سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

قیمت تراکتور و کمباین دو برابر شد/ کشاورزان مجبور به خرید از بازار ثانویه هستند
رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی گفت: افزایش قیمت در دو یا سه مرحله اتفاق افتاده است برای مثال تراکتور مدل شش سیلندر سال گذشته ۱۳۰ میلیون تومان بود که در حال حاضر تقریبا دو برابر شده است. در مجموع می‌توان گفت به طور متوسط قیمت تراکتور و کمباین نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
مصرف بی رویه سم در کشور به حداقل رسید
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه مصرف بی رویه سم در کشور به حداقل رسیده است، گفت: به ازای هر کیلوگرم محصولی که در کشور تولید می‌شود حدود ۰.۳۵ گرم سم مصرف می‌شود. این در حالیست که متوسط مصرف سم در دنیا ۰.۶۲۵ گرم است.
پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷
نادیده گرفتن ظرفیت تولید موز در کشور/ سیستان و بلوچستان پرچم دار تولید موز در ایران
تولید موز در مناطق گرمسیر در کشور‌های دارای این شرایط در اولویت‌های تولیدات کشاورزی است که در ایران به نظر می‌رسد این ظرفیت نادیده گرفته شده است.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
۳۴ هزارهکتار اراضی کشاورزی سمنان به سامانه نوین آبیاری مجهز است
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سامانه‌های نوین آبیاری در ۳۴ هزار و ۵۴ هکتار اراضی کشاورزی استان در سال‌های اخیر به منظور مدیریت مصرف منابع آبی اجرا شد.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
امکان تولید کمباین برنج در داخل کشور وجود دارد
یک فعال صنعت کمباین سازی گفت: با حمایت دولت، توان تولید کمباین برنج مورد نیاز کشور را داریم.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
به تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی مازندران حق بدهیم؟
مهم‌ترین موضوع همه ساله کشاورزان قیمت محصول است و شالیکاران استان مازندران امسال بر خلاف سال‌های پیش به دلیل نوسانات شدید قیمت، هزینه بالا و کاهش درآمد، انتظار و امید به قیمت برنج متناسب با هزینه تولید را دارند، موضوعی که برخی را مجاب به تغییر کاربری اراضی‌شان کرده است.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
فروش بذور کشاورزی ۴۰ درصد بالاتر از نرخ مصوب
باوجود اختصاص ارز دولتی به واردات بذور کشاورزی این محصولات در سال گذشته ۲۸ تا ۳۷ درصد و در بازار سیاه ۲ تا ۳ برابر بالاتر از نرخ مصوب فروش رفته و در سال جاری اختصاص ارز ترجیهی به واردات به طور کامل قطع شده است.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۱۴
150تن گل ‌محمدی در جلگه‌رخ خراسان رضوی برداشت شد
مدیر جهاد کشاورزی بخش جلگه رخ تربت‌حیدریه با بیان این که فصل برداشت گل ‌محمدی از اواخر اردیبهشت آغاز می شود و تا پایان خردادماه به اتمام می‌ رسد گفت: از مجموع ۷۱ هکتار اراضی زیر کشت این محصول، ۱۵۰ تن گل ‌محمدی محصول برداشت شد.
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۴۲
تدوین قوانین برای استفاده ایمن از مزایای محصولات تراریخته ضروری است
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی در بررسی قوانین و مقررات ایمنی زیستی ایران و کشورهای منتخب اعلام کرد: نظر به اهمیت به‌کارگیری تدابیر لازم برای استفاده ایمن از مزایای محصولات تراریخته و جلوگیری از بروز مخاطرات احتمالی زیست محیطی، تدوین، تصویب و اجرایی شدن قوانین و مقررات مناسب در سطح ملی، بسیار مهم است.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲
خرید ۴ میلیون و ۸ هزار تن گندم در کشور/ رشد ۱۰ درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از خرید بیش از 4 میلیون و 800 هزار تن گندم تا 17 تیرماه خبر داد و گفت: علیرغم شرایط سخت نقدینگی، طی سه مرحله مطالبات به گندمکاران پرداخت شد و تاکنون حدود 90 درصد از پول گندم‌های تحویلی به مراکز خرید تسویه شده است.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
خداحافظی شالیزارهای مازندران با داس
همزمان با وضعیت مناسب تکمیل دانه‌ها و طلایی شدن خوشه‌های برنج ، بیش از پنج هزار دستگاه کمباین پشت مرزهای شالیزارهای مازندران به خط شده‌اند؛ وضعیتی که بر اساس پیش‌بینی سازمان جهاد کشاورزی استان، برداشت صددرصدی شالی به صورت مکانیزه را نوید می‌دهد.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
کرایه حمل گندم طی ۳ ماه ۳۰ درصد بالا رفت
رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: تعداد کمباین‌های برداشت جوابگوی تولید نیست و تعداد کمباین‌های برداشت باید حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
دخل و خرج طالبی کاران ساوجی با هم نمی‌خواند
تابستان که شروع می‌شود در جای جای دشت مرکزی و نوبران ساوه تا چشم کار می‌کند کشاورز و کارگری را می‌بینی که در حال برداشت محصولات مختلف کشاورزی هستند.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
رصد و پایش باغاتی که محصولات صادراتی دارند
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در سه ماه اول سال ۱۳۹۹ با وجود مشکلاتی چون تحریم و کرونا بیش از ۴۵هزار گواهی بهداشت برای بیش از یک میلیون تن محصولات خام کشاورزی صادر شده است، گفت: از امسال تمامی باغات و مزارعی که محصولات آنها صادراتی و مقصد آنها اتحادیه اروپا و اروسیا است، رصد و پایش می‌شوند.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
انقلاب گلخانه‌ای در استان اردبیل
کشتزارهای وسیع گندم در شمال، مزرعه‌های گسترده سیب زمینی در مرکز و باغات بزرگ در مرکز و جنوب تصویری از جغرافیای کشاورزی استان در سال های گذشته بود اما از چند سال پیش رشد سریع گلخانه‌ها در اعماق زمین‌های بایر و نیز کشتزارهای استان خودنمایی کرده و خبر از انقلابی در این بخش می‌دهد.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۴۴
خرید تضمینی گندم از ۴ میلیون و ۶۲۳ هزار تن فراتر رفت
اسفندیاری پور گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۴ میلیون و ۶۲۳ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۱۸
۸۵ درصد گندم دیم کشور مکانیزه کشت می‌شود
هفتاد و ششمین جلسه کمیته فنی گندم با حضور مشاور وزیر و مجری طرح گندم، رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، رییس بنیاد ملی توانمند سازی گندمکاران ایران، نمایندگان موسسات تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، موسسه تحقیقات خاک و آب، معاونین بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت و روسای هیأت های اجرایی بنیاد گندمکاران استانی به صورت ویدیو کنفرانس در محل سالن جلسات شهیدان نعمتی جم برگزار شد.
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰:۱۷
حذف ارز ۴۲۰۰تومانی نهاده کشاورزی در بلندمدت به‌نفع تولید است
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حذف یک‌باره ارز ۴۲۰۰تومانی واردات نهاده‌های اساسی کشاورزی در کوتاه‌مدت ممکن است فشاری بر بخش کشاورزی وارد کند ولی در بلندمدت به‌نفع تولید کشاورزی است، البته باید مجوز افزایش قیمت محصولات کشاورزان را داد.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
افزایش ۸ میلیون تنی تولیدات کشاورزی با اجرای اَبَر پروژه‌‌های آب و خاک کشور
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای پروژه احیای اراضی خوزستان و ایلام، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۱.۷ میلیون تن به ۵ ملیون تن، در پروژه توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور میزان تولیدات کشاورزی از ۷۶۰ هزار تن به ۵ میلیون تن و در پروژه آبرسانی سیستان نیز میزان تولید محصولات کشاورزی از ۴۱۱ هزار تن به ۹۶۰ هزارتن خواهد رسید.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
مدیریت یکپارچه؛ حلقه مفقوده کشاورزی
مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ طی ماده ۳۵ قانون تاسیس نظام‌ مهندسی کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به تشکیل و راه‌اندازی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی کرد.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
افزایش قیمت تراکتور و کمباین گرفتاری جدید کشاورزان در فصل برداشت
در حالیکه فصل برداشت گندم محصول استراتژیک و دیگر محصولات زراعی مانند دانه‌های روغنی است گرانی تراکتور و کمباین معضل اصلی برای کشاورزان شده است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵
تلاش برای کاهش آتش سوزی مراتع منجر به کاهش واردات غذای دام می‌شود
یک کارشناس کشاورزی با اشاره به روند صعودی آمار آتش سوزی مراتع و از بین رفتن آنها در سال های اخیر، گفت: این در حالی است که تنها در سال98، 4 میلیارد دلار غذای دام وارد کشور شده است. با ترویج دامداری در فضای باز می توان ضمن بهره برداری بهینه از مراتع و پیشگیری از آتش سوزی ها، به ارزان شدن گوشت قرمز نیز کمک کرد.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۴۸
تحقق خودکفایی پایدار در تولید کالای استراتژیک گندم
در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، همزمان با افزایش تحریم‌ها و فشارهای مالی با اعمال سیاست‌های حمایتی از جمله افزایش نرخ خرید تضمینی، خودکفایی پایدار و مستمر در تولید محصول استراتژیک گندم تحقق یافته است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۳۹
رد پرواز مگس مدیترانه‌ای در باغ‌های هلو و شلیل شرق مازندران
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران به باغداران شرق استان نسبت به گسترش شیوع آفت مگس مدیترانه‌ای هشدار داد و گفت که سطح ردیابی این مگس در باغ‌های هلو و شلیل این مناطق به مرز نگران کننده رسیده است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۳۶
تهدید امنیت غذایی با تغییر کاربری زمینهای کشاورزی در خراسان رضوی
تغییر غیرمجاز، مستمر و بی‌توقف کاربری زمینهای کشاورزی در سطح کشور و خراسان رضوی علاوه بر نابودی خاک و ظرفیتهای آن، کاهش سطح حاصلخیزی، تسهیل فرسایش خاک و تهدید اشتغال بخش کشاورزی امنیت غذایی جامعه و مردم را هدف گرفته است.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۳۴
افزایش ۲۰ درصدی تولید طلای سرخ
حسینی گفت: با توجه به افزایش سطح زیرکشت و بارندگی‌ های اخیر پیش بینی می‌شود که تولید طلای سرخ ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد کند.
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۷:۴۱
توزیع ۱۶ هزار دستگاه تراکتور تا پایان سال
عباسی گفت: با توجه به مشکلات قیمت گذاری و شیوع کرونا وقفه‌ای در عرضه تراکتور ایجاد شد و قیمت نسبت به سال قبل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
انتقال دانش سامانه های هشدار به ایران
فائو با همکاری همتایان ملی خود در ایران و مغولستان، زمینه به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات موفق و بهترین عملکردها را در زمینه کاهش خطر بلایا و ایجاد تاب‌آوری بین دو کشور فراهم می‌کند.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
۴.۵ میلیون تن گندم تحویل سیلوها شد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تا ۱۴ تیرماه در مجموع چهار میلیون و ۵۲ هزار تن گندم به ارزش ۱۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال تحویل سیلوها و انبارهای شرکت بازرگانی دولتی شده است.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
۲۱ درصد مطالبات کلزاکاران هنوز پرداخت نشده است
معاون وزیر جهاد گفت:تاکنون ۲۴۳ هزار تن دانه کلزا به ارزش ۱۰,۸۹۰ میلیارد ریال تحویل شرکت بازرگانی دولتی شده که تا ۱۸ خرداد ۸,۶۰۰ میلیارد ریال آن معادل ۷۹ درصد بهای محصول پرداخت شده است.
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲