازی برای بازار افغان‌ها با زعفران ایرانی/ چشم زعفران به سیاست‌گذاری مسئولان
عضو شورای ملی زعفران گفت: سیاستگذاری‌های غلط در تجارت خارجی موجب شده زعفران به راحتی از مرزهای کشور به افغانستان قاچاق ‌شود و تجار این کشور محصول ما را با نام زعفران افغان در بازار جهانی عرضه کنند، به عبارت دیگر ما با سیاست‌گذاری‌های غلط در حال بازارسازی برای آینده زعفران افغانستان هستیم.
دلایل افت قیمت زعفران در بورس کالا
یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند قیمت زعفران در بورس گفت: انتظار برای افزایش عرضه زعفران در بازار در آستانه آغاز زمان برداشت به همراه افت بهای دلار در چند ماه گذشته موجب کاهش قیمت محصول برداشت سال گذشته در بازار شده که این موضوع اتفاقی طبیعی است.
زیگزاگ قیمت گوجه فرنگی در بازار/ مشکل اقتصاد گوجه فرنگی کجاست؟
امسال کشاورزان صیفی‌کار به دلیل عدم اجرای الگوی کشت، نبودن صنایع تبدیلی کافی و نداشتن برنامه مناسب صادراتی ضرر کردند؛ بگونه‌ای که حتی اجرای طرح خرید حمایتی گوجه فرنگی از سوی سازمان تعاون روستایی هم نتوانست کاری از پیش ببرد.
قاچاقچیان، زعفران ایرانی را نصف قیمت واقعی به خارجی‌ها می‌فروشند
عضو شورای ملی زعفران گفت: قاچاقچیان زعفران ایرانی را نصف قیمت واقعی در بازار صادراتی می‌فروشند، این امر موجب باخت تجار زعفران به قاچاقچیان در یک رقابت ناسالم شده که نتیجه آن کاهش صادرات رسمی کشور است.
اُفت ۱۲ درصدی قیمت طلای سرخ/ رشد ۲۵ درصدی تولید زعفران در راه است
میری گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو زعفران دسته با اُفت ۱۰ تا ۱۲ درصدی نسبت به ۲ هفته اخیر ۷ میلیون است.
نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل‌اند
معاون مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل هستند.
افزایش قیمت شکر در بازار تا ۸۰۰۰ تومان/ بنکداران شکر نمی‌فروشند
نرخ فروش هر کیلوگرم شکر تنظیم بازاری در آستانه ماه محرم ۳۵۰۰ تومان و با محدودیت حداکثر ۳ کیلوگرم به فروش می رسد اما قیمت شکر بسته بندی ۹۰۰ گرمی در بازار ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است.
رانت سیاه در صنعت سفید
بازار شکر همنوا با اقتصاد کشور طی یک سال اخیر مسیر پرتلاطمی را تجربه کرده است. التهاب بازار شکر به‌خصوص در ۶ ماه اخیر بیش از قبل خودنمایی کرد؛ به‌طوری‌که قیمت شکر برای مصرف‌کننده از حدود ۴ هزار تومان در آذرماه سال گذشته به ازای هر کیلو به حدود ۸ هزار تومان درحال‌حاضر رسیده است.
تاثیر کم خونی بر سلامت بدن
شایع ترین عارضه ناشی از فقر آهن، آنمی (کم خونی) است. افراد باید برای دوری از این مشکل مواد خوراکی سرشار از آهن نظیر اسفناج، گوشت قرمز و کدو حلوایی مصرف نمایند.
تکذیب خبر افزایش ۴۰ درصدی قیمت رب گوجه فرنگی
موسوی گفت: خبر افزایش ۴۰ درصدی قیمت رب گوجه فرنگی صحت ندارد و تکذیب می‌شود.
چالش‌ قوانین دست و پاگیر
صنعت غذا با وجود بالندگی و پتانسیل‌های بسیار مطلوب در ایران، هنوز جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور باز یا به نوعی پیدا نکرده است. عوامل متعددی وجود دارند که می‌توان آنها را دلایل اصلی جایگاه نامطلوب امروز صنایع غذایی در کیک اقتصاد کشور دانست؛ اما ریشه این ناکامی‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ اعمال برخی تبعیض‌ها و ناهماهنگی‌ها در سیاست‌گذاری‌ها، بدون شک سد محکمی در مقابل بزرگ شدن بنگاه‌های اقتصادی صنعت غذا به‌شمار می‌رود.
مبنای ما برای افزایش نرخ شکر، رشد نرخ هایی است که دولت در محصولات و خدمات اعمال می‌کند / سهم شکر در سفره مردم 20 درصد
شکر به عنوان یک کالای اساسی در سبد غذایی، جایگاه ویژه ای در اقتصاد (مقاومتی) پیدا کرده است. محدودیت در کشت چغندر قند و نیشکر به دلایل مختلف مانند کم آبی و غیره، حجم واردات شکر خام را به کشور افزایش داده است تا جایی که طبق آمارهای رسمی بانک مرکزی و گمرک، سالانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن شکر خام وارد کشور می شود که در سال های اخیر به دلیل نوسان نرخ ارز، شامل ارز یارانه ای شده و واردات و توزیع آن در اختیار دولت است.
آشتی کردن بانک مرکزی با صادرکنندگان تنها راه توسعه صادرات زعفران
نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره ی راهکار برون رفت از مشکلات صادرات گفت: آشتی کردن بانک مرکزی با صادرکنندگان تنها راه توسعه صادرات زعفران در شرایط فعلی است.
صادرات زردچوبه هند از تحریم‌های آمریکا ضربه خورد
صادرات زردچوبه هند از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که بزرگترین خریدار این ادویه بوده، لطمه خورده است.