سرویس خبری دام، طیور و آبزیان

شیوع آنفلوآنزای H5N6 در چین / زنگ هشدار برای ایران به صدا درآمد
وزارت کشاورزی چین اعلام کرد: بیماری آنفلوآنزای H5N6 در چین دیده شده و از آنجایی که این بیماری سابقه کشندگی در انسان را دارد و همچنین تهدید جدی برای ماکیان است، زنگ هشدار برای ایران هم به صدا درآمده است.
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
واکسیناسیون ۲۰ هزار رأس دام در استان‌های سیل‌زده/ جای نگرانی مبنی بر بیماری مشترک دام و انسان نیست
رفیع‌پور گفت: تا کنون ۲۰ هزار رأس دام در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در برابر بیماری‌ها واکسینه شدند.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
تخم چشم زده قزل آلا با سلامت بالا در کشور تولید شد
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از دست یابی به دانش فنی تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلا با سلامت بالا در کشور خبر داد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
۵۰۰ راس دام در استان سیستان و بلوچستان دفن بهداشتی شد
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به دفن بهداشتی ۵۰۰ راس دام در استان سیستان و بلوچستان،گفت:۹ تن تخم مرغ به مناطق زلزله زده ارسال شده است.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
تجربه قطر، از واردات گاو هُلشتاین تا صادرات لبنیات و مواد غذایی
تجربه واردات دام هایی از جمله گاو و گوسفند به قطر و تلاش قطری ها برای تولید لبنیات و محصولات لبنی در این کشور با آب و هوای گرم و اقلیم بیابانی محور گفت و گو با محمد رزم کبیر، متخصص ژنتیک و اصلاح نژاد دام است
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۸:۳۶
علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین نداریم
رییس سازمان دامپزشکی وجود هرگونه علوفه و خوراک دام آلوده به سم آفلاتوکسین را رد کرد.
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۷:۱۷
توزیع ۵۰ تن گوشت قرمز در مناطق سیل‌زده
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از توزیع ۵۰ تن گوشت قرمز منجمد برای تهیه غذای سیل‌زدگان خبر داد.
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۹:۱۸
توصیه‌ رئیس سازمان دامپزشکی به دامداران مناطق سیل زده
رئیس سازمان دامپزشکی توصیه کرد که دامداران دام‌های خود را به مناطق امن‌تری برده تا در معرض سیل و گل‌ولای قرار نگیرند و همچنین اطلاعات دام‌های تلف شده خود را منعکس کنند تا دفن بهداشتی صورت گیرد.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
آغاز توزیع ۹۰۰ تن ذرت و جو‌ در بین دامداران مناطق سیل‌زده
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از آغاز توزیع ۹۰۰ تن ذرت و جو‌ میان دامداران روستاهای پیرسهراب و عورکی از شهرستان چابهار و زراباد شهرستان کنارک خبر داد.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
لزوم اجرای طرح ۶۰ روزه صادرات دام زنده
رئیس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه گوشت قرمز دام سنگین به مرحله مازاد تولید رسیده و مشتری برای آن نیست، افزود: در شرایط کنونی راهکارهای خرید تضمینی یا خرید برای مصرف کننده عمده دیگر کارساز نیست و تنها راه نجات صنعت دامپروری اجرای طرح ۶۰ روزه صادرات است.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
یک میلیون رأس دام در سیستان و بلوچستان درگیر سیل هستند
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود یک میلیون رأس دام تحت تأثیر سیلاب قرار گرفته و علوفه یا محل نگهداری آنها از بین رفته است.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۷:۱۱
واکسیناسیون ١۵ هزار راس دام در سیستان
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به کاهش ٩۶ درصدی تلفات ناشی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور،گفت: در مناطق سیل زده ١۵ هزار راس دام واکسینه شدند.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
رشد ۵۵ درصدی پیله تر ابریشم نسبت به سال گذشته
رییس مرکز نوغانداری کشور گفت: امسال با توزیع ۳۹ هزارو ۸۰۰ جعبه تخم نوغان و تولید یک هزارو ۳۸۵ پیله تر ابریشم به رشد ۵۵ درصدی نسبت به سال گذشته دست یافت.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح
باوجود اینکه یک ماه از اعلام ممنوعیت جابجایی دام های هویت گذاری نشده توسط سازمان دامپزشکی می گذرد، اما اجرای این طرح روند کندی دارد ودر استان مرکزی فقط ۴درصد دام ها پلاک گذاری شده اند.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۷:۳۹
آمار دقیقی از تلفات دام در سیل اخیر نداریم / تأمین نهاده‌های دامی استان‌های سیل زده
مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: تاکنون گزارش رسمی مبنی بر میزان تلفات دام زنده در استان سیستان و بلوچستان اعلام نشده است.
پنج شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۳
حال ناخوش صیادان مازندران
نداشتن امنیت شغلی، کاهش میزان صید، گرانی سوخت و ادوات و عدم اجرای مصوبه دولت مبنی بر سخت و زیان‌آور بودن شغل صیادی، باعث شده تا این روزها صیادان مازندرانی حال خوشی نداشته باشند.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
تداوم واردات دام زنده به منزله تیر خلاص به تولید داخلی است
رییس شورای تامین‌کنندگان دام کشور با انتقاد شدید از تداوم واردات اخیر دام زنده و گوشت منجمد خارجی به کشور گفت: واردات گوشت و دام زنده با هرعنوان و انگیزه به منزله تیر خلاص به دامداران و تولید داخلی است.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
تشکیل ۲۶ اکیپ دامپزشکی در منطقه سیستان/واکسیناسیون مجدد دام‌ها
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تشکیل ۲۶ اکیپ دامپزشکی در سیستان گفت: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری در مناطق سیل زده، واکسیناسیون مجدد دام ها در دستور کار قرار دارد.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
صیادان نمونه کشوری به عدم دریافت بنزین یارانه ای اعتراض کردند
صیادان نمونه کشوری در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت از نمونه های کشوری بخش شیلات برگزار شده بود به عدم دریافت بنزین یارانه ای با وجود وعده مسئولان اعتراض کردند.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
سهمیه بنزین یارانه‌ای صیادان تصویب شد
سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: صیادان برای دریافت سهمیه بنزین به قیمت یارانه ای پس از ابلاغ مصوبه و تکمیل فرآیند، در سامانه تجارت آسان ثبت نام کنند.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
خسارت سیل به مزارع آبزی‌پروری جنوب
رییس سازمان شیلات با بیان اینکه سیل اخیر جنوب کشور خساراتی به مزارع آبزی‌پروری وارد کرده و درصدد برآورد خسارات هستیم، از عرضه ماهی با قیمت مناسب‌تر برای شب عید خبر داد.
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
مزارع پروش ماهی به مرزعه برنج تبدیل شده‌اند/ درصورت توجه دولت، تولید 10 برابر می‎شود/ قیمت نهاده‌ها سه برابر شده است/ تلفات پنهان در حوزه پرورش آبزیان بالا است
ماهیان گرمابی از معدود تولیدات داخلی است که هیچ گونه وابستگی به کشور بیگانه نداشته و اشتغال‌زایی بالا دارد. با توجه به اینکه اکثریت زمین‌های پرورش ماهی به علت کم بازده و شور زار بودن قابلیت جایگزینی با هیچ گونه محصولات کشاورزی دیگر را ندارد، تنها منبع درآمد و گذران زندگی برخی مردم از طریق پرورش ماهی است؛ بنابراین این قشر زحمتکش، نیازمند توجه بیشتر دولت به این حوزه هستند.
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
۲۱ هزار تن آبزی از استان بوشهر صادر شد
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: در ۹ ماه سال جاری ۲۱ هزار تن آبزی صادراتی شامل ماهی و میگو پس از انجام نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای توسط این اداره‌کل از طریق این استان به خارج صادر شد.
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
اختصاص ۲۰ میلیارد تومان برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی
تصویبنامه هیات وزیران در خصوص اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور ابلاغ شد.
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۸:۴۴
افتتاح آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور تا پنج ماه آینده
رئیس سازمان دامپزشکی کشور از افتتاح آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی شرق کشور در صورت تامین اعتبار تا پنج ماه آینده خبر داد.
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۸:۳۵
زور وارداتچی‌ها به تولید داخل چربید/ تولیدکنندگان، دسترنج خود را به چاه می‌ریزند/ آغاز پایان صنعت قزل‌آلای کشور در سال ۹۹
با تخصیص ارز ترجیحی به واردات تخم چشم زده ماهی قزل‌آلا رقابت نا برابری بین تولیدکننده داخلی و واردت کنندگان ایجاد شد. پس از تلاش فراوان تولیدکنندگان داخلی قرار بر این شد که تخصیص ارز از این نهاده برداشته شود، اما به گفته اتحادیه ماهیان سردآبی کشور همچنان 86 پرونده در نوبت دریافت ارز 4200 برای واردات است، این موضوع درحالی است که شرایط سخت اقتصادی تولیدکنندگان این نهاده را وادار به ریختن محصول خود به چاه کرده است.
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۹:۲۳
۴۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند/ دامداران‌تمایلی به پروار دام برای سال آینده ندارند
با وجود شرایط مساعد مرتع و افزایش چشمگیر تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل و نبود بازار، ۴۰ تا ۵۰ درصد واحد‌های دامداری در تعطیلی به سر می‌برند.
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۷:۳۲