سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

شهرک‌ خرمایی جایگزین کارگاه‌های سنتی بوشهر شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: راه‌اندازی شهرک خرمایی راهی برای تقویت زیرساخت‌های وابسته به فرآوری این محصول و جمع‌آوری کارگاه‌های سنتی در این بخش است.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
کشاورزی قراردادی، معادله برد-برد بین کشاورزان و متقاضیان
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم شفاف سازی رابطه تولید تا بازار، گفت: کشاورزی قراردادی باید یک معادله برد-برد بین کشاورزان و بهره‌برداران و متقاضیان باشد.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
کشاورز: موافق آزاد شدن خرید و فروش گندم هستیم اما سیاست‌ها اجازه نمی‌دهد
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت:ما کاملاً موافقیم که گندم باید با کیفیت خریداری شده و خرید و فروش آن آزاد باشد یا بخش خصوصی آن را خریداری کند اما سیاست‌ها این اجازه را به ما نمی‌دهد.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
تولید محصولات باغی به ۲۳ میلیون تن رسید
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می‌شود، گفت: بخشی از این حجم تولید در فضای گلخانه و بقیه در فضای باز است که می‌توان با یک هرس و تغذیه مناسب این میزان را به دو برابر افزایش داد.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
امسال به جای اینکه جشن خودکفایی بگیریم باید 5 میلیون تن گندم وارد کنیم
وزیر اسبق جهاد کشاورزی در همایش سالانه نهادهای ذیل دفتر رهبری گفت: به جای اینکه امسال خودکفایی گندم را جشن بگیریم مجبور می‌شویم 5 میلیون تن گندم وارد کنیم.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
اعتبار ۶۰۰میلیارد تومانی صادرات تنها به پسته کاران رسید
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان یک خط اعتباری برای پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان پنج محصول باغی ایجاد شد که تنها پسته‌کاران توانستند بهره‌برداری کنند و بخش‌های دیگر بهره زیادی نبردند.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
بررسی سوال نمایندگان از وزیر نیرو در جلسه کمیسیون کشاورزی
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، گفت: وزیر نیرو برای پاسخگوی به سوال تعدادی از نمایندگان در کمیسیون حاضر و به دلیل عدم اقناع برخی از آنها سوالات به صحن علنی ارجاع داده شد.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۴۲
جدیدترین آمار خسارات سیل به بخش کشاورزی‌
مدیر کل دفترمدیریت بحران وکاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی مبلغ کل خسارت وارد شده به بخش کشاورزی ناشی از وقوع سیل را تا ۲۸ دی‌ ماه سالجاری ۱۱۱۸۵.۲ میلیارد ریال اعلام کرد.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۲۰
افزون بر چهار هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان به کشت سیب زمینی اختصاص یافت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان از کاشت سیب زمینی طرح استمرار در هفت شهرستان جنوبی این استان خبر داد و گفت: طی اجرای این طرح سال زراعی جاری چهار هزار و ۳۸۰ هکتار از اراضی این منطقه به کشت سیب زمینی اختصاص یافت.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۹:۱۸
خط اعتباری ۶۰۰میلیارد تومانی برای صادرات/ تولید ۲۳ میلیون تن محصولات باغی در کشور
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می شود، گفت: بخشی از این حجم تولید در فضای گلخانه و مابقی در فضای باز است که می‌توان با یک هرس و یک تغذیه مناسب این میزان را به دو برابر افزایش داد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
راهکاری برای افزایش درآمدهای ارزی
یک کارشناس اقتصادی کشور گفت که تمرکز بر بخش کشاورزی و صادرات محصولات آن می‌تواند مشکلات ناشی از تحریم را حل کند. باید کشاورزی را بهره‌ور کرد تا بتوان از مزایای آن استفاده کرد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۱
بذر راهکار تأمین امنیت غذایی/چین برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد
آگرونومیست معروف چینی در سن 90 سالگی بذر برنج قابل کشت در زمین‌های شور تولید کرد که می تواند حتی امنیت غذایی جهان را نیز تامین کند، وی در سال 1970 بذر هیبرید برنج را معرفی کرده بود که تولید برنج را در دنیا سه برابر کرد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
هشدارهای هواشناسی به کشاورزان تا ۴ بهمن/لزوم مراقبت از گوساله‌های تازه‌ متولد شده
سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای با توجه به وضعیت آب و هوا از امروز تا ۴ بهمن توصیه‌ها و هشدارهایی را به کشاورزان استان‌های مختلف کشور ارائه کرد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی/ اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به فاز جدید مبارزه با ملخ
میر گفت: تا کنون در ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی صورت گرفته است.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۷:۱۹
برآورد خسارت ۷۴۰ میلیارد تومانی سیلاب به کشاورزی سیستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون میزان خسارات وارده به زیربخش‌های کشاورزی این استان، ۷۴۰میلیارد تومان برآورد شده است.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
بذراصلاح شده راهکار تامین امنیت غذایی درجهان/90 درصد بذر سبزی و صیفی کشور وارداتی است
در حالی که ایران وابستگی زیادی در تولید بذر دارد کارشناسان بین المللی اصلاح نباتات معتقدند تغییرات آب و هوایی، گرم شده کره زمین و کمبود آب تولید را سخت کرده و در چنین شرایطی راهکار تامین امنیت غذایی استفاده از بذر اصلاح شده است.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
سیلاب ۱۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد
رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: در پی بارش‌های اخیر و جاری شدن سیلاب به بخش کشاورزی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۸
خسارت سیل به کشاورزی سیستان و بلوچستان جدی است/ بذرهای جایگزین به کشاورزان تحویل می‌شود
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: بنابر گزارش‌ها خسارت برای کشاورزان و باغداران جدی است و در این زمینه ما برآوردها را به وزارت کشور منعکس کردیم.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹
کشت گلخانه‌ای راهی به سوی بهبود تولید محصولات کشاورزی
ویژگی های کشت گلخانه‌ای از جمله صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش بهره‌وری، امکان کاشت و برداشت محصول در تمام فصول، قابلیت مقابله با تهدیدات و خسارات به واسطه امکان کنترل‌ها و اقدامات پیشگیرانه این شیوه کاشت را به یکی از مهمترین راههای نوین در جهت بهبود کیفیت و کمیت در تولید محصولات کشاورزی تبدیل کرده است.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
گیاهان دارویی؛ گنج های نهفته در لرستان
وجود یک هزار و ۷۰۰ گونه گیاهی در کوه ، دشت، دامنه‌ها و ارتفاعات استان لرستان این استان را به یکی از ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی برای کشت انواع گیاهان دارویی تبدیل کرده است.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
خسارت سیلاب به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان جدی است
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بنابر گزارش‌ها خسارت برای کشاورزان و باغداران جدی است، گفت: قطعاً دولت برآورد خسارت را بررسی و از طریق ستاد بحران اقدامات لازم انجام خواهد شد.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶
طارم روشن ، برگ برنده خودکفایی برنج
کارشناسان و مسئولان بخش کشاورزی مازندران دستیابی و معرفی رقم جدید کیفی و کمی "طارم روشن " را گامی بزرگ برای خوداتکایی تولید داخلی برنج می‌دانند و بر این اعتقادند که استفاده از این برگ برنده برای خودکفایی در تولید برنج به عنوان یک محصول راهبردی نیازمند تلاش مضاعف برای فروش و بازرگانی آن است.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
خسارت بالای سیل به کشاورزی سیستان و بلوچستان
قائم‌مقام دبیرکل خانه کشاورز با بیان اینکه هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت وارده سیل به بخش کشاورزی نداریم، گفت: با این وجود سیل اخیر بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان وارد کرده است.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
بی‌سابقه‌ترین حمله ملخ‌ها در 25 سال گذشته امنیت غذایی را تهدید می‌کند
فائو هشدار داد: حمله ملخ‌ها در 25 سال گذشته بی‌سابقه بوده و تهدید جدی برای امنیت غذایی در جهان محسوب می‌شود.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
برآورد خسارات سیل به زیربخش‌های کشاورزی
در پی وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان که باعث طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب شد، سرپرست وزارت جهادکشاورزی با دستور ویژه‌ای هیاتی را به سرپرستی معاون آب و خاک این وزارتخانه به سیستان اعزام کرد.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۷:۲۹
واردات گندم کلید خورد
با وجود اهمیت بالای خودکفایی گندم، اما سیاست مسئولان شورای اقتصاد در اجرای قانون خرید تضمینی راه را برای واردات گندم های خارجی هموار کرده است.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۷:۲۴
توصیه‌های سازمان هواشناسی به کشاورزان تا ۲۹ دی‌
سازمان هواشناسی کشور با انتشار توصیه‌های هواشناسی کشاورزی نسبت به پایداری هوای سرد و وقوع یخبندان و تاثیر آن بر دامداری‌ها و مرغداری‌ها هشدار داد.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
حدود یک هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان سه استان سیل زده
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: در پی وقوع سیل اخیر، حدود ۱.۰۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی ۳ استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان وارد شده است.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
پرداخت ۹۵ درصد مطالبات چایکاران/ نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای تعیین تکلیف نشده است
رئیس سازمان چای از پرداخت ۹۵ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: مطالبات تا نیمه اول مهر تسویه شده است.
پنج شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
15 درصد کود مورد نیاز کشور از واردات تامین می‌شود
شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد:طرح موضوعی که واردات، تولید داخل را تحت‌الشعاع خود قرار داده است با توجه به سهم واردات و همچنین محدودیت آن صرفا به 3 نوع کود هیاهویی بیش نیست.
پنج شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷