سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای هفته اول مهر
احتیاط در چرای دام در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و رعایت حریم سیلابی بستر رودخانه‌ها به دلیل امکان وقوع سیلاب در استان‌های شمالی، انجام آبیاری حداقلی و خودداری از زیاده‌روی در آبیاری و ایجاد ماندآبی در پای درختان که موجب تنش آبی و خسارت به محصولات می‌شود از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی است که برای هفته اول مهرماه ارایه شده است.
دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
بازگشت کشت پنبه به اراضی مازندران
اگر چه برای کشاورزان مازندرانی کشت برنج، کلزا و گندم در دو دهه اخیر به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر بود، اما افزایش قابل توجه قیمت و کمبود آب سبب شد کشت پنبه پس از سال های فراموشی تدریجی بار دیگر رونق بگیرد.
دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۳۵
سوءاستفاده کارخانجات قند از چغندرکاران؛ کشاورز نمی‌تواند با قیمت سال ۹۶ تولید خود را ادامه دهد
عضو هیئت رئیسه خانه کشاورز ایران گفت: قراردادهای خرید چغندرقند از کشاورزان در واقع نوعی سوءاستفاده است چراکه در حالی که قیمت خرید تضمینی تمام محصولات افزایش داشته برای این محصول همان قیمت سال ۹۶ در نظر گرفته شده است.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
برنامه خرید تضمینی وش پنبه توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در راستای برنامه خود اتکایی پنبه در افق ۱۴۰۵
حسین شیرزاد مدیر عامل و رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در نخستین جلسه برنامه ریزی راهبردی پنبه گفت: کشور ما بدلیل برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب برای کشت پنبه، دارای سابقه نسبتا" طولانی در کشت انبوه این محصول بوده بطوریکه براساس آمارهای موجود ، در زمره کشورهای قدیمی تولید کننده پنبه در جهان قرار دارد.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸
سازمان ملی استاندارد مکلف به تهیه استاندارد انواع کود شد
با رأی نمایندگان مجلس اسلامی، سازمان ملی استاندارد مکلف به تهیه استاندارد انواع کود، آفت‌کش ها و بهبوددهنده‌های رشد گیاه شد.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
واگذاری 23 شرکت وزارت جهاد کشاورزی به ایثارگران / اجازه اختصاص بودجه برای درمان ایثارگران نداریم
مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی گفت: در راستای خصوصی‌سازی تاکنون 23 شرکت زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی به ایثارگران واگذار شده است و برای درمان ایثارگران مشکلات زیادی داریم و مسائل درمانی در بنیاد شهید متمرکز شده است.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
تغییر در محدوده نوسان قیمت نمادهای معاملاتی گواهی سپرده زعفران از امروز
نوسان قیمت در تمامی نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی زعفران از امروز در محدوده ۵ درصد تعیین خواهد شد.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
فشار هندوانه بر تنش آبی ایران/ خروج ۲۲۰ میلیارد لیتر آب با هندوانه از کشور
سال گذشته بالغ بر ۷۸۰ هزار تن هندوانه به بیش از ۳۰ کشور جهان صادر کرده ایم، در واقع در سال گذشته که یکی از خشک ترین سالهای کشور بود، ۲۲۳.۰۸ میلیارد لیتر آب به صورت مجازی و فقط در قالب هندوانه به خارج از کشور صادر کردیم.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
تعیین مجازات بر ای تضمین سلامت محصولات کشاورزی
نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای برای تضمین سلامت محصولات کشاورزی از نظر حد مجاز باقی‌مانده کود و سم در محصولات کشاورزی و دامی و شیلاتی، مجازاتی را برای متخلفان از احکام مربوط به آن تعیین کردند.
یکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
قیمت زعفران ناعادلانه بود/تعاون روستایی دست دلالان را کوتاه کرد
با وجود آنکه ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود،سهم ایران از بازار قریب ۸ و نیم میلیارد دلاری این محصول در سال گذشته تنها حدود ۲۸۰ میلیون دلار بوده؛ یعنی تنها یک هفدهم بازار جهانی!
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
گلخانه؛ ناجی بخش کشاورزی ایران
با توجه به ادامه خشکسالی ها، فرسایش بالای خاک و بحران کم آبی در کشور، گسترش واحدهای گلخانه ای در استان های مختلف از جمله راهکارهای موثر نجات بخش کشاورزی برای گذر از این چالش مهم به شمار می رود.
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
سیب درختی؛ مزیت اقتصادی اما پُر آب بَر آذربایجان غربی
سیب درختی به عنوان مهمترین محصول کشاورزی آذربایجان غربی حدود یک ششم از حجم تولید این بخش در استان را به خود اختصاص داده است؛ محصول پُر آب بَری که با توجه به مزیت تولید، اشتغال، صادرات و درآمدزایی در برخی موارد به مشکلات اجتماعی تبدیل می شود.
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
آخرین مهلت اعلام نرخ خرید تضمینی به پایان رسید/ کشاورزان هنوز بلاتکیفند
با توجه به آنکه تنها کمتر از یک روز به فصل پاییز زمان باقی است، اما خبری از اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی بویژه گندم‌ نیست.
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۹:۲۲
ضرورت افزایش 60 درصدی نرخ خرید تضمینی دانه‌های روغنی
یک مقام مسئول گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و تورم موجود، نرخ خرید تمام محصولات کشاورزی باید 60 درصد افزایش یابد.
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۱
خرید تضمینی گندم به ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن رسید/ پرداخت صد در صد مطالبات گندمکاران تا پایان‌ مهر
یک‌مقام مسئول گفت: تاکنون ۹ میلیون و ۴۴۴ هزارتن گندم با ارزش بیش از ۱۲۵ هزار میلیارد ریال خریداری شده است‌.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
آب‌بندان‌های سه استان شمالی کشور بهسازی می شود
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از امضای تفاهم‌نامه مالی و برنامه عملیاتی بهسازی آب‌بندان ها در ۳ استان‌ شمالی کشور خبر داد.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
بزرگترین برندگان و بازندگان افزایش دما در بخش کشاورزی
سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی به بررسی برندگان و بازندگان بخش کشاورزی در آینده که دمای زمین تحت تاثیر تغییرات جوی افزایش پیدا می‌کند، پرداخت.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
عوامل موثر در جلوگیری‌ از خام‌فروشی در حوزه گیاهان دارویی
به باور فعالان حوزه گیاهان دارویی هرچند که افراد صاحب ایده در این حوزه فراوان است، ولی نبود سرمایه‌گذار موجب شده است که بسیاری از شرکت‌های فعال در این زمینه به سمت خام‌فروشی هدایت شوند و برگزاری جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی می‌تواند زمینه‌سازی روشنگری در این حوزه باشد.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
روند بارشی کشور در دهه اول مهر/توصیه هواشناسی به دیم‌کاران
رئیس شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور وضعیت جوی کشور را طی دو هفته آینده تشریح کرد و گفت: از 3 تا 9 مهرماه بارش‌ها در کل کشور در حد نرمال خواهد بود و از 10 تا 16 مهرماه انتظار بارش‌های قابل توجه داریم.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهاب "بابونه"توسط محققان کشور
محققان یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه قم در مطالعات خود با تولید بذر گونه‌ای از گیاه دارویی بابونه موفق به افزایش 50 درصدی ترکیبات ضد التهابی این گیاه شدند.
پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
افزایش 10 درصدی محصولات کشاورزی با کودهای زیستی
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: استفاده از کود زیستی در دنیا باعث افزایش 10 تا 20 درصدی محصولات کشاورزی شده است.
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱
تعاون روستایی خرمای خوزستانی را به صورت حمایتی خریداری می کند
سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های کشاورزی خوزستان از ورود تعاون روستایی استان برای خرید حمایتی محصول خرما از نخلداران خوزستانی خبر داد.
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۱
امسال 200 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد شد
عضو هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی کشور گفت: در سال زراعی جاری بر اثر خشکسالی، سرمای بهاره، کمبود آب و ریزگردها در مجموع 200 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد شد.
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی تا نیمه مهرماه مشخص می شود
معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد: نرخ خرید تضمینی محصولات زراعی تا پیش از نیمه نخست مهر ماه در شورای اقتصاد مطرح و مصوب می شود.
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
«تیزاب»؛ گلوی انگورکاران ملایر را خشکاند
کمبود پودر کربنات پتاسیم یا همان «تیزاب» فصل برداشت انگور را برای انگورکاران ملایری با مشکل مواجه کرده است، مشکلی که می رود روند خشک کردن این محصول راهبردی را دستخوش چالش های جدی کند.
سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
حجتی خواستار تصویب سریع‌تر نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی شد
وزیر جهاد کشاورزی در جلسه شورای اقتصاد، تصویب هر چه سریعتر قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی در سال جاری را خواستار شد.
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۹
تحویل میزان مکفی کود اوره به جهاد کشاورزی/«بهین یاب» پابرجا است
یک مقام مسئول در شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تحویل کود اوره به واحدهای کشاورزی از سمت پتروشیمی‌ها،به اندازه کافی انجام می‌گیرد،در غیر این صورت به شرکت‌های پتروشیمی،مجوز صادرات داده نمی‌شود.
دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸