سرویس خبری دام، طیور و آبزیان

ایران از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک است
امروز سازمان جهانی بهداشت دام، رسما ایران را از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کاملا عاری اعلام کرد.
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۷:۴۲
پنج شناور صیادی متخلف در آب‌های خوزستان توقیف شدند
فرمانده مرزبانی خوزستان از توقیف پنج شناور صیادی به دلیل تخلف در سواحل خوزستان خبر داد و گفت: یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم ماهی و میگو از این شناورها کشف شد.
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
هشدار درباره طغیان مگس زیتون/ بخش دولتی باغداران را تنها گذشته است/ نمایندگان به داد نرسند صنعت زیتون نابود می‌شود
رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: جمعیت آفت مگس زیتون طغیانی شده و پیگیری ما برای کمک سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با این آفت تا امروز به نتیجه نرسیده است ، بیم این می‌رود امسال باتوجه به شرایط مساعد آب وهواى شاهد نابودی کامل باغ های زیتون در برخی مناطق باشیم.
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
تب کریمه جان ۵ نفر را گرفت/چگونه خطر ابتلا را از بین ببریم؟
معاون بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه تب کریمه کنگو تاکنون جان ۵ نفر را گرفته است،گفت: تعداد مبتلایان به این بیماری با افزایش آگاهی و آموزش کاهش یافته است.
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بومی شدن بیماری‌های مشترک دام و انسان، کشور را متحمل پرداخت هزینه می‌کند
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در مبارزه با بیماری‌های واگیر باید سرمایه‌گذاری و سرعت عمل بیشتری به خرج دهیم زیرا اگر بومی تلقی شوند همواره باید هزینه‌های مستمر برای مبارزه با آنها پرداخت کنیم.
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
پرورش شتر در جنوب کرمان اقتصادی است
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با توجه به ظرفیت های اقلیمی و جغرافیایی جنوب کرمان، پرورش شتر به صورت صنعتی در این منطقه سود آور بوده و دارای صرفه اقتصادی است.
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۵
زیان ۲ هزار میلیارد تومانی صنعت مرغداری
دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: صنعت مرغداری در سه ماهه ابتدای سال، حدود ۲ میلیارد تومان متضرر شده است.
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴
شایعه فروش گندم به جای خوراک دام چقدر صحت دارد؟
در سال جاری علی رغم بهبود در پرداخت مطالبات گندمکاران و قیمت قابل قبول، تحویل گندم به مراکز خرید دولت در برخی مناطق به شکل چشمگیری کاهش یافته است. چند دلیل برای کاهش تحویل گندم به دولت عنوان می‌شود یکی از دلایل مطرح شده فروش گندم برای مصرف خوراک دام در پی گرانی نهاده‌های دامی است. اما این شایعه چقدر صحت دارد؟ در صورت صحت موضوع گندم با چه قیمتی به دست دامدارن می‌رسد و سوال آخر اینکه آیا اساسا امکان مصرف گندم برای خوراک دام و طیور وجود دارد؟
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
ارتقای تراز تجاری و افزایش مصرف سرانه اولویت های سازمان شیلات ایران
معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران، ارتقای تراز تجاری محصولات شیلاتی با توسعه صادرات و افزایش مصرف سرانه به موازات هم را از ماموریت‌های سازمان برشمرد.
یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
طرح تعریض کانال سوئز و ورود خروس ماهی‌ها، بحران جدید ماهیگیران در سواحل لبنان
طرح تعریض کانال سوئز به ضرر ماهیگیران لبنانی تمام شده و ورود خروس ماهی به سواحل این کشورباعث شود تا تعداد ماهی‌های متعارف در این منطقه کم شده و ماهیگیران عملا دست خالی به برگردند.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
۵۰ درصد عشایر آب آشامیدنی سالم ندارند/تصویب اعتبار ۲۰۲ میلیاردی
رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه نزدیک به ۵۰ درصد عشایر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند، گفت:با تصویب اعتبار مورد نیاز، تلاش می کنیم کار آبرسانی به آنها را توسعه دهیم.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
سربازان وظیفه در هرمزگان روش پرورش میگو را فرا می‌گیرند
طبق تفاهم نامه‌ای که بین وزارت جهادکشاورزی و ستاد مشترک نیروهای مسلح منعقد شده است، از این پس سربازان وظیفه در هرمزگان پرورش میگو را فرا می‌گیرند.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
۶ توصیه‌ سازمان دامپزشکی برای مهار بیماری لکه سفید میگو
سازمان دامپزشکی کشور با توجه به رخداد بیماری لکه سفید میگو با صدور اطلاعیه‌ای برای مهار و جلوگیری از گسترش این بیماری توصیه هایی را مطرح کرد.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۶
نارضایتی دامداران از فرآیند پلاک‌کوبی جمعیت دام
دامداران می‌گویند از زمان الزامی شدن پلاک کوبی دام، هزینه‌ آن برای دامداران به سه برابر افزایش یافته و فرآیند آن برخلاف روال ساده قبلی، زمانبر و برای جمعیت دام، خطرآفرین شده است.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
بیماری تب کریمه و کنگو تحت کنترل است
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه-کنگو اکنون بر اساس سم پاشی که سازمان دامپزشکی و خود دامداران انجام انجام دادند، تحت کنترل است.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
احتمال کاهش تولید مرغ در ماه های آتی
عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران اعلام کرد: با توجه به پایین بودن قیمت گوشت مرغ طی ماه های اخیر و ضرر و زیان تولید کنندگان، احتمال کاهش تولید مرغ گوشتی در ماه های آتی وجود دارد.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۴۴
کنترل نژاد دام‌ها به کمک نرم افزار
در ایران، تاریخچه دام سبک ثبت شده، اما اطلاعاتی از دام‌ها در اختیار نداریم.عدم ثبت اطلاعات تا سال ۹۳ نیز ادامه داشته و اطلاعات دام‌های سبک به شکل محدود تنها در مراکز تحقیقات دام موجود است.
شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۲۸
خروج غیرمجاز ۲۷ هزار راس دام در ماه از خراسان شمالی
کارشناس مسئول قرنطینه اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: در بهار امسال هر ماه حدود ۲۷ هزار راس دام سبک و سنگین به صورت غیرمجاز و غیرقانونی از استان خارج شده است.
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۱
نگرانی از شیوع بیماری لکه سفید در سایت میگو گمیشان
شیوع بیماری لکه سفید در تعدادی از مزارع پرورش میگوی گمیشان در شمال غربی استان گلستان تولیدکنندگان منطقه را نگران کرد.
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
نخستین محموله شتر شیری وارد سیستان و بلوچستان شد
مدیر امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین محموله شتر شیری در پی تصویب واردات این نوع شتر در کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی از طریق مرز میرجاوه وارد این استان شد.
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۵۲
چهار هزار میلیاردریال به عشایر برای تولید گوشت قرمز پرداخت شد
رئیس سازمان امور عشایری گفت: چهار هزار میلیارد ریال برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز بهار ۹۸ به عشایر کشور پرداخت شد.
پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۵۰
تبی که مهار شد
تابستان که می شود در کنار تب گرما و مدیریت مصرف آب و انرژی باید نگران طغیان برخی بیماری ها بود؛ بیمایی‌هایی چون تب کریمه کنگو که از دام به انسان منتقل می‌شود اما با اقدام‌های پیشگیرانه قابل کنترل است.
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
ضرورت اصلاح قوانین و تدوین برنامه راهبردی دامپزشکی
رفیعی پور خواستار اصلاح قوانین و تدوین برنامه راهبردی دامپزشکی برای برون‌رفت از مشکلات دامپزشکی شد.
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۰۸
۸۵ درصد میگوی تولیدی ایران صادر می‌شود
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: سالانه ۴۷ هزار تن میگو در مزارع پرورشی کشور تولید و ۸۵ درصد آن به کشورهای منطقه و اروپایی صادر می‌شود.
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵
5هزار دام غیرمجاز از مراتع لار تهران اخراج شدند
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات گفت: همزمان با آغاز فصل چرای دام در مراتع ییلاقی لار، پروژه مدیریت چرا و کنترل دام در این منطقه به مرحله اجرا درآمده که در راستای اجرای این پروژه تاکنون ۵ هزار دام غیر مجاز از این مراتع اخراج شده اند.
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
افزایش ۱۰۰۰ تومانی قیمت مرغ / گرمای هوا مرغ‌ها را لاغر کرد
عضو هیات مدیره کانون سراسری مرغ داران گوشتی از افزایش هزارتومانی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط کشوری قیمت این کالا ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان در هرکیلوگرم است.
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
ریز مغذی‌های طیور ۱۰ برابر قیمت مصوب به فروش می‌رسد
قائم مقام اتحادیه خوراک دام ، طیور و آبزیان گفت: قیمت مصوب هرکیلوگرم از ریز مغذی‌های متیونین و لیزین که ۸ تا ۱۴ هزار تومان قیمت دارد در بازار آزاد ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸