سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی با اقدامات فناورانه
رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی با بیان این که افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی با اقدامات فناورانه و به همت کشاورزان محقق شده است: گفت: بر اساس تحقیقات و محاسبه‌های میدانی مصرف آب در بخش کشاورزی حدود ۷۰ درصد است.
دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۱۵
ابلاغ ۷۷۷ میلیارد ریال از اعتبارات سفر ریاست جمهوری به شرکت شهرک‌های کشاورزی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی، از ابلاغ ۷۷۷ میلیارد ریال از اعتبارات سفر ریاست جمهوری توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، برای کمک به زیرساخت شهرک‌های کشاورزی اعم از شیلاتی و گلخانه‌ای خبر داد.
دوشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۸:۰۷
با فناوری‌های نو محصولات باغداری را توسعه دهیم/برخورداری تنها ۶ درصد باغات ازمحصولات پایه رویشی
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: ترویج فناوری‌های نوین و حیاتی در حوزه باغداری، باعث توسعه کمی و کیفی محصولات باغی کشور می‌شود.
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
رشد ۳۵ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم/نرخ پیشنهادی هر کیلو گندم دروم ۲ هزار و ۳۸۹تومان
حجتی در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه نرخ پیشنهادی هر کیلو گندم دوروم را با رشد ۳۵ درصدی ۲ هزار ۳۸۹ تومان اعلام کرد.
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
ضرورت مدیریت و کاهش آسیب‌ها در مزارع /راهکارهای مراقبت از کلزا و مبارزه با سرمازدگی
کشاورز گفت: گیاه کلزا به دلیل حساسیت بالا، بیش از هر محصولی در کشور به مراقبت نیاز دارد.
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۱۶
چرا پیشنهاد رئیس سازمان محیط زیست خلاف امنیت ملی است؟
سالهاست به بهانه هدر رفتن یارانه محصولات کشاورزی و آب در ایران، تولید درون زای محصولات راهبردی مانند گندم زیر سئوال می رود فارغ از اینکه در تمام اقتصادهای پیشروی جهان یارانه کشاورزی بصورت گسترده پرداخت می شود و کسی هم معترض نیست.
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۰۹
چشمک یاقوت سرخ ساوه به بازارهای اروپایی
شکوفایی نارستان‌های ساوه پس از دوره چهار ساله کف‌بر شدن به‌دلیل سرمازدگی؛ فرصتی مهیا کرده تا ضمن حذف دلالان و حضور اثربخش در بازارهای خارجی، کام‌ها از این نعمت سرخ، شیرین شود.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
مطالبات چایکاران تا نیمه مرداد تسویه شد
رییس سازمان چای کشور گفت: با پرداخت ۲۴۱میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان به چایکاران گیلان و مازندران، مطالبات آنان تا نیمه اول مرداد ماه تسویه شده است.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
اخذ گواهی ثبت موسسه تحقیقات خاک و آب برای واردات کود الزامی شد
دارا بودن گواهی ثبت از موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی برای ثبت سفارش و ورود تمامی مواد کودی و کودها الزامی شد.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
طلای سبز اساس اقتصاد تویسرکان
گردو این طلای سبز با سفره خانواده های تویسرکانی عجین شده و حاصل سالها تلاش، عرق و پینه دست کشاورزان این منطقه است، دستان زنان این سرزمین هم در فصل پاییز رنگین می شوند بی تماس با هیچ رنگی، گویا کندن پوست گردو بر دستانشان نقش می زند، نقشی از زحمت و تلاش شیر زنان این منطقه و چه زیباست این طرح و نقش.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
۱۱ دست‌انداز هواشناسی کشاورزی
خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌های سال‌های اخیر از یک‌طرف، همچنین اهمیت امنیت غذایی کشور در شرایط حال‌حاضر کشور از طرف دیگر، لزوم بررسی و درک تاثیر رخدادهای هواشناسی و هیدرولوژیکی را بر بخش کشاورزی، برای افزایش عملکرد و کاهش خسارات، اقدامی اجتناب‌ناپذیر می‌کند.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۴۳
آخرین جزئیات آلودگی گندم تولید داخل و وجود ناخالصی در آن
هر از گاهی بحث آلودگی گندم تولید داخل و وجود ناخالصی در آن سر و صدای زیادی در فضای رسانه ها برپا کرده که با واکنش شدید مسئولان روبرو شده است.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۳۲
دولتی بودن بازار گندم علت فساد گسترده در این زمینه است
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: دولتی بودن بازار گندم فضا را برای دلال‌ها و واسطه‌ها فراهم کرده و باعث فساد در این زمینه شده است.
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۲۸
وجود ۲۰ میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر
فرماندار ویژه آبادان از آسیب دیده بودن دو میلیون اصله نخل و فرسودگی ۷۰ درصد از شبکه انتقال آب این شهرستان خبر داد و خواهان توجه جدی مسئولان به بهبود شرایط شد.
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
7دلیلی که باید تجربه‌های جنگ معرفی شود
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید تجربه‌های دفاع مقدس را اعلام کنیم تا نسل جوان امروز و آیندگان ما بدانند که چه گنجینه گرانبهایی داریم و اینها به عنوان الگویی برای آیندگان باشد.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹
خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: فرزندان جهادگران امروز در مسیر خوداتکایی کشور در تولید محصولات کشاورزی گام بر می‌دارند.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
سایه مشکلات بر سر پایتخت گل‌گاوزبان مازندران
اگر چه دهستان جنت رودبار شهرستان رامسر به خاطر ظرفیت‌های بالقوه و موجود پایتخت گل‌گاوزبان مازندران لقب گرفته است، اما مصائب و مشکلاتی که بر سر راه تولید این گیاه و دیگر گیاهان دارویی قرار دارد، تولیدکنندگان را دلسرد کرده است.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
کارخانه‌های شالیکوبی گلستان ظرفیتی برای تولید ثروت
کارخانه‌های شالیکوبی گلستان با وجود برخورداری از ظرفیت فعالیت در طول سال، به دلیل وجود برخی موانع و محدودیت‌ها، فقط ۲ ماه و در روزهای برداشت شالی به کار مشغول‌اند و در بقیه ایام سال به دلیل مشکلاتی مانند کمبود سرمایه در گردش، تعطیل و نقش کمرنگی در تولید ثروت استان دارند.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
سرعت بخشیدن در اعلام نرخ خرید تضمینی ضامن خودکفایی گندم است
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از شورای اقتصاد و سازمان برنامه‌ و بودجه درخواست کرد تا پایان شهریورماه جاری نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کنند، چرا که سرعت بخشیدن در اعلام نرخ خرید تضمینی همانند سال زراعی جاری، ضامن خودکفایی گندم است.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
اجرای طرح تولید سالم برای ۱۰۰ محصول کشاورزی در کشور
مشاور ملی طرح استقرار استانداردهای کشاورزی در مزارع زنان روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح استقرار استانداردهای ملی کشاورزی، ۱۰۰ محصول زراعی و باغی به صورت استاندارد و سالم در کشور تولید می‌شود.
پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
۲۲۲ هزار کشاورز درخواست کمک بلاعوض ارائه دادند
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی از بررسی ۲۲۲ هزار پرونده پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در این بخش خبر داد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
۱۳ هزار میلیارد تومان مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد
رئیس سازمان برنامه و بودجه،گفت: مبلغ۱۳ هزار و ۳۲۵ میلیارد تومان از مطالبات کشاوزان تاکنون پرداخت شده است.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۴
نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم؛ ۲۵۰۰ تومان
رئیس بنیاد ملی گندمکاران نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال آینده را ۲۵۰۰ تومان اعلام کرد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
جلوگیری از ایجاد انحصار در حوزه بذر/باید به صادرکننده نخود و عدس تبدیل شویم
معاون تولیدات گیاهی وزارت جهادکشاورزی گفت: باید از ایجاد انحصار در حوزه بذر به شدت جلوگیری کرد، بذر خوب هزینه دارد اما نباید به عنوان کالای دست نیافتنی باشد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
تجهیز بیش از دو میلیون هکتار زمین‌ کشاورزی به سامانه آبیاری نوین
مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری سامانه‌ها نوین آبیاری گفت: دو میلیون و ۱۶۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به سامانه آبیاری نوین مجهز شده‌ است.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
پیازکاران جنوب کرمان در انتظار تدبیر دوباره دولت
افزایش ۲ هزار هکتاری سطح زیر کشت پیاز در جنوب کرمان، کشاورزان این دیار را به تدبیر دوباره دولت و باز شدن درهای صادرات امیدوار کرده است.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
رشد ۴۰ درصدی کشت برنج، زنگ خطری برای منابع آبی فارس
بر اساس مشاهدات مستند کارشناسی، با وجود هشدارهایی که در جهت پرهیز از توسعه شلتوک‌کاری در فارس و برای جلوگیری از تخریب سفره‌های آب، داده شده امسال حدود ۲۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان به کشت برنج اختصاص یافته که مقایسه آن با آمار سال گذشته رشد بیش از ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
کشت کلزا در کشور تا سه برابر افزایش می‌یابد
مشاور وزیر جهادکشاورزی و مجری کشت دانه‌های روغنی گفت: کشت این محصول در سال زراعی ۹۹- ۹۸ تا سه برابر افزایش می‌یابد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
استمرار خودکفایی گندم در گرو اعلام نرخ تا پایان مهلت قانونی
ملک زاده استمرار خودکفایی گندم و افزایش رغبت کشاورزان به کشت را در گرو اعلام نرخ خرید تا پایان شهریور و مهلت قانونی دولت اعلام کرد.
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند
رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹