سرویس خبری صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

شیوع آنفولانزای مرغی ۲۷۰۰ کارگر را بیکار کرد
تنها از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا به حال ۳۰۰ واحد مرغ تخم‌گذار تعطیل شده است. واحدهای باقی مانده نیز با کمتر از نصف ظرفیت‌ کار می‌کنند و احتمال تعطیلی آن‌ها هم مطرح است. هریک از این واحد‌ها به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ کارگر به ازای هر ۱۰۰ هزار مرغ تخم‌گذار دارند.
ثبات قیمت کنجاله سویا و ذرت/ کنجاله کیلویی ۱۶۵۰ تومان شد
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: قیمت تمام شده کنجاله سویا با احتساب قیمت جهانی کنجاله و محاسبات تعرفه‌ای ۱۶۹۵ تومان است که آن را کیلویی ۱۶۰۰ تا ۱۶۵۰ به مرغداران می‌فروشیم.
آخرین وضعیت آنفلوانزای پرندگان در پایتخت
مدیرکل دامپزشکی استان تهران از آخرین وضعیت آنفلوانزای پرندگان در پایتخت خبر داد.
پرورش ماهی در قفس، نیازمند سرمایه‌گذاری‌ در ساخت تجهیزات
یک مقام مسئول گفت:برای تولید قفس‌های پرورش ماهی، باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در ساخت تجهیزات واحدهای فرآوری، صورت گیرد.
صنعت دامداری در ورطه نابودی/مافیای واردات، چوب لای چرخ تولید می‌گذارند
رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: تاخیر سازمان حمایت در بررسی اسناد و مدارک قیمت تمام شده شیرخام به قیمت نابودی صنعت تمام می‌شود.
تاکید رئیس سازمان شیلات بر افزایش سهم آبزیان در سبد غذای خانواده ها
در راستای اجرای مصوبات کمیسیون های عالی شیلات و معرفی دستاوردهای قابل تجاری سازی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور نشستی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، اتحادیه صیادی استان های شمالی کشور، صاحبان صنعت فرآوری آبزیان، مدیران شیلاتی و کارشناسان در سالن آمفی تئاتر سازمان شیلات ایران برگزار شد.
کمبود شیرخام نداریم/ توزیع شیر بی‌کیفیت در مدارس به صلاح نیست
رئیس اتحادیه دامداران گفت: مدیریت بر کیفیت شیر مدارس بسیار مهم است. اگر قرار است شیر بی کیفیت در مدارس توزیع شود نبودن آن بهتر است.
آنفلوانزای پرندگان خواب را از سر مسئولان پراند/ دامپزشکی همه نسخه‌هایش را رو کرد
رئیس سازمان دامپزشکی می‌گوید: واحدهای مرغداری در ۱۰ استان پرخطر باید پراکنده‌تر شود و در کنار آن بهسازی بهداشتی مرغداری‌ها و تزریق واکسن انفلوانزای پرندگان هم نسخه کوتاه مدت سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از این بیماری است.
بازگشت آرامش به بازار نهاده‌های دامی/قیمت‌ها کاهش یافت
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران از کاهش قیمت نهاده های دامی در بازار خبر داد و گفت: آرامش در بازار نهاده ها برقرار شده است.
گران‌فروشی جوجه‌یکروزه و تصمیم دولت برای واردات
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که قیمت جوجه یکروزه افزایش یافته که قابل قبول نیست و در راستای تنظیم بازار مجوز واردات آن در دست اقدام است.
استفاده از هر نوع هورمون در مرغ غیرعلمی، بی تاثیر و غیرقابل اجراست
سازمان دامپزشکی کشور در راستای تنویر افکار عمومی و رفع نگرانی‌های مردم از احتمال وجود هورمون در گوشت مرغ، اطلاعیه‌ای را بر اساس شواهد و قرائن علمی و فنی منتشر می‌کند.
هشدار در مورد کاهش شدید ذخایر ماهی دریای خزر
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران با بیان اینکه در حدود 50 درصد از ذخایر ماهی آب های ساحلی این استان را صیادان غیرمجاز صید می کنند، نسبت به کاهش شدید ذخایر ماهی دریای خزر هشدار داد.
آنفلوآنزای طیور همچنان تلفات می‌گیرد/ جان‌باختن ۸ نفر به دلیل تب کنگو
رئیس سازمان دامپزشکی کشور از جان باختن هشت نفر به دلیل تب کریمه کنگو در سال جاری خبر داد و گفت: آنفلوآنزای طیور در مزغداری‌ها همچنان تلفات می‌گیرد.
آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان های بحرانی مهار شد
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، گفت: بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در ۸ استان بحرانی کشور کنترل شده است.
ممنوعیت صادرات، عامل اصلی قاچاق دام/ نرخ گوشت در قصابی‌ها همچنان بالاست
یک مقام مسئول گفت: ممنوعیت صادرات دام و نبود مشتری برای دام‌های پروار بندی با وزن بالا؛ علت اصلی قاچاق دام در کشور است.
خسارت ۲۵۰۰ میلیارد تومانی آنفلوانزا به صنعت مرغداری/ سه تقاضا برای جلوگیری از بروز آنفلوانزا
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: در سال گذشته و امسال ۲۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به صنعت مرغداری کشور بر اثر آنفلوانزا وارد شده است.
۲هزار میلیارد تومان؛ خسارت وارده به صنعت مرغ تخم گذار
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه هم اکنون ۱۵ استان درگیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است، گفت: خسارت وارد شده به صنعت مرغ تخم گذار بیش از ۲۰۰۰ ملیارد تومان است.
خبر خوش برای تولیدکنندگان دام و طیور/ اتخاذ تدابیری برای تعدیل قیمت نهاده‌ها
مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: با تدابیری که وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته است، تعادل قیمت نهاده‌هایی همچون کنجاله و سویا برقرار شده و این روند ادامه خواهد داشت.
بی‌ثباتی نرخ ارز بر نوسان قیمت خوراک دام دامن زد
مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: بی‌ثباتی سیاست نرخ ارز بازار داخل و نوسان قیمت‌های جهانی، به اقلام خوراک دام؛ شوک وارد کرده است.
توجیه شیلات برای پافشاری بر تولید تیلاپیلا/ تیلاپیای چینی؛ از تاکید بر تولید تا واردات چند هزار تنی
فشار برای تولید تیلاپیا در ایران تنها به خاطر توجیه واردات است. در غیر این صورت گونه های بومی ایران هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ سلامت بهتر و بالاتر از این نوع ماهی است و تجربه و دانش کافی را هم برای پرورش آن در کشور داریم. ایجاد تنوع در سبد غذایی خانوار خوب است اما کیفیت این ماهی قابل مقایسه با اوزون برون، شوریده، قزل آلا، شیر ماهی و کپور نیست.
افزایش قیمت جوجه و زیاندهی تولیدکنندگان مرغ/ واحدهای تولیدکننده جوجه یک‌روزه فاکتورسازی می‌کنند
با وجود آنکه اعلام شده بود قیمت جوجه یک‌روزه کاهش یافته اما رئیس انجمن پرورش‌دهنگان مرغ گوشتی گفت: قیمت جوجه یک‌روزه به مرز ۲ هزار تومان و بیشتر رسیده تا جایی که تولیدکنندگان این محصول فاکتورسازی می‌کنند.
دام زنده ۱۵ درصد ارزان شد
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران از کاهش حدود ۱۵ درصدی قیمت دام زنده اعم از گوساله و گوسفند در سطح کشور خبر داد.
پرورش ماهیان زینتی؛ صنعتی نوپا با سودی سرشار
پرورش ماهیان زینتی، صنعتی نوپا در مدل کسب کارهای ارزان و با صرفه اقتصادی است که با اندک سرمایه اولیه، علاوه بر سودآوری سرشار زمینه اشتغال را برای علاقه مندان فراهم می کند.
افزایش تولید مرغ توجیه اقتصادی ندارد/ ایران هفتمین تولیدکننده برتر مرغ در جهان
یک مقام مسئول گفت:اکنون تمامی زنجیره‌های تولید مرغ گوشتی با 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند که در چنین شرایطی افزایش تولید مرغ صرفه اقتصادی ندارد.
17 میلیون قطعه مرغ امسال براثر آنفلوانزای پرندگان تلف شدند
رئیس سازمان دامپزشکی گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 17 میلیون قطعه مرغ در مرغداری های کشور براثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تلف شدند که بیش از 85 درصد از آنها تخمگذار بودند.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تغییر کرد
با دستور حجتی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام تغییر کرد و حمید ورناصری از امروز به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت فعالیت خود را آغاز می‌کند.
قیمت داروهای دامی هم غیر واقعی شد!
طمع شبکه توزیع کالا گریبان‌گیر واکسن‌ها و داروهای دامپزشکی شده و مدیر کل نظارت سازمان حمایت از درج قیمت‌های غیر واقعی روی این دسته از محصولات خبر داده است.
وقتی آلودگی زیست محیطی،معیشت را به مخاطره می‌اندازد/کاهش صید ماهی در دریاچه خزر
اخبار واصله حاکی از کاهش صید ماهی در دریاچه خزر نسبت به سال‌های گذشته است که باعث بروز محدودیت‌هایی در معیشت صیادان این خطه شده است.
خبری از بازگشت قیمت لبنیات به ارقام مصوب نیست/ توزیع شیر، مدارس را به جایی نبرد
دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: سازمان حمایت طی اطلاعیه‌ای از شرکت‌های لبنی درخواست کرد قیمت را به ارقام مصوب بازگردانند، اما تاکنون نامه‌ای در این زمینه ابلاغ نشده است.
امسال 25درصد گله های مرغ تخمگذار معدوم شد
نایب‌رییس دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران اعلام کرد: امسال به دلیل آنفلوآنزای پرندگان، 25 درصد گله‌های مرغ تخمگذار در کشور معدوم شد.
استان یزد می‌تواند کل نیاز ماهی کشور را با تولید تیلاپیا تامین کند
رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران میزان بهره‌وری پرورش ماهی تیلاپیا را مناسب دانست و گفت: کل نیاز کشور به ماهی را می‌توان در استان یزد با وجود کمبود منابع آبی در فضای گلخانه‌ای و با کمک پرورش ماهی تیلاپیا تامین کرد.
تولید میگو از ١٢ هزار تن به ٣٠ هزار تن رسید/بحران آب جدی است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولید میگو از ١٢ هزار تن به ٣٠ هزار تن رسید.
هشدار جدی به دولت؛ ۱۳میلیون مرغ تخم‌گذار در خطر نابودی
مدیرعامل شرکت تلاونگ گفت: طی سال جاری به‌دلیل آنفلوآنزای پرندگان ۲۵درصد گله‌های مرغ تخم‌گذار در کشور معدوم شده است و خبر بد اینکه این ویروس در حال انتقال و ورود به واحدهای مرغ مادر است.
ایران در تولید قزل آلا جزو 4 کشور اول دنیاست
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با بیان اینکه ایران در حوزه آبزی‌پروری جایگاه مطلوبی دارد، گفت: در بخش تولید قزل‌آلا جزو چهار کشور اول دنیا محسوب می‌شویم، همچنین در خصوص تولید میگو، ماهیان دریایی و خاویاری نیز در وضعیت مناسبی قرار داریم .
آخرین جزییات پرداخت خسارت به مرغداران
یک مقام مسئول گفت: خسارت واحدهای مرغداری که تا پایان شهریور به بیماری آنفولانزا آلوده شده‌اند؛ به طور کامل پرداخت شد.
توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس در هرمزگان
یک مقام مسئول گفت: هم اکنون واحد سه هزار تنی پرورش ماهی در قفس با تسهیلات بانک عامل حوزه کشاورزی در استان هرمزگان فعال شده است.
صدور گواهی کیفیت برای عسل بوشهر ازسوی چند کشور
عضو هیات مدیره اتحادیه زنبورداران استان بوشهر گفت: چند کشور از جمله آمریکا، اتریش، ترکیه و کانادا برای عسل تولیدی این استان گواهی تایید کیفیت صادر کرده اند.
پیشگیری در حوزه تامین سلامت دام کشور مسئولیتی است که جایگزین ندارد
رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تاثیر تحقیقات و تولیدات موسسه رازی در جامعه و اقدامات در زمینه سلامت دام در کشور، گفت: ایمان داشته باشیم که پیشگیری یک معجزه است و یک مسئولیتی است که هیچ جایگزینی ندارد و این شعار را دانشمندان در حوزه سلامت دام به سمت و سویی ببرند که از شرطی و شعاری بودن خارج شود و این واقعیت به معجزه تبدیل شود.
روند صعودی صادرات محصولات شیلاتی در سال‌های اخیر/ قاچاق خاویار با اما و اگرهایی همراه است
حسن صالحی رئیس سازمان شیلات با اشاره به تأکید وزیر جهاد کشاورزی بر پرورش ماهی در قفس اظهار کرد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال پایانی برنامه ششم توسعه، تولید ماهیان در قفس باید به 200 هزارتن برسد. به همین دلیل ستاد اقتصاد مقاومتی برنامه‌های تولید در این سال‌ها را هدف گذاری کرده است.
ثبات نرخ گوشت در بازار/ نرخ هر کیلو شقه داخلی 34 هزار تومان
رئیس شورای تأمین کنندگان دام زنده گفت: هر کیلو لاشه داخلی با نرخ 33 تا 34 هزار تومان در عمده فروشی‌ها عرضه می‌شود.
واردات تیلاپیا کاهش یافت/تیلاپیا، فرصت بزرگ پرورش شیلات در ایران
معاون وزیر جهاد گفت: براساس آمار رسمی گمرک، واردات تیلاپیا به کشور نسبت به سال‌های اخیر کاهش یافته است.
قیمت شیر مناسب است
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت شیر مناسب است، تأکید کرد: دامداران برای خرید نهاده‌ها و تبدیل آن به شیر دچار مشکل هستند که امیدواریم به کمک تسهیلات بانکی بتوانیم این مشکل را حل کنیم.
مرغ ارزان شد/ افزایش قیمت جوجه یکروزه در آینده ای نزدیک
یک مقام مسئول از کاهش ۱۰۰ تومانی نرخ مرغ خبر داد و گفت: کاهش تقاضا در برابر عرضه، از دلایل اصلی روند نزولی قیمت مرغ در بازار است.
واردات گله‌های مولد برای جبران کسری گوشت کشور
مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: وزارت جهاد با ترغیب سرمایه‌گذاران نسبت به واردات گله‌های مولد به دنبال افزایش تولید گوشت قرمز و تامین نیاز کشور است.
توزیع ۴ هزارتن کنجاله سویا آغاز شد
رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: طبق دستور وزارت جهاد، شرکت نهاده‌های دامی جاهد، اقدام به توزیع ۴ هزارتن کنجاله سویا کرده است.
خسارات مرغداری‌ها تا دو هفته آینده پرداخت می‌شود
قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت:براساس تصمیمات ستاد بحران آنفلوآنزا معاون اول رئیس جمهور قول داد خسارات مرغداران جبران و نهایت تا دو هفته آینده به‌صورت نقدی پرداخت شود.
کاهش 18درصدی بیماری تب برفکی/40 درصد واکسن دامی تولید داخل است
رییس سازمان دامپزشکی کشور از تولید 35 تا 40 درصد واکسن دامی در داخل خبر داد و گفت: موارد ابتلا به بیماری تب برفکی با کاهش 18 درصدی در مقایسه با پارسال به 6 هزار و 540 راس رسیده است.
تذکر جدی رئیس جمهور به دامپزشکی بابت پنهان کردن آنفلوآنزای مرغی
رئیس جمهور از سازمان دامپزشکی به دلیل پنهان کردن آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان گلایه‌مند است و به عقیده وی اگر آنفلوآنزا می‌آید و مشکلاتی را برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند.
هشدار درباره احتمال بروز سویه جدید آنفلوانزای مشترک بین انسان و طیور
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور شمار مرکزهای شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سکونتگاه های حیات وحش را 320 نقطه اعلام کرد و درباره احتمال بروز سویه جدید ویروس بیماریزای مشترک بین انسان و طیور هشدار داد.
امسال آنفلوانزا 14میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی را از بین برد
رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال در 15 استان درگیر با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، 14 میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی معدوم شد و آمارهای دیگر در این زمینه صحیح نیست.
یارانه از جیب مرغداران پر کشید/ سکوت مسئولان در برابر ثبات نرخ مرغ
در ماه‌های اخیر، افزایش قیمت نهاده‌ها صنعت مرغداری را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است.
۴ راهکار دامپزشکی برای حل مشکل آنفلوانزای پرندگان/ ۳ سال آینده خبری از آنفلوانزا نیست
معاون سازمان دامپزشکی گفت: مشکل شیوع آنفلوانزای پرندگان، کمبود بودجه نیست، بلکه بیشتر مدیریتی است و تراکم بسیار مرغداری‌ها در چند استان کشور سبب شیوع این بیماری شده است که برنامه ۳ ساله برای حل این مشکلات داریم.
تامین نهاده های دامی انحصاری نیست
وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:سیاست راهبردی انحصارزدایی در تامین نهاده های دامی سرلوحه اقدامات این وزرات در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.
حجتی:بازار تخم مرغ با کنترل توزیع و واردات متعادل می شود
وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با کسری تخم مرغ مواجه هستیم که تلاش می شود با تامین بخشی از آن از طریق واردات و کنترل چگونگی توزیع در بازار مصرف آن را متعادل کنیم .
دامداران در آستانه ورشکستگی/ بی مهری به دامداران تا کی ادامه دارد؟
همه ساله قیمت اقلام پر مصرف لبنی افزایش می یابد، با وجود این کمترین سود نصیب دامداران می‌شود.
پرداخت ١٣٠ میلیاردتومان خسارت به مرغداران بزودی
رئیس سازمان دامپزشکی از ابلاغ وزیر کشور به استانداران جهت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل انفلوانزای پرندگان خبر دادوگفت:بیمه بزودی ١٣٠میلیاردتومان خسارت به مرغداران پرداخت می کند.
بودجه پیشنهادی بخش کشاورزی برای بخش دام و طیور کافی نیست
دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار گفت: با توجه به بودجه پیشنهادی بخش کشاورزی دولت به نظر می رسد بخش های امور دام و طیور در این بخش دیده نشده است.
یک مسئول شیلات: بازسازی ذخایر آبزیان روند مطلوب ندارد
مدیرکل دفتر بازسازی ذخایر آبزیان شیلات ایران با بیان این که بازسازی ذخایر آبزیان روند مطلوب در کشور ندارد، گفت: درصورت بهبود نیافتن این روند، نسل آینده از فعالیت های شیلاتی دریایی بهره ای نخواهد برد.
اجازه تأخیر 4 هفته‌ای برای حذف گله‌های مرغ مادر/ معدوم‌سازی 600 هزار قطعه مرغ مادر به دلیل آنفلوانزا
رئیس انجمن جوجه یک روزه گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خسارت چندانی به مزارع مرغ مادر نزده است و از مهرماه تا کنون 600 هزار قطعه مرغ معدوم شده‌اند و از 10 دی ماه اجازه حذف گله‌های مادر به جای 64 هفته به 68 هفته داده‌ایم.
افزایش ۴۵ درصدی نرخ نهاده‌های دامی بدون ضابطه/ واحدهای غیرمجاز بلای جان مرغداری‌ها
رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران این سؤال را مطرح کرد که با وجود آنکه ارز مبادله‌ 3600 تومانی برای واردات نهاده‌ها اختصاص می‌یابد، چرا طی سه ماه اخیر قیمت نهاده‌ها بدون هیچ ضابطه‌ای 40 تا 45 درصد افزایش یافته است.