یادداشت

کشاورزی بازار محور در ایران؛ از رؤیا تا واقعیت
بدون تردید سرنوشت نهایی توسعه پایدار کشاورزی ایران همچون تمامی کشورهای پیشرفته دنیا در عرصه رقابت به لحاظ کیفیت و قیمت در بازارهای داخلی و جهانی رقم خواهد خورد. ...
بیایید فوتبال بازی کنیم!
این روزها مانند بسیاری از هموطنانم، در داخل و خارج از کشور، به جام جهانی چشم دوخته‌ام و برای دمی نشاط و بازسازی امید و انسجام به فوتبال دل بسته‌ام. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار اقتصادی

ایجاد کارخانه 80 هزار تنی فرآوری میوه در مریوان
رئیس جهاد کشاورزی کردستان از سرمایه‌گذاری 350 میلیارد تومانی یک سرمایه‌گذار در مریوان جهت ایجاد کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: این کارخانه ظرفیت فرآوری 75 تا 80 هزار تن میوه را دارد و جزء بزرگترین کارخانه‌های فرآوری در کشور خواهد بود.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۰
واردات مواد اولیه تولید از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز معاف شد
بعد از اعتراضات چند روزه فعالین اقتصادی از مصوبه جدید دولت در ارتباط با دریافت مابه التفاوت ارز برخی از کالاهای وارداتی وزیر صنعت امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد که واردات مواد اولیه تولید از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز معاف شد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
درج قیمت بر روی تخم مرغ تنها راه حل کنترل بازار/ نیازی به واردات تخم مرغ نداریم
یک مقام مسئول گفت: در شرایط کنونی درج قیمت بر روی تخم مرغ تنها راه حل کنترل بازار است و پرداخت یارانه و واردات دردی را دوا نمی‌کند.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
ممنوعیت‌های یک شبه نتیجه‌ای جز توقف سرمایه‌گذاری ندارد/ دولت در اجرای قانون انتزاع قاطع نیست
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بارها در مورد تمرکز وظایف در وزارت جهاد کشاورزی تذکر داده‌ایم اما دولت محترم قاطعیتی در عملیاتی کردن این موضوع ندارد و تصمیم‌های یک شبه و ممنوعیت‌های صادراتی چیزی جز خروج سرمایه‌گذاری از بخش تولیدی کشور در پی ندارد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
افزایش قیمت میوه‌های سردرختی ناشی از سرمای سال پیش است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما کمبود میوه در زمینه‌ی میوه‌های سردرختی داریم که بخشی از مساله افزایش قیمت به این موضوع مربوط است، اما آنچه که دولت پیگیری می‌کند مربوط به کالاهای اساسی است که قیمت آن هم توسط سازمان بازرسی و حمایت پیگیری می‌شود تا در بازار به قیمت منطقی عرضه شود.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۹
زنجیره ارزش زعفران با همکاری اتحادیه اروپا در ایران شکل می‌گیرد
معاون امور بین‌الملل بخش گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اتحادیه اروپا به تعاملی دست یافتیم تا به ما در زمینه زنجیره ارزش زعفران کمک کنند. یعنی از صفر تا صد در کنار ما خواهند بود، این کار به روند توسعه این بخش کمک زیادی خواهد کرد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۱
مواد اولیه از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز معاف شود
رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌های جداگانه به معاون اول و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، با تشریح تبعات بند 5 تصویب‌نامه هیات وزیران، درخواست کرد مواد اولیه واحدهای تولیدی و تجاری دارای قرارداد با واحد تولیدی از این مصوبه مستثنی شود.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۸
مخالفت سازمان چای با ممنوعیت صادرات
سالانه حدود ۱۴ هزار تن چای ایرانی صادر می‌شود که از ابتدای شهریور صادرات آن به منظور تنظیم بازار ممنوع خواهد شد، اما باتوجه به مخالفت دست‌اندرکاران این بخش، رییس سازمان چای این موضوع را قطعی نمی‌داند و می‌گوید اجرایی نشدن آن را پیگیری خواهد کرد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۵
کاهش قیمت تخم مرغ در بازار/ تاثیر افزایش 100 درصدی قیمت نهاده‌ها بر مرغ و تخم‌مرغ
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: نهاده‌ها 100 درصد تا 300 درصد افزایش قیمت داشتند و نمی‌‌توان انتظار داشت قیمت تخم مرغ و مرغ با این افزایش قیمت‌ها ثابت بماند.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۱
انتقاد از تصمیم دولت برای واردات تخم مرغ/آیا دستی پشت کار است؟
دبیر انجمن تخم‌مرغ شناسنامه‌دار ایران، ضمن انتقاد شدید از تصمیم دولت برای واردات تخم‌مرغ، گفت: واردات این محصول در سال گذشته، خسارت اقتصادی زیادی به کشور وارد کرد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۵۳
امتناع دامداران از عرضه دام، بازار گوشت را متشنج کرد
یک مقام مسئول گفت: نزدیک شدن به اعیاد پیش رو و امتناع دامداران از عرضه دام به بازار موجب شده تا قیمت گوشت دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گیرد.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۲۶
نانوایی‌ها ۱۵ میلیون تومان تسهیلات نوسازی می‌گیرند
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران گفت: به هر نانوایی ۱۵ میلیون تومان تسهیلات بهسازی و نوسازی پرداخت می‌شود.
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۲۴
کمبودی در بازار گوشت قرمز وجود ندارد/ نرخ هر کیلو دام زنده سبک 23 هزار تومان
یک مقام مسئول گفت:با وجود آنکه کمبودی در بازار گوشت قرمز وجود ندارد، اما افزایش قیمت این کالا نگرانی هایی ایجاد کرده است.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
بررسی عوامل موثر در گرانی میوه/درآمد افزایش قیمت میوه به جیب کشاورز نرفته است
کارشناسان معتقدند سرمازدگی، سودجویی دلالان،افزایش هزینه های تولید و تنظیم بازار نامناسب از جمله دلایل گرانی میوه به شمار می رود.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۰
افزایش قیمت مرغ به خاطرعدم جوجه‌ریزی در دو ماه گذشته/ قیمت‌ برمی‌گردد
رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی گفت: به دلیل آنکه مرغداران در خرداد ماه با افت شدید قیمت مرغ جوجه‌ریزی نکرده‌اند،‌ اکنون به دلیل کمبود عرضه قیمت مرغ افزایش یافته است که ماندنی نیست و با ورود جوجه‌ریزی‌های جدید تا یک ماه آینده قیمت‌ها به حالت قبل برمی‌گردد.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
صادرات سیب ۱۰ برابر شد
صادرات سیب تازه در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۰ برابر شده است.
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
آمادگی برای کنترل بازار کالاهای اساسی/جلوی گرانفروشی را می‌گیریم
رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد که در راستای کنترل بازار در سطح خرده فروشی به دولت کمک می‌کنیم تا کالاهای اساسی با افزایش قیمت مواجه نشود و بازار، سالم سازی شود.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
کشف 70 کانتینر برنج احتکاری در بندرعباس
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان از کشف و پلمپ انبار احتکاری برنج خارجی در شهرستان بندرعباس خبر داد و گفت: ارزش ریالی این انبار 132 میلیارد و 825 میلیون ریال است.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
آخرین تحولات بازار میوه و صیفی/ قیمت هویج همچنان بالاست
یک مقام مسئول گفت: قیمت اکثر اقلام میوه و صیفی در مقایسه با هفته گذشته تغییری نداشته و تنها نرخ هویج با نوساناتی در بازار روبه‌رو شده است.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
تخم مرغ به نرخ دولتی وارد بازار می شود
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: تا پایان این هفته (26 مرداد) محموله تخم مرغ با نرخ 12 هزار و 600 تومان برای تنظیم بازار وارد کشور می شود.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۷
قیمت میوه همچنان بر مدار گرانی/ انبه 20 هزار تومانی گرانترین میوه این روزهای بازار
رئیس اتحادیه صنف بارفروشان گفت: سرمازدگی اواخر فروردین تمام سردرختی‌ها را سوزاند و باغداران را بی محصول گذاشت، به همین دلیل بازار با کمبود مواجه است و کاهش قیمت نخواهد داشت.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۴
کشور چقدر نیاز به واردات دام زنده دارد؟
رئیس اتحادیه دامداران ایران، گفت: کارشناسان براین باروند که با توجه به سیاست ارزی جدید دولت و شرایط تحریم، واردات گاو صرفه اقتصادی ندارد.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۶
گران شدن مرغ به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی
عضو اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: از ابتدای سال نرخ نهاده های دامی از جمله ذرت با افزایش 40 درصدی، کنجاله سویا 70 درصد و سایر افزودنی ها 300 درصدی در بازار روبرو شد.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۱۱
صادرات کاغذ، شیرخشک و چای از اول شهریور ممنوع شد
قرار بود به گفته قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت امسال میزان صدور کاغذ بسته بندی شده به 200 هزار تن- یعنی 2 برابر پارسال برسد اما بر پایه اعلام امروز گمرک جمهوری اسلامی، از اول شهریورماه صادرات انواع کاغذ، چای و شیرخشک ممنوع است.
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۲
ارزآوری ۵۰۷ میلیون دلاری صادرات محصولات شیلاتی
رئیس سازمان شیلات ایران گفت: بیش از ۱۳۷ هزار تن محصولات شیلاتی با ارزش ۵۰۷ میلیون دلار صادر شده است.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
واردات گوشت هم تاثیری بربازار نگذاشت/ گوشت در مرز کیلویی ۶۰ هزار تومان
با وجود آنکه وزارت جهاد کشاورزی روزانه چند هزار تن گوشت قرمز گرم وارد کشور می‌کند، اما قیمت گوشت قرمز در قصابی‌ها به مرز ۶۰ هزار تومان رسید.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه ای برای واردات برنج
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: یک میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده تا حدود یک میلیون تن برنج وارد شود که تا کنون 800 میلیون دلار آن وارد شده و 200 میلیون دلار آن باقی مانده و با تمدید مهلت واردات مابقی نیز از کشور مبدا حمل می‌شود.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
نامه جهاد کشاورزی به گمرک: کالاهای گروه یک را ترخیص کنید
معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت و فرود عسگری، رئیس‌کل گمرک ایران، همکاری برای ترخیص کالاهای گروه یک اولویت حوزه این وزارتخانه که به دلیل انقضای ثبت سفارش در گمرک مانده‌اند را خواستار شد.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
قیمت امروز مرغ گرم ۱۰۶۰۰ تومان اعلام شد
قیمت روز خرده فروشی هر کیلوگرم مرغ گرم در تهران ۱۰۶۰۰ تومان اعلام شد.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
وجود تشکل های بازار محور امری ضروری است
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای حضور فعال در فرآیندهای زنجیره ارزش نیاز به تشکل های بازار محور در بخش تعاون داریم.
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
صفحه ۱ از ۲ ۲ بعدی »

مقاله علمی

گفتگو

گزارش