سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

برنامه‌ریزی دولت برای ممانعت از خروج آب از کشور
معاون وزیر جهاد کشاورزی از برنامه ریزی انجام شده دولت با هدف ممانعت از خروج آب از کشور در درجه اول خبر داد.
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
شیره سفره های زیر زمینی کشیده می شود
خزانه گیری برای کشت دوم برنج در حوضه آبریز « هراز » به عنوان بزرگ ترین دشت برنج خیز مازندران امسال در حالی در واپسین روزهای گرم و سوزان ماه تیر آغاز شده که کشت اول برنج با روشن شدن موتور و پمپ چاههای آب به خوشه نشسته است .
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
خشکسالی به دامن اراضی نیشکر زده است
معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت: در حال حاضر 65 هزار هکتار نیشکر زیر کشت قرار دارد که 59 درصد این سطوح به دلیل بی آبی در آستانه خسارت 79 تا 100 درصدی هستند و در صورت از بین رفتن کشت و خشک شدن مزارع نیشکر، اشتغال و اقتصاد خوزستان ضربه می‌بیند.
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲
102 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد
رئیس سازمان چای گفت : 102 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران شمال کشور بابت خرید تضمینی برگ سبز چای پرداخت شده است.
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۲۴
خرید تضمینی گندم 700 هزارتن کاهش یافت/ پرداخت 57 درصدی مطالبات گندمکاران
یک مقام مسئول از کاهش 700 هزار تنی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۲۲
غفلت از انتقال دانش ضمنی به کشاورزان
معاون ترویج و آموزش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: بخشی که ما در حوزه کشاورزی بسیار از آن غفلت کرده‌ایم دانش ضمنی در دل کشاورزان است.
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
نگرانی برای کاهش کیفیت تولید انگور در خراسان‌شمالی با گرمای هوا
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی گفت: با افزایش گرمای هوا در این استان، نگران کاهش کیفیت تولید انگور هستیم.
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
نیازی به واردات گندم نداریم/عبور از رکورد ۱۲۳ساله تولید شکر
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه سطح زیرکشت محصولات کشاورزی کاهش و تولید افزایش یافته است،گفت: امسال هم نیازی به واردات گندم نداریم.
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۹
رهاسازی آب برای آبیاری نخیلات آبادان و خرمشهر انجام شد
استاندار خوزستان از رهاسازی آب از پشت سدهای گتوند و دز با هدف آبیاری نخیلات شهرستانهای آب و خرمشهر خبر داد.
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
دولت با حمایت از تولیدکنندگان قیمت محصولات کشاورزی را کنترل کند
یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بخش های مختلف بازار متاثر از بخش کشاورزی و تولید داخل کشور است. اگر میزان عرضه محصولات متناسب با متقاضیان باشد، قیمت ها خود به خود پایین می آید.
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
آخرین وضعیت طرح کشت مبتنی بر قرارداد/ ۷۵ هزار شغل ایجاد و تثبیت می‌شود
مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار وزارت کار درباره آخرین وضعیت طرح «کشت مبتنی بر قرارداد» گفت:پیش بینی می شود در اجرای طرح زعفران،گوجه،خرما و برنج در طرح کشت مبتنی بر قرارداد،حدود ۶۰هزار شغل تثبیت و نزدیک به ۱۵هزار اشتغال جدید ایجاد شود.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۷
ضرورتهای تاسیس هلدینگ‌های کشاورزی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: در هلدینگ حتی اگر صددرصد سهام شرکت فرعی درتملک شرکت اصلی باشد موجودیت شرکت فرعی از بین نمی رود وکماکان شخصیت حقوقی سابق خود را حفظ می کنند و هیچ نوع عملیات پر هزینه انتقال عنوان مالکیت املاک ضروری نیست.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
هیات روسی از طرح «شورورزی» نیشکر خوزستان دیدن کرد
هیاتی از موسسه تحقیقات کشاورزی روسیه روز شنبه از پروژه کشاورزی شورورزی مجتمع کشت و صنعت نیشکر میرزا کوچک خان در خوزستان دیدن کرد.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۲
۵۰ درصد پساب تصفیه‌خانه‌ها در کشاورزی استفاده می‌شود
مدیر کل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب کشور گفت:اکنون­­۱۹۴ تصفیه خانه فاضلاب شهری در کشور درحال بهره برداری است که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب شهری را تصفیه وپساب تولید می‌ شود.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
دفتر امور خاک در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل می شود
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت:بزودی با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی،دفتر امور خاک در تشکیلات معاونت آب و خاک راه اندازی می شود تا امور مربوط به خاک با جدیت بیشتری پیگیری گردد.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
تخلف وزارت جهادکشاورزی در اختصاص یارانه به واردات کود
یک مقام مسئول گفت:علاوه بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کود،وزارت جهاد مجددا یارانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی به کودهای ازوته و فسفاته اختصاص می دهد که این امر تخلف محسوب می شود.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
سرمازدگی ۲۰۰هزار میلیارد تومان به کشاورزان کشور خسارت زد
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خسارت ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی سرمازدگی به کشاورزان، گفت: برای کاهش این خسارات در سال‌های آینده باید کشت گلخانه‌ای را ترویج دهیم.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۴۰
مازندران، گورستان ماشین‌آلات کشاورزی می‌شود؟
عضو هیات علمی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: در صورت وارد کردن ماشین های مکانیزه، اگر دانش آن کار وجود نداشته باشد طی سال های آینده شاهد گورستانی از ماشین های مختلف بی کیفیت که قابلیت هیج استفاده ای ندارند، خواهیم بود.
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۳۸
کاهش 50 درصدی تولید زیتون در راه است/ زنگ خطر حذف روغن زیتون از سفره خانوار به صدا درآمد
جلالت گفت: با توجه به سال ناآور زیتون، افزایش دمای هوا و شیوع آفت مگس زیتون، تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش خواهد داشت.
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
سیاست‌های ارزی،صادرات رسمی زعفران را ۴۵درصد کاهش داد/افزایش قاچاق
نائب رئیس شورای ملی زعفران از کاهش ۴۵ درصدی صادرات این محصول در خردادماه امسال خبر داد و گفت: سیاست‌های ارزی دولت باعث کاهش صادرات رسمی و قاچاق این محصول به خارج از کشور شد.
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
جای خالی ساختارهای مدرن در بخش کشاورزی/زنجیره سرد بر مرکبات حاکم می شود
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور معتقد است بسیاری از ساختارها به سازمان تعاون روستایی تحمیل شده و باید ساختار سنتی این سازمان جای خود را به سیستم های مدرن بدهد چرا که او به دنبال مداخله گری هدفمند و هوشمند در بازار محصولات کشاورزی است.
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
برداشت ۷۳ هزار تن برگ سبز چای
رییس سازمان چای گفت: چایکاران از اول اردیبهشت ماه تاکنون ۷۳ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۱۵۵ میلیارد تومان برداشت کردند که نیمی از آن درجه یک و نیمی دیگر درجه دو است.
پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
بهره برداران گیاهان دارویی وام می گیرند
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشت ارگانیک و تکثیر گیاهان دارویی و فرآوری آنها از سوی «سامانه کارا» در حال پرداخت به بهره برداران است که می تواند نقش مهمی در اشتغال و توسعه این بخش داشته باشد.
پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
پنج هزار هکتار از شالیزارهای مازندران بایر شد
رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که 204 هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت برنج رفته است، گفت: پنج هزار و 200 هکتار از زمین های شالیکاری مازندران امسال به سبب کم آبی، بایر مانده است.
پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۳
گردش مالی زعفران با تولید این محصول در کشور همخوانی ندارد
رییس موسسه اصلاح بذر وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حالی رتبه نخست تولید زعفران در دنیا به ایران اختصاص دارد که گردش مالی مربوط به این محصول با این جایگاه همخوانی ندارد.
پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۴۸
گلستان امسال هم دارنده رتبه دوم کشوری در تولید گندم
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: امسال یک میلیون و 335 هزار تن گندم در گلستان تولید شد که تاکنون حدود 912 هزار تن از این محصول توسط دولت به‌صورت تضمینی خریداری شد.
پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۴۳
سالی ۶ درصد به بهره‌وری آب در تولیدات کشاورزی اضافه شده است
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: بهره‌وری آب در تولید محصولات کشاورزی در پنج سال گذشته هر سال شش درصد اضافه شده است و بخش کشاورزی همه تمرکزش بر بهره‌وری آب است.
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴