سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

تولید بذر هسته‌های اولیه گیاهان روغنی مقاوم به بیماری‌ها و آفات
مدیر مرکز رشد کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، وابسته به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان، از تولید بذر هسته‌های اولیه گیاهان روغنی سویا و کلزا و تجاری‌سازی آن‌ها خبر داد و گفت: خصوصیات این بذر جدید عملکرد بالا، مقاوم بودن به بیماری‌ها، مقاوم بودن به آفات و شرایط آب‌ماندگی است.
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۲۷
چرا رئیس جمهور در این برهه به خودکفایی محصولات اساسی تاکید می‌کند؟
رئیس جمهور وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرده که در تولید محصولات اساسی خودکفا شود،‌ آقای رئیس جمهور چرا در این برهه به این خودکفایی تاکید می کند؟ این کار، اهمیت خودکفایی در تولید غذا در شرایط جنگ اقتصادی را نشان می‌دهد.
شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۰۲
ایجاد قطب علمی حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی/بانک بذر بقولات دستاوردی مهم درکشور
رئیس پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پژوهشکده علوم گیاهی، قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین پژوهشکده دانشگاه فردوسی به شمار می‌رود و محققان آن جزو جوان‌ترین و با انگیزه‌ترین پژوهشگران این دانشگاه هستند که این امر باعث شده است یکی از موفق‌ترین پژوهشکده‌ها در سطح دانشگاه محسوب شود.
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
کمک ۱۶ میلیارد دلاری ترامپ به کشاورزان آمریکا
دولت ترامپ برای جبران خسارات کشاورزان آمریکایی از جنگ تجاری با چین ۱۶ میلیارد دلار کمک به آنان اختصاص داد.
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
پیش بینی فائو از افزایش تولید غلات ایران با وجود خسارات سیل
سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی(فائو) پیش بینی کرد تولید غلات ایران در سال جاری و به رغم خسارات سیل افزایش یابد و به ۱۹.۵ میلیون تن برسد.
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
خرید برگ سبز چای به ۴۶ هزار تن رسید/ پرداخت ۲۶ درصد مطالبات چایکاران
جهان ساز گفت: براساس آخرین آمار تاکنون، ۴۶ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۱۴۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.
جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
جلوگیری از خروج پیاز زعفران حفظ میراث ژنتیکی هزار ساله / استرالیا هر بسته پیاز زعفران تزئینی را 10 یورو می‌فروشد
عضو شورای ملی زعفران با اشاره به فشار برخی از سودجویان برای آزادسازی صادرات پیاز زعفران به بهانه مقابله با قاچاق گفت: قبول صدور پیاز زعفران به معنای پذیرش خروج میراث ژنتیکی هزاران ساله از کشور است، ضمن اینکه فرصت را به رقبا می‌دهیم تا خود را برای کنار زدن ما از بازار این محصول قدرتمندتر کنند.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
رشد 33 درصدی پرداخت زکات از سوی مردم
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت:به لطف خدا و یاری مردم، دریافت ۴۹۳۸ میلیارد ریال زکات و افزایش ۳۳ درصدی آن، نشان دهنده دلبستگی مردم به ارزشها و اصول دینی است.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۸
ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: دولت مبلغ 9 هزار و 260 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت های سیل به بخش کشاورزی خوزستان ابلاغ کرد.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۵
درآمدزایی صنعت بذر مورد غفلت قرار گرفته است
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: صنعت بذر در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته حال اینکه این صنعت سومین گردش مالی را در جهان دارد.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۵۳
46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند
معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری ایران گفت: سازمان تعاون روستایی از تشکل های زنان در حوزه تعاونی ها استقبال می کند و بانوان بیش از 46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی کشور را تشکیل می دهند.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۴۹
خرید ۹۸ هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان ۱۳ استان کشور
از شروع عملیات خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاکنون بیش از ۹۸ هزار و ۳۴۹ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان ۱۳ استان کشور خریداری شده است.
پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۰:۴۵
۵۰ هکتار از محصولات کشاورزی آلوده استان تهران معدوم شد
استاندار تهران گفت: ۵۰ هکتار از محصولات کشاورزی استان تهران که با آب های آلوده آبیاری می شدند، معدوم شد.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
اجرای ۹۰۰ هزار هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار در دولت تدبیر و امید
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: بیش از ۹۰۰ هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در سطح کشور در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید اجرا شده است که در طول تاریخ کشور در حوزه مدیریت منابع آبی و خاکی به این اندازه سرمایه گذاری نشده است.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
مطالبات چغندرکاران کرمانشاهی ظرف مدت یک ماه پرداخت شود
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس، گفت: اینکه محصول کشاورزان چغندرکار باید به صورت تضمینی خریداری و مطالبات آنها نهایتا ظرف مدت یک ماه پرداخت شود.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۳۱
قاچاق و مصرف دامداری‌ها ۵ میلیون تن گندم را از چرخه خارج می‌کند
نایب رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده بین ۴ تا ۵ میلیون تن از گندم تولیدی کشور از طریق قاچاق و مصرف دامداری‌ها از دسترس خارج می‌شود.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۲۲
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد
کارشناس زراعت گندم سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۱۷
هشدارهای هواشناسی به کشاورزان تا جمعه ۳ خرداد
سازمان هواشناسی کشور توصیه‌هایی را برای کشاورزان مناطق مختلف کشور تا روز جمعه سوم خرداد ماه سال جاری ارائه کرد.
چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۱۵
دریافت ۴۹۳۸ میلیارد ریال زکات و افزایش ۳۳ درصدی آن، نشان‌دهنده دلبستگی مردم به ارزش‌ها و اصول دینی است
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به روند افزایش صدقات و زکات بر اساس آمارها اشاره کرد و گفت: گاهی ممکن است برخی مشکلات و فشارها و یا القائات دشمن باعث شود که مردم ناامید شوند و بعضی از افراد ناآگاه یا نفوذی نیز بر این فضا دامن بزنند که مردم از ارزشها، معنویات و آموزه‌های دینی فاصله گرفته اند اما به لطف خدا و یاری مردم، دریافت ۴۹۳۸ میلیارد ریال زکات و افزایش ۳۳ درصدی آن، نشان دهنده دلبستگی مردم به ارزشها و اصول دینی است.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹
مبارزه با آفت، این بار ملخ مراکشی
حدود چهار ماه از هشدار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درباره هجوم ملخ صحرایی به ایران می گذرد؛ گرچه در این مدت سعی شده این آفت در هشت استان جنوبی کنترل شود اما در نیمه شمالی کشور نیز به دلیل بارش های بهاری، شاهد طغیان نوع بومی آن هستیم.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
بیش از یک‌میلیون گونه در معرض انقراض است
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی در همایش روز جهانی تنوع زیستی که در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزارشد، اظهار کرد: براساس آمار و گزارش‌ها یک میلیون گونه در دهه آینده در معرض انقراض هستند، در حالیکه تنوع زیستی ارزش‌های اقتصادی، اکلوژیک فرهنگی و زیباشناسی دارد.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
4میلیون حشره در وزارت جهاد کشاورزی نگهداری می‌شود
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به بزرگترین بانک و موزه حشرات گیاهی در ایران گفت: در این بانک بالغ بر ۴ میلیون حشره در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
انتقاد کلانتری از مدیران دولتی؛ از محیط زیست چیزی نمی‎دانید
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: مدیران دولتی ما چیزی از محیط زیست نمی‌دانند و اولویت پروژه‌ها تولید و اشتغال به هر بهایی است.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
انتقاد رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد حجتی در اجرای قانون انتزاع
رئیس کمیسیون کشاورزی از عملکرد وزارت جهاد در اجرای قانون انتزاع انتقاد کرد و گفت: ظرفیت‌های لازم برای اجرای این قانون در وزارتخانه مذکور ایجاد نشده است.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
افزایش کرایه حمل کام کشاورزان چغندرکار دزفول را تلخ کرد
برداشت محصول چغندرقند از سطح حدود 2 هزار و 100 هکتار از مزارع دزفول در حالی آغاز شده که کشاورزان این منطقه همچون سال های گذشته با مشکلات عدیده ای از جمله افزایش نامتعارف کرایه حمل روبرو شده اند که این مشکلات شیرینی برداشت محصول را به کام آنها تلخ کرده است.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۳۵
دولت زیر بار پرداخت مابه‌التفاوت به گندم‌کاران نمی‌رود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت باید گندم‌های برداشت شده را بر اساس قانون به قیمت هر کیلوگرم یک هزار و ۷۰۰ تومان خریداری کند اما ما به دنبال پرداخت مابه‌التفاوت توسط دولت به کشاورزان هستیم که تاکنون دولت زیر بار آن نرفته است.
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۲۸
به نام کشاورزان، به کام دلالان/ جلوی سوءاستفاده‌ها را بگیرید
گرانی محصولات کشاورزی و به تبع آن محصولات فرآوری شده که ماده اولیه آن محصولات کشاورزی است، این باور را به وجود آورد که کشاورزان با صادرات محصولات خود از نوسانات نرخ ارز سود برده‌اند. اگرچه سود صادرات کشاورزی نسبت به قبل بهتر شده، اما افزایش تورم نهاده‌های کشاورزی و جولان دلالان در بازار باعث می‌شود کشاورزان از این شرایط سود نبرند، حال آنکه برنامه‌ریزی درست در این زمینه می‌تواند کشاورزی را به جایگاه مناسبی در تولید و صادرات برساند.
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
وزارت جهاد خواستار اصلاح کرایه حمل چغندرقند شد
وزارت جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه کشور خواستار اصلاح و افزایش کمک کرایه حمل چغندرقند به منظور تسریع ارسال این محصول به کارخانجات قند و کاهش دغدغه‌های کشاورزان شد.
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
2120 میلیارد ریال به کشاورزی بوشهر اختصاص یافت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 2هزار و 120میلیارد ریال اعتبار رهاورد سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهوری و هیات دولت برای بخش کشاورزی این استان است.
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷
چرا بهترین و بدترین گندم کشور یک قیمت دارد؟
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است که خرید و فروش سنتی محصولات کشاورزی تبعات بسیاری را برای کشور به دنبال دارد؛ برای مثال، تعیین قیمت یکسان برای بهترین و بدترین گندم تولیدی، به مرور باعث کاهش کیفیت گندم می شود.
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹