سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

لزوم تدوین سند توسعه برای ارتقای کیفیت فرآورده های کنجدی
نماینده مردم اردکان در مجلس، با تاکید بر برنامه ریزی جهت توسعه کشت کنجد در مناطق مستعد تولید در کشور، گفت: رویکرد مثبت مردم به محصولات کنجدی، لزوم افزایش کیفیت فرآورده های تولیدی را ضروری ساخته است
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۴۳
درآمد 145 میلیون دلاری از زعفران در 6 ماه/ آذربایجان برای کشت طلای سرخ وسوسه شد
نایب رئیس شورای ملی زعفران از رشد 60 درصدی صادرات زعفران ایران و درآمد ارزی ۱۴۵ میلیون دلاری در شش ماهه نخست امسال خبر داد و همین کشور آذربایجان را وسوسه کرده تا آنها نیز این محصول را کشت کنند.
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۳۷
نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی اعلام شود
مسعود خوانساری افزود: همچنین در مورد قیمت حامل‌های انرژی باید هر چه سریع‌تر تصمیم‌گیری شود. این در حالی است که بر اساس گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، سالانه 200 تا 210 هزار میلیارد ریال یارانه بنزین در کشور تخصیص ‌می‌یابد.
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۲۰
بیمه محصولات کشاورزی چقدر بودجه لازم دارد؟
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: اگر قصد داشته باشیم ۱۰۰ درصد از اراضی و محصولات کشاورزی را تحت پوشش بیمه قرار دهیم باید ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی در نظر گرفته شود که تا کنون چنین اتفاقی صورت نگرفته است.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
بومی سازی ساخت ماشین آلات صنعتی دستاورد طرح ۵۵۰ هزار هکتاری
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و رئیس هیات مدیره موسسه جهاد نصر گفت: بومی سازی ساخت ماشین آلات صنعتی به عنوان یکی از دستاوردهای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
اجرای طرح 550 هزار هکتاری کشور را از واردات گندم بی نیاز کرد
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اراضی 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری در خوزستان در ایجاد تولید پایدار گندم نقش تعیین کننده ای دارد گفت:اگر فعالیت کشاورزی در این زمین ها انجام نمی شد مجبور به واردات گندم می شدیم.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۷
خودکفایی تولید گندم کشور در معرض تهدید قرار گرفت
عدم اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی گندم و همانگ نبودن احتمالی نرخ خرید تضمینی، حفظ خودکفایی در سال زراعی جاری را در معرض خطر قرار داده است.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰
میوه لوکسی که از هاوایی به یزد رسید
کشت پاپایا برای اولین بار در استان یزد به صورت آزمایشی انجام و منجر به ورود این استان به چرخه تولید کنندگان جهانی این میوه استوایی شد.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
عرضه زعفران در بورس کالا موهبتی برای کشاورزان است/ تشکل‌ها پای کار آمدند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: عرضه زعفران در بورس موهبتی برای کشاورزان است و قطعا باعث ارتقای سطح بازرگانی و متقابلا ارتقای سطح تولید خواهد شد.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۱۸
کشاورزی در آنسوی مرزهای ایران/چشم سرمایه گذاران به خاک کشاورزی روسیه
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشورهای مختلف توسط سرمایه‌گذاران ایرانی تحت کشت فرا سرزمینی قرار گرفته و در حال تلاش هستند تا این میزان را به ۳ میلیون هکتار برسانند.
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۱۵
دولت داد گندم کاران را درآورد/2 نامه به رئیس جمهور و جهانگیری برای نرخ خرید‌ تضمینی
کشاورزان در 2 ماه گذشته هر چه درخواست کردند که دولت نرخ‌های خرید تضمینی را اعلام کند، اما اعتنایی نشد، بنابراین خانه کشاورز و بنیاد ملی گندمکاران نامه‌های جداگانه به رئیس جمهور و معاون اول نوشتند تا شاید موثر افتد.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
از برداشت سریع انار تا قشلاق زنبورها در توصیه‌های هواشناسی کشاورزی
برنامه‌ریزی برای کوچ زنبورهای عسل از مناطق ییلاقی به مناطق قشلاقی، تسریع در برداشت انار با توجه به افت دما، خودداری از چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به دلیل رگبار از جمله توصیه‌هایی است که اداره هواشناسی کشاورزی برای روزهای دوشنبه تا جمعه (۲۱ تا ۲۵ آبان) ارایه کرده است.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
کلزاکاری در مازندران دوباره رونق گرفت
قطار کشت کلزا در مازندران که از سال 93 با تدبیر دولت یازدهم به ریل اصلی بازگردانده شده بود، امسال هم با افزایش 20 درصدی سطح زیر کشت به مسیرش ادامه داده است تا یک بار دیگر گل های طلایی آن بیشتر از هر سالی زینت بخش کشتزارهای استان و چشم نواز مسافران باشد.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
کشت ۹۲ درصد زعفران و ۷۱ درصد گل محمدی جهان در ایران /بی‌توجهی نسبت به فرآوری گیاهان دارویی
دبیر ستاد گیاهان دارویی با اشاره به پتانسیل‌های کشور در این حوزه گفت: با وجود اینکه ۷۱ درصد گل محمدی جهان و ۹۲ درصد زعفران دنیا در ایران کشت می‌شود ما این محصولات را به صورت خام صادر می‌کنیم و این در حالی است که با فرآوری آن می‌توانیم ارزش افزوده بالاتری کسب کنیم.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
درخواست کشاورزان برای افزایش ۵۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم
قائم مقام خانه کشاورز با ارسال نامه سرگشاده به معاون رئیس جمهور گفت: نرخ خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری حداقل باید ۵۰ درصد افزایش یابد.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱
پیگیری خسارات سرمازدگی بخش کشاورزی استان سمنان بی‌نتیجه مانده است
دبیر اجرایی خانه کشاورز استان سمنان بابیان اینکه مسئولان استان در پرداخت خسارت سرمازدگی بخش کشاورزی قاطع عمل نمی‌کنند، گفت: پیگیری خسارات به نتیجه نرسیده است.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
حضور شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی را کارآمدتر کرده ست
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر غیر اقتصادی بودن خام فروشی محصولات کشاورزی گفت: حضور شرکت های دانش بنیان بخش کشاورزی را کارآمدتر کرده است.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
توسعه کشاورزی در کنار دریاچه ارومیه درسته؟
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: توسعه اراضی کشاورزی اعم از باغ و زمین های زراعی و تبدیل زمین‌های زراعی به باغی در شهرستان های زیر حوضه دریاچه ارومیه ممنوع است.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
چگونه تنگی نفس خاک مازندران برطرف می‌شود؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در کشت‌هایی همچون شبدر، کاهو و غیره که ریشه در خاک دارند، هوا به داخل خاک ورود و خروج می‌کند که این امر در تنفس بیشتر خاک کمک‌کار است، تصریح کرد: در اراضی که زهکشی شده به دلیل خروج گاز متان، تنفس خاک راحت‌تر صورت ‌می‌گیرد.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
خرید 11 هزار تن سویا از کشاورزان گلستانی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: تاکنون 11 هزار تن سویا به صورت تضمینی و توافقی از کشاورزان گلستانی خریداری شده است.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۱۹
بی توجهی به قانون خرید تضمینی، واردات گندم را به همراه دارد
یک مقام مسئول گفت:بی توجهی دولت به قانون خرید تضمینی ،واردات گندم را به همراه دارد.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷
محصولی راهبردی در چنته دلالان
این روزها با آغاز فصل برداشت زرشک و گرمی بازار خرید و فروش آن به صورت خشک و تر، دلالان طوری قیمت را به نفعشان بلوکه می کنند که کشاورز چاره ای جز فروش محصول به ثمن بخس ( قیمت اندک) ندارد.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
«چلغوز» دانه ای ارزآور در افغانستان
در افغانستان نوعی درختان کاج گونه به فراوانی رویش می کنند که دانه هایی خوردنی و قیمتی به نام «جلغوزه» ( در ایران با نام چلغوز) از آنها برداشت می شود و دولت این کشور تلاش می کند با جمع آوری فنی و بسته بندی مناسب این محصول، سالانه بیش از یک میلیارد دلار از این محل درآمد ارزی کسب کند.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
هشدار هواشناسی به کشاورزان/دامداران از چرای دام در حاشیه رودخانه ها اجتناب کنند
یک مقام مسئول گفت: با توجه به بارش باران در نواحی جنوبی و شرقی کشور، کشاورزان هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۶
در زمینه فراوری چای ایرانی ضعف داریم/ تمرکز بر ارتقای کیفیت و تبلیغ به جای اجبار در مصرف
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، می گوید: علیرغم اینکه چای ایرانی دارای قابلیت های خوبی برای صادرات است و به راحتی می تواند تحت عنوان یک محصول ارگانیک در دنیا معرفی و عرضه شود، ولی ما هنوز در زمینه صادرات این محصول و حتی عرضه آن در داخل کشور با مشکل مواجه هستیم.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۰۷
عرضه گندم در بورس کشاورزان را از اتهام ادغام گندم با خاک مبرا می‌کند/ کارخانه‌جات آرد یکی از موانع حضور گندم در بورس کالا هستند
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور، یکی از نکات مثبت عرضه گندم در بورس را مبرا کردن کشاورزان از اتهام ناخالص بودن گندم عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه قبل از عرضه گندم در بورس، کیفیت محصول توسط کارشناسان بررسی می‌شود؛ می‌توان ثابت کرد که گندمکاران از ادغام گندم با خاک مبرا هستند.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۸:۵۳
وزیر کشور به نوبخت نامه نوشت/ وام کشاورزان را امهال کنید
وزیر کشور با ارسال نامه ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه، خواهان اجرای مصوبه هیئت دولت درباره امهال تسهیلات دریافتی خسارت دیدگان بخش کشاورزی شد.
یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۸:۲۱