سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

دلال‌ها جلوی عرضه انار را گرفتند
کشاورزان می‌گویند انار را کیلویی ۵هزار تومان از آنها می‌خرند و در بازار تا ۳ یا ۴ برابر قیمت می‌فروشند آن هم درحالی‌که هزینه تولید چندبرابر شده است.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
افزایش ۳۵ درصدی تولید بذر گواهی شده سبزی و صیفی
معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال پیش بینی کرد: سال زراعی جاری سطح زیر کشت بذر گواهی شده سبزی و صیفی حداقل ۲۰ درصد و میزان تولید بذر ۳۵ درصد افزایش یابد.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
نرخ هر شیشه روغن زیتون ۹۰ هزار تومان
عباسی گفت: با توجه به سرمای دیرهنگام، شرایط آب و هوایی و سال ناآور تولید زیتون در کشور کاهش یافته است.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۵
وزیر جهاد کشاورزی شهادت فخری زاده را تسلیت گفت
وزیر جهاد کشاورزی با صدور پیامی ترور ناجوانمردانه دانشمند شهید محسن فخری زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را تسلیت گفت.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۳
پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی از وام یک میلیونی تا چند میلیارد تومانی
مدیرکل اعتبارات بانک کشاورزی گفت: برای دریافت تسهیلات از یک میلیون تومان کشاورزان تا ۵۰ میلیارد تومان کارخانه‌های بزرگ درخواست داریم که برای توسعه تولیدشان وام می‌گیرند.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۱
گلوگاه‌های کشاورزی کشور
بخش کشاورزی وظیفه تامین نیاز غذایی با اتکا بر تولید ملی و استفاده بهینه و کارآمد از منابع تولید و حفاظت از منابع طبیعی تجدیدشونده و افزایش درآمد کشاورزان را بر‌عهده دارد. این بخش با برخورداری از حدود ۶/ ۶ درصد تولید ناخالص داخلی، ۷/ ۱۷ درصد اشتغال و ۹/ ۵درصد صادرات غیرنفتی و تامین‌کننده حدود ۸۰ درصد موادغذایی و نیز ۹۰ درصد مواد‌اولیه صنایع مورد‌نیاز کشور جایگاه مهمی در اقتصاد کلان کشور دارد.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۱۳
محصولات کشاورزی با گواهی بهداشتی صادر شود
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: دریافت گواهی بهداشت قبل از صادرات محصولات کشاورزی ضروری است و این قبیل تولیدات باید با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی صادر شود.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۰۵
مصوبه سران قوا درباره قانون تمرکز تجارت در هاله‌ای از ابهام/ آیا مصوبه ادعایی لغو می‌شود؟
در حالی قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی به استناد مصوبه سران قوا تعلیق شده است که رئیس سابق مجلس در یک جلسه غیر علنی این مصوبه را تکذیب کرده و دولت هم تاکنون سندی از مصوبه سران ارائه نداده است.
شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۰۱
مخالفت بنیاد ملی گندمکاران با حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی
بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه ای به رئیس کمیسیون کشاورزی، مخالفت خود را با حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی اعلام کرد.
پنج شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۳۳
لزوم اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت‌زایی انواع مخاطرات کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به مدیران ارشد ستادی و استانی این وزارتخانه بر ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت‌زایی انواع مخاطرات در بخش کشاورزی تاکید کرد.
پنج شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۲
۴۸۰ هزار تن محصول از باغات استان مرکزی برداشت شد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: در مجموع تولید محصولات باغی استان در سال جاری ۴۸۰ هزار تن بوده است.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
رشد ۱۱ درصدی خرید و توزیع بذر جو
وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در سال جاری ۴۱ هزار تن بذر جو توسط شرکت‌های تولید کننده بذر خریداری و توزیع شده که این میزان ۱۱ درصد رشد دارد .
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
کشاورز کارت اولین بار در کشور در خراسان جنوبی رونمایی شد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: «کشاورز کارت» یکی از اقدامات شایسته دولت تدبیر و امید در شرایط سخت اقتصادی برای رسیدگی به اوضاع و احوال کشاورزان است که اولین بار در کشور در این استان اجرایی شد.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
بیش از ۱۰ میلیارد دیگر از مطالبات چایکاران واریز شد
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد تومان دیگر از مطالبات چایکاران، گفت: تاکنون بیش از ۹۳ درصد مطالبات پرداخت شده است.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
افزایش سه برابری قیمت پرتقال به علت صادرات بی رویه
رئیس اتحادیه بارفروشان از افزایش قیمت پرتقال تا سه برابر در مقایسه با پارسال، به علت صادرات بی رویه این محصول خبر داد.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
تشکیل کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی به معاون برنامه ریزی و اقتصادی این وزارت ماموریت داد تا نسبت به تشکیل کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، اقدام کند.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۳
۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب کشاورز کارت پرداخت می‌شود
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: با توجه به اهمیت حمایت از بخش کشاورزی ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب «کشاورز کارت» به کشاورزان کشور پرداخت می‌شود.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
کمیابی کود مرغ، تولید قارچ را کاهش داد/ افت ۳۰ درصدی تقاضای قارچ
رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران با بیان اینکه قیمت بستر تولید قارچ (کمپوست) افزایش قیمت قابل توجهی یافته است، اظهار کرد: افزایش قیمت کلش گندم و کود مرغی که دو ماده اولیه اصلی تولید کمپوست هستند موجب شده قیمت تمام شده قارچ افزایش یابد و پرورش‌دهندگان تمایل کمتری به تولید داشته باشند.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
سرمایه‌گذاری ۱۲هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم، بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی جذب شده است.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
اشتغال دائم و افزایش بهره‌وری در تولید از مزایای کشت گلخانه‌ای است
معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: کشت‌های گلخانه ای در همدان یکی از اولویت های برنامه ریزی در بخش کشاورزی استان است چراکه اشتغال دایم ، استفاده بهینه از منابع و افزایش تولید از مهمترین مزیت های کشت های گلخانه ای محسوب می شود.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۲۸
تمهیدات لازم برای تأمین گندم بذری در خوزستان پیش‌بینی شده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: علاوه بر انجام تعهدات ملی خود در تأمین یک‌سوم از گندم بذری، با تمهیدات لازم حداکثر اهتمام خود را برای تأمین نیاز کشاورزان به بذر به انجام شد.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۲۵
احتمال هجوم‌ ملخ صحرایی به برخی استان‌های جنوبی
مدیر کل مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: بنابر هشدار فائو احتمال حمله ملخ به برخی استان‌های جنوبی وجود دارد.
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۱۲
مطمئن باشید منافع شما تهدید نمی‌شود / مخالفت رئیس اتاق بازرگانی با تشکیل اتاق اصناف کشاورزی
رئیس مجمع هماهنگی تشکل های کشاورزی کشور گفت: اتاق بازرگانی با تشکیل اتاق اصناف کشاورزی مخالفت نکند و اعضای اتاق بازرگانی مطمئن باشند که وجود این صنف به منافع آنها ضرری وارد نمی کند.
سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
برداشت ۲۰ هزار تن گوجه پاییزه در گچساران
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد از برداشت ۲۰ هزار تن گوجه پاییزه در مناطق گرمسیری این استان خبر داد.
سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۳
امسال ۴.۱ میلیون تن سیب در کشور تولید می شود
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد: امسال با ۳ درصد افزایش حدود ۴ میلیون و ۱۲۰ هزارتن سیب در کشور تولید شود.
سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
۶ هزار میلیارد ریال برای رونق کشت گلخانه‌ای گلستان سرمایه‌گذاری شد
معاون مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که در ۲ سال اخیر بیش از ۶ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی ۲۸۰ هکتار گلخانه و ایجاد ۱۴ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در استان انجام شد که تکمیل این طرح‌های در دست ساخت موجب رونق کشاورزی گلستان می‌شود.
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
کود ترکیبی آلی فسفاته در آستانه ورود به شبکه توزیع است
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: در روزهای آینده، کود ترکیبی آلی فسفاته به شبکه توزیع شرکت خدمات حمایتی کشاورزی وارد می‌شود.
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹
نامه خاوازی به معاون روحانی: تسهیلات ویژه کرونا جوابگوی بنگاه‌های تولیدی نیست
وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه ای به معاون رئیس جمهور گفت: تسهیلات ویژه کرونا برای بنگاه‌های تولیدی بر حسب تعداد اشتغال رسمی و غیررسمی جوابگوی خسارت وارده به گل و گیاه زینتی نیست.
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
برداشت زعفران تا ۲۰ آذر ادامه دارد/ حداکثر نرخ هر کیلو طلای سرخ ۱۳ میلیون تومان
عضو شورای ملی زعفران گفت: طبق پیشنهاد سازمان تعاون روستایی برای خرید زعفران مازاد نرخ حداقل و حداکثر زعفران ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومان است.
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
درخواست ۱۰۰ نماینده از«خاوازی»/ اداره کل نخیلات راه اندازی شود
نماینده مردم دشتستان در مجلس گفت: ۱۰۰ نماینده در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی خواستار راه اندازی اداره کل نخیلات در این وزارتخانه برای تمرکز ویژه بر موضوع خرما و حل مشکلات این حوزه شدند.
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳