سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

عشایر مراقب دام های خود باشند/ استمرار بارش های نرمال در ماه های آتی
حقیقت گفت: با توجه به بارش باران و رعد و برق به عشایر توصیه می شود که مراقب دام های خود باشند و از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند.
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در دولت های یازدهم و دوازدهم 900 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سطح کشور مجهز به سیستم های مدرن آبیاری شده است.
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
451 طرح کشاورزی بوشهر افتتاح و اجرا شد
همزمان با سفر رئیس جمهوری وهیات دولت به استان بوشهر روز یکشنبه در آیینی451 طرح بخش کشاورزی اسن استان با اعتبار 11 هزار و 600 میلیارد ریال بهره‌برداری و یا عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴
5.2 میلیون تن انواع کودهای شیمیایی کشاورزی تامین شد
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 5.2 میلیون تن انواع کودهای شیمیایی معادل 100 درصد برنامه تکلیفی وزارت جهادکشاورزی تامین و ذخیره سازی شده است.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۱
70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند
معاون اقتصادی استانداری کرمان گفت: نزدیک به 70 درصد باغات پسته رفسنجان صرفه اقتصادی ندارند.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی به قوه قضاییه ارجاع شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع گزارش عدم اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی با ارجاع آن به قوه قضاییه موافقت کردند.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
سالانه ۴ میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی افزوده می‌شود
مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: هر سال به طور متوسط ۴ میلیون تن به ظرفیت فرآوری محصولات افزوده می‌شود که بیش از تکلیف برنامه ششم توسعه است.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۴۸
راه‌های انتقال تحقیقات کشاورزی به مزرعه/ عملکرد گندم 30 درصد افزایش می‌یابد
مدیرکل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی مؤسسه آموزش و ترویج کشاورزی با بیان راهکارهای جدید انتقال دانش و یافته‌های کشاورزی به مزارع، گفت: با همکاری سیمیت طی 5 سال آینده عملکرد گندم آبی را تا 30 درصد افزایش می‌دهیم.
یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۴۵
توسعه همکاری های کشاورزی، بانکی و ریلی میان تهران-باکو
توسعه همکاری های کشاورزی، بانکی و ریلی تهران-باکو در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی با وزیر کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس راه آهن جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار گرفت.
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
فعالیت ۳۲۸ تعاون روستایی زنان در فعالیت‌های اقتصادی
شیرزاد گفت: تعداد ۳۲۸ تعاونی روستایی زنان با حدود ۶۰ هزار نفر عضو در حوزه‌های متنوع به فعالیت‌های مهارتی و اقتصادی اشتغال دارند.
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹
خسارت کرم خراط به باغات گردو در کرمان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: این آفت تاکنون روی پسته گزارش نشده است و در حال حاضر گردو مهمترین میزبان این آفت در استان کرمان محسوب می‌شود.
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
برای توسعه‌ی تمام امور بخش خواربار و کشاورزی برنامه داریم / سازمان فائو در مورد تراریخته‌ها به نتیجه قطعی نرسیده است
دومین جلسه هیئت مدیره فدراسیون تشکل های صنایع غذایی، کشاورزی ایران با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) گرولد بودکر نماینده فائو در ایران گفت: اصالت و هدف سازمان فائو توسعه بخش خواروبار و کشاورزی می باشد و در تمام امور فوق سازمان فائو برنامه دارد و جزو وظایف فائو است.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
تولید جهانی گندم افزایش پیدا می‌کند
آژانس "سیستم اطلاعات بازار کشاورزی" (AMIS) در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد تولید جهانی گندم امسال چهار درصد در مقایسه با سال 2018 رشد خواهد کرد.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
2763 هکتار گلخانه در کشور احداث شد
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه گذشته، 2 هزار و 763 هکتار گلخانه در سطح کشور احداث شده است.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
افزایش ۲۰ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند
مجری طرح چغندر قند گفت: با پیگیری وزیر جهاد کشاورزی و تصویب شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی چغندرقند ۲۰ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش یافت.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
دولت در قیمت تضمینی گندم تجدیدنظر کند
رئیس کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی و منابع طبیعی اتاق بازرگانی بیرجند گفت: دولت در قیمت تضمینی گندم تجدیدنظر کند؛ این قیمت نسبت به دیگر کشورها کمتر است و تقاضا داریم در این خصوص تجدید نظر شود.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۹:۴۶
سطح زیرکشت گندم امسال 2 درصد رشد یافت
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از رشد 2 درصدی سطح زیرکشت گندم برای امسال خبرداد و گفت: این وزارتخانه کاهش سطح زیرکشت گندم را به دلیل محدودیت منابع آبی در دستور کار قرار داده بود، اما تولید کنندگان از این کشت استقبال کردند.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
پیش بینی تولید ۲۵ میلیون تن سبزی و صیفی در کشور
اصغری گفت: برای سال زراعی ۹۸-۹۷ برنامه کشت ۷۶۶ هزار تن سبزی و صیفی با پیش بینی ۲۵ میلیون تن تولید را داریم.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
انتقال عمده برداشت نیشکر به سال ۹۸/دولت در نرخ تجدیدنظر کند
مجری طرح چغندر قند با تاکید بر لزوم تجدیدنظر دولت در نرخ خرید تضمینی چغندر قند، گفت:حدود ۲۵ درصد نیشکر خوزستان برداشت شده و عمده برداشت وتولید شکر از آن به سال ۹۸ منتقل می‌شود.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۷:۴۷
قانون انتزاع کشاورزی را متحول کرد/سران قوا اختیار واردات را به وزارت صمت دادند
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه قانون انتزاع، کشاورزی کشور را متحول کرده است، گفت: این قانون اگر نقایصی در اجرا دارد، باید برطرف کنیم، نه اینکه صورت مسئله را پاک کنیم.
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۷:۴۶
گلخانه داران شرق کشور هشدارها را جدی بگیرند/استمرار بارش های پراکنده تا پایان اسفند
حقیقت گفت: با توجه به اُفت دمای صبحگاهی در مناطق نیمه شرقی کشور به گلخانه داران توصیه می شود مراقب دمای گلخانه های خود باشند.
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۳
اگر کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم ناراضی باشند قطعا رضایتشان را جلب خواهیم کرد
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم اعلام کرد که اگر کشاورزان از نرخ خرید تضمینی گندم ناراضی باشند ما هم از آن رضایت نداریم و قطعا رضایت گندم‌کاران را جلب خواهیم کرد.
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۶:۵۵
برداشت گندم از اواخر اسفندماه آغاز می شود
رییس بنیاد گندمکاران ایران با اشاره به آغاز فصل برداشت از اواخر اسفندماه جاری، خواستار به موقع تامین شدن منابع مالی خرید تضمینی گندم از سوی دولت شد.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۳
اختلاف دو دستگاه دولتی باعث بازداشت رئیس یک سازمان شد
اختلافات دو دستگاه دولتی بر سر مالکیت یک ساختمان در استان مرکزی منجر به شکایت و بازداشت رئیس یک موسسه دولتی شد.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
21 هزار میلیارد ریال برای توسعه آبیاری نوین کشور اختصاص یافت
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک گفت: برای سال آینده 21 هزار میلیارد ریال به منظور توسعه روش های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی کشور اختصاص یافت.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶
خودکفایی گندم برای سومین سال پیاپی/ ضایعات باید کاهش یابد
مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم اعلام کرد با تلاش‌های صورت گرفته و وضعیت موجود پیش‌بینی می‌شود که در سال زراعی جاری برای سومین بار پیاپی به خودکفایی در تولید گندم برسیم اما باید ضایعات حدود ۱۵ درصدی موجود در زنجیره این صنعت را کاهش دهیم.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
کشت انگور در خاک‌های شور امکان‌پذیر شد
محققان دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انجام پژوهشی ژنوتیپ‌های انگور مقاوم به شوری را مشخص کردند.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
مشکلات دولت در خرید تضمینی با عرضه جو و ذرت در بورس کالا پایان می‌یابد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طی دو سه سال اخیر با عرضه جو و ذرت کشور در بورس کالا براساس سیاست قیمت تضمینی، امروز دیگر هیچ نگرانی از بابت خرید تضمینی دولت برای این دو محصول وجود ندارد.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
کشاورزی صنعتی یکی از سیاست های راهبردی در بخش کشاورزی
شیرزاد گفت: کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی و همچنین اقتصادی کردن تولید به عنوان یکی از سیاست‌های راهبردی در بخش کشاورزی مطرح بوده است.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
نرخ خرید تضمینی گندم ۲۰۰۰ تومانی در شورای اقتصاد
به منظور جلوگیری از قاچاق گندم تولیدی در سال زراعی جاری، موضوع افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به بالای ۲۰۰۰ تومان در شورای اقتصاد در حال پیگیری است و وزارت جهاد کشاورزی امیدوار است قبل از آغاز فصل خرید به مرحله اجرایی برسد.
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۸:۵۸