سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

بهره برداری ۵۵۰۰ هکتار شهرک‌های کشاورزی طی ۶ سال اخیر
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گفت: از سال ۹۲ تاکنون واحدهای تولیدی شهرک‌های کشاورزی در مساحت پنج هزار و ۵۳۹ هکتار در حال ساخت سازه و بهره‌برداری هستند.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۷
خسارت کم‌کاری و کرونا بر طرح تسطیح اراضی شالیزاری مازندران
طرح ملی تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری مازندران که نزد کشاورزان به " طرح ژاپن " شهرت یافته ، امسال تحت تاثیر کرونا و بی توجهی به توصیه‌های کارشناسان سبب ایجاد خسارت به دهها شالیکار شهرستان بابلی شده و این توقع را در آنها ایجاد کرده است که خسارتشان باید توسط مجریان طرح و یا دولت پرداخت شود.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴
واگذاری ثبت و پایش کیفیت انواع کودها به موسسه تحقیقات خاک و آب
وزیر جهاد کشاورزی، ثبت و پایش کیفیت انواع کودها، بهسازهای خاک و بهبود دهنده های رشد شیمیایی، آلی و زیستی را به موسسه تحقیقات خاک و آب واگذار کرد.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
خرید توافقی زرشک از کشاورزان خراسان جنوبی آغاز شد
خرید توافقی محصول زرشک کشاورزان استان خراسان جنوبی که در آستانه فصل برداشت در انبارها موجود است، آغاز شد.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
شورای قیمت‌گذاری تنها مرجع تعیین قیمت محصولات کشاورزی شد
طبق مصوبه مجلس، شورای قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری حمایتی محصولات کشاورزی تنها مرجع تعیین قیمت محصولات کشاورزی و خرید تضمینی شد.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
پرداخت ۹۴ درصد مطالبات گندمکاران؛ سطح زیر کشت گندم به ۷ میلیون هکتار می‌رسد
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: بنابر آخرین آمار ۱۹ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
تولید پنبه کشور احیا می‎‌شود/ ۹۹ هزار هکتار زیر کشت پنبه رفت
مجری طرح پنبه کشور با اشاره به برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای احیای تولید پنبه در کشور گفت: در سال جاری حدود ۹۹ هزار هکتار از اراضی کشور به زیر کشت پنبه رفت و پیش بینی می شود ۲۷۰ هزار تن وش پنبه تولید شود.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
2 اشکال مهم طرح مجلس برای اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی
طرح مجلس برای اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، همچنان مشکلات قبلی این قانون را دارد. همچنین این طرح ضمانت اجرایی کافی ندارد و منابع مالی مشخصی هم برای آن در نظرگرفته نشده است.
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
۲۰ تن گردو از باغهای رضوانشهر برداشت شد
مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر گفت: رضوانشهر و پره سر با دارا بودن حدود ۴۵۰ هکتار باغ گردو، سالانه حدود ۲۰ تن محصول تولید می کند.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۹
کشاورزان و باغداران دشتستان از وضعیت بازار خرما ناراضی هستند
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نارضایتی باغداران و کشاورزان از وضعیت فعلی بازار خرما، گفت: باید همه ظرفیت‌ها برای صادرات خرما به کار گرفته شود.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
خودکفایی در تولید مواد غذایی برای ژاپنی‌ها آرزو شده است
تلاش ژاپنی‌ها برای خودکفایی در تولید مواد غذایی به در بسته خورده و این کشور همچنان نزدیک به ۶۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز خود را از خارج وارد می‌کند.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۶
قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد
در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه های مرتبط در خصوص تامین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به صرفه تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تایید قرار گرفته بود، برای سال زراعی آینده، ۴ هزار تومان تعیین شد.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
برداشت پسته در میبد ۳۰ درصد افزایش یافت
مدیر جهادکشاورزی شهرستان میبد از افزایش ۳۰ درصدی برداشت محصول پسته از باغات این شهرستان خبر داد.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
خرید بیش از ۱۳ هزار تن گوجه فرنگی کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل تعاون روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد از خرید بیش از ۱۳ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان این استان در سال جاری خبر داد.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷
آمادگی صندوق نوآوری برای کمک به تکمیل و توسعه خطوط صنایع فراوری زعفران
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تسهیلات لازم به شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه زعفران برای تکمیل و توسعه خطوط تولید این محصول ارائه خواهد شد.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۱
تاسیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بر اساس طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مجلس شورایی تحت عنوان «شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» در کشور راه اندازی می شود.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۲۲
دولت روحانی تنها یک بار قانون خرید تضمینی را درست اجرا کرد
یک کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: دولت روحانی از سال ۹۲ تا ۹۹ تنها یک بار قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را درست اجرا کرده است.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۲۰
2 پیشنهاد به دولت درباره گرانی کود و سم/ هزینه تولید 3 میلیون تومان درهکتار افزایش یافت
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران با بیان اینکه افزایش 5 برابری قیمت کود وسم هزینه یک هکتار تولید را 3 میلیون تومان افزایش داده است، دو پیشنهاد به دولت داد که معتقد است در صورت اجرا بخشی از هزینه های کشاورزان جبران می شود.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۱۶
۸ هزار میلیارد ریال برای واردات آفت کش‌ها تخصیص داده شد
از محل منابع داخلی اعتباری بانک ها معادل ۸ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای واردات آفت کش‌ها تخصیص داده شد.
سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۶:۴۵
تعیین قیمت پائین برای گندم موجب کاهش تولید و افزایش واردات شد
یک کارشناس گفت: قیمت پایین تعیین شده برای خرید گندم از کشاورزان، علاوه بر ایجاد فشار اقتصادی بر بسیاری از گندمکاران، سبب کاهش تولید گندم و افزایش واردات این محصول کشاورزی شده است.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تامین اجتماعی تفاهم نامه همکاری امضا کردند
وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تامین اجتماعی در زمینه کسورات مستمری بگیران وزارت جهاد کشاورزی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
اما و اگرهای پیش روی کشت کلزا در آذربایجان‌غربی
در حالی که زمان طلایی کشت دانه روغنی کلزا در مزارع آذربایجان‌غربی پنجم مهر به پایان می‌رسد، کشاورزان استان با اما و اگرهایی نظیر مشخص نشدن قیمت تضمینی، کشت‌های رقیب و مشکل تامین آب برای کشت این محصول روبرو هستند که می تواند میزان تولید این محصول مهم روغنی را تحت الشعاع قرار دهد.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
افزایش ۱۰۰ درصدی کشت چغندرقند بهاره در فارس
کارشناس مسوول چغندرقند سازمان جهادکشاورزی استان فارس دلایل کاهش سطح زیرکشت چغندرقند بهاره سال گذشته را عدم پرداخت به موقع مطالبات چغندرکاران، وجود کشت‌های جایگزین، قیمت غیرمنطقی خرید چغندر و محدودیت منابع آبی در برخی از مناطق استان اعلام کرد.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۹
سیاست‌های تشویقی و حمایتی صادرات زعفران اجرا نشده است
سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست‌های تشویقی و حمایتی صادرات زعفران به درستی در کشور اجرا نشده است.
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۵
آذربایجان بهشت داروهای گیاهی ایران
ناشناخته بودن گیاهان دارویی، بازار بزرگ جهانی آنها و عدم اطلاع از گونه‌های مختلف، موجب شده تا کشاورزان آذربایجان‌شرقی گاهی به کاشت گیاهان خارجی روی آورند و از این ظرفیت غفلت کنند.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
مذاکره با جهاد دانشگاهی برای فرآوری گیاهان دارویی
مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک از مذاکره با جهاد دانشگاهی برای فرآوری گیاهان دارویی و عرضه آنها به بازار خبر داد و گفت: با این کار می توان از ظرفیت های مغفول مانده این بخش بهره برد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
واردات گندم به قیمت 6 هزار تومان/ دولت به کشاورز خارجی یارانه می‌دهد
رییس بنیاد ملی گندم کاران گفت: دولت در فصل زراعی گذشته نرخ ۲۵۰۰ تومان را برای خرید گندم اعلام کرد، اما دولت برای واردات هرکیلو گندم 6 هزار تومان پرداخت می کند.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
تضمین صادرات پسته منوط به رعایت بهداشت در فرایند تولید است
مدیر جهاد کشاورزی اردکان با بیان اینکه پسته به لحاظ اقتصادی و سازگاری با آب و خاک و شرایط اقلیمی از مهمترین محصول شهرستان است، گفت: این محصول ارزآوری مناسبی به همراه دارد و تضمین صادرات آن منوط بر رعایت اصول بهداشتی در فرایندهای تولید تا صادارات است .
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
ساختار تعیین نرخ تضمینی گندم تغییر کرد/ ۳ میلیون تن بر ذخایر استراتژیک افزوده می‌شود
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: امسال شورای عالی امنیت ملی به علت وضعیت کرونا تصمیم گرفت ۳ میلیون تن ذخایر استراتژیک اضافه کنند و گندم وارداتی نه برای مصرف روزانه بلکه برای تامین ذخایر استراتژیک باشد به طوری که گفتند حداقل باید پنج ماه گندم ذخیره برای نیاز مردم وجود داشته باشد.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
معیارهای تعیین قیمت تضمینی محصولات اساسی کشاورزی مشخص شد
نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای معیارهای تعیین قیمت تضمینی محصولات اساسی کشاورزی را مشخص کردند.
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴