یادداشت

صنعت پخش و غذا؛ دو حلقه انکارناپذیر
جهت دستیابی به سیستم یکپارچه در حوزه‌ توزیع و پخش، ضروری است که چارچوب‌مند فکر کنیم، بنابراین یکی از مهم‌ترین کارها برای توسعه‌ متوازن در این صنعت، استانداردسازی فرآیندها و اجرای دقیق آنها در همه نقاطی است که یک شرکت توزیع در آنها فعالیت می‌کند؛ اگرچه این امر نباید مانع از درنظر گرفتن نیازهای محلی شود. ...
بازمهندسی تهاجمی برای تحریک تفکرات کلیشه‌ای در حوزۀ تعاونی‌های روستایی ایران
تعاونی‌های روستایی قبل از هر چیز یک سازمان اقتصادی، بنگاه و نوعی سازه اقتصادی با مشارکت افرادی با منافع مشترک به شمار می‌روند که در محیطی به شدت ناپایدار و پر از ریسک های متنوع قرار داشته و توان دسترسی به مواد، منابع اولیه و قیمت های کالاهای مصرفی و حتی تولیدی آن‌ها تحت تأثیر عواملی بسیار فراتر از کنترل آنها در حوزه "اقتصاد سیاسی غذا" قرار دارد. ...

مهترین اخبار صنعت غذا

اخبار اقتصادی

چرا یارانه ارزی کالاهای اساسی به دست مردم نمی‌رسد؟
در حالیکه تاکنون دولت نزدیک به ۴۲هزار میلیارد یارانه برای کالاهای اساسی تخصیص داده و ورادات کالاهایی نظیر گوشت گرم به دو برابر مقدار مشابه در سال ۹۶رسیده، ولی قیمت برخی از این اقلام کنترل نشده است.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
تولید قزل آلا به ۱۱۵ هزارتن می‌رسد/ نرخ هر کیلو قزل آلا ۳۵ هزار تومان
نبی‌زاده گفت: با توجه به اتخاذ سیاست سازمان شیلات مبنی بر ممنوعیت دو ماهه واردات تخم چشم زده تولید قزل‌آلا به ۱۱۵ هزار تن خواهد رسید.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
همکاری‌های غذایی و دارویی ایران و استرالیا افزایش یابد
در دیدار هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و استرالیا و گروه کارشناسی کمیسیون تجارت استرالیا ضمن تأکید بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور پیشنهاد شد با توجه به خارج بودن اقلام خوراکی و داروئی از فهرست تحریم‌ها، دو کشور همکاری خود را در این زمینه افزایش دهند.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۱۲
ممانعتی برای وادرات گوشت از هرات وجود ندارد؛ مدعیان به میدان بیایند
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت هر کیلو گوشت شقه در بازار تهران ۸۰ هزار تومان است، گفت: اسناد واردات گوشت موجود است و جزئیات آن مانند وزن دام‌ها، تعداد آن‌ها و... مشخص است.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۱۰
کاهش قاچاق دام زنده در هفته‌های اخیر/ نام دستگاه‌های مقصر را اعلام می‌کنیم
رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کاهش قاچاق دام زنده در هفته‌های اخیر با همکاری و تلاش همه دستگاه‌های مسئول خبر داد و گفت: همکاری مناسبی بین دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضائی در زمینه مبارزه با قاچاق دام زنده وجود دارد، اما در این زمینه با کسی تعارف نداریم و نام دستگاه‌های مقصر و آن‌هایی که کم‌کاری کنند را اعلام می‌کنیم.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۷:۲۰
گوشت قرمز بیش از سال گذشته وارد شد/امیدواریم قیمت گوشت تثبیت شود
وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه گوشت قرمز به میزان کافی حتی بیش از سال گذشته وارد کشور شده است، گفت: امیدواریم قیمت گوشت تثبیت و کاهش یابد.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۵
ابلاغ ممنوعیت صادرات گوشت مرغ تا پایان ماه رمضان
صادرات گوشت مرغ از اول اسفندماه ماه ممنوع می شود و این ممنوعیت تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳
افزایش ۷.۵ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی/ واردات ۱۴ درصد کاهش یافت
صادرات کالاهای غیر نفتی از نظر ارزش صادرات در ۸ ماهه امسال ۷.۵ درصد افزایش و میزان واردات به کشور از لحاظ ارزش ۱۴ درصد کاهش یافته است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۹
چرایی افزایش نرخ مرغ بیش از مصوبه ستاد تنظیم بازار
دبیر ستاد تنظیم بازار چهارشنبه هفته گذشته(24 بهمن) تصریح کرد که فروش مرغ با قیمت بالاتر از 11 هزار و 500 تومان تخلف است اما امروز نرخ آن در برخی مناطق تهران از 15 هزار تومان نیز گذشته و این مساله واکنش هایی را به دنبال داشته است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹
عرضه ۳۵ تنی اینترنتی گوشت قرمز/ ورود دادستان به پرونده قاچاق دام
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران از عرضه حدود ۳۵ تن گوشت قرمز به صورت اینترنتی در تهران خبر داد و گفت:با ورود دادستانی به پرونده قاچاق دام زنده قیمت‌ها به زودی شکسته می‌شود.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد
با مصوبه هیات وزیران واردات 100 قلم کالا ممنوع گروه 4 توسط مرزنشینان با رعایت مقررات مجاز شد.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۱
با احیای وزارت بازرگانی مخالفم/ کشور نباید به ۷ سال گذشته برگردد
مدیرعامل مجمع خبرگان کشاورزی با بیان اینکه مخالف احیای وزارت بازرگانی است، گفت: دولت نباید به ۷ سال گذشته برگردد و قانونی را که آن موقع به تصویب رسانده امروز نقض کند.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
صادرات چای سریلانکا به ایران کاهش یافت
صادرات چای سریلانکا به ایران به علت مشکلات پرداخت ناشی از تحریم‌ها از 32 میلیون کیلوگرم به 10 میلیون کیلوگرم کاهش یافته است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
بازار حرف «ستاد تنظیم بازار» را نمی‌خواند
قیمت مرغ و گوشت قرمز با وجود تلاش ستاد تنظیم بازار، همچنان پیش می‌تازد و بازار حرف این ستاد را نمی‌خواند.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
آغاز به کار ۲ فروشگاه اینترنتی گوشت و مرغ تنظیم بازار
از امروز فعالیت ۲ فروشگاه اینترنتی عرضه گوشت تنظیم بازاری بخچال و مسترقصاب در کنار به روز رسان آغاز شد.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
آیا دستورالعمل جدید ارزی نظر تجار را جلب می‌کند؟
چند ماه پس از اجرایی شدن دستورالعمل ارزی بانک مرکزی برای صادرکنندگان و چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات آنها، این بانک در ابلاغیه‌ای جدید اعلام کرد که سیاست‌های تشویقی را برای صادرکنندگان خوش‌حساب اجرایی می‌کند.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
تاکید مجلس به دولت برای حل مشکل گرانی‌ها
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که وفاق خوبی بین دولت و مجلس برای موضوع تنظیم بودجه متناسب با جنگ اقتصادی به وجود آمده است، گفت: قرار شد دولت در مورد گرانی‌ها پیگیری‌های لازم را انجام دهد چون 11 میلیارد دلار در اختیار دولت برای تامین کالاهای اساسی است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
نخستین محموله وارداتی مرغ در راه ایران/ عرضه از هفته آینده
یک عضو ستاد تنظیم بازار از وارد شدن نخستین محموله ۳۰ هزار تنی گوشت مرغ منجمد در هفته آینده خبر داد و گفت: این واردات با مصوبه ستاد تنظیم بازار صورت گرفته و مقرر شده تا هفته آینده با هدف تنظیم بازار شب عید با نرخ مصوب عرضه شود.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱
قیمت شیرینی شب عید افزایش نمی‌یابد/ نرخ مصوب هر کیلو شیرینی‌ تر ۲۶ هزار تومان
بهره‌مند گفت: با توجه به شرایط کنونی بازار، اتحادیه، برنامه‌ای برای افزایش قیمت شیرینی ندارد.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
قیمت گل برای روز مادر افزایش نمی‌یابد
رییس اتحادیه فروشندگان گل با بیان این‌که صادرات با شرایط فعلی به ضرر تولیدکنندگان است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به ویژه در روز مادر قیمت گل افزایش پیدا نکند.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
آقای مسئول، برخورد با گرانفروشی مرغ پیش‌کش/ مرغ ۱۱۵۰۰ تومانی؛ گشتیم نبود، نگرد نیست
درحالیکه دبیرستاد تنظیم بازار و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود، «هیچ خرده‌فروشی حق ندارد مرغ گرم را بالاتر از ۱۱۵۰۰ تومان عرضه کند»، مرغ گرم در تهران همچنان بی‌توجه به این قیمت مصوب، راه خودش را می‌رود.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۴۴
از دپوی ۱۷ هزار تن گوشت در گمرک شوکه شدیم/واردکنندگان پاسخگو باشند
درحالی که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز به کشور وارد می‌شود تا کسری تولید را تامین کند و ذخایر فعلی گوشت هم ۲۵ هزار تن است، هم اینک ۱۷ هزار تن گوشت در گمرک به طمع بهرمندی از معافیت مالیاتی دپو شده است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۱۴
صف های طولانی گوشت به شهرهای کوچک کشیده شد
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس معتقد است خروج و قاچاق دام از کشور، عملکرد ضعیف ستاد تنظیم بازار و بی‌تدبیری در کنترل آسیب‌های تحریم همگی در گرانی سرسام‌آور گوشت قرمز تاثیرگذار است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۰۲
پشت صحنه گرانی گوشت از زبان مدیر اسبق اتحادیه دامداران/افزایش قیمت گوشت طبیعی است ولی نه تا ۱۲۰ هزار تومان
مدیرعامل اسبق اتحادیه سراسری دامداران ایران با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت طبیعی است ولی نه تا ۱۲۰ هزار تومان، گفت: سود ۵۰هزار تومانی در هر کیلو به جیب دلال و واسطه می رود نه دامدار.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۹:۰۰
احیای وزارت بازرگانی نوعی فرافکنی و اتلاف وقت است
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه تفکیک وزارت صنعت عملاً نتوانسته راه‌حلی برای تنظیم بازار باشد،گفت: امروز کسانی که از تنظیم بازار عاجز هستند پیشنهاد احیای وزارت بازرگانی را می‌دهند و این کار نوعی فرافکنی و اتلاف وقت است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۸:۵۵
تولید اسنک از ذرت حیوانی تکذیب شد!
در حالیکه پیش‌تر سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود که دو برند معروف تولیدکننده اسنک پف کرده از ذرت دامی در تولید محصولات‌شان استفاده کرده و مرتکب تخلف شده‌اند، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انواع چیپس و فرآورده‌های حجیم شده بر پایه ذرت، اظهار کرده که در این زمینه هیچ تخلف بهداشتی صورت نگرفته و سازمان غذا و دارو نیز این موضوع را تایید کرده است.
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۸:۵۱
فقط 1073 دام از فرودگاه امام وارد شده است/ بقیه دام‌ها، احتمالا از سایر مبادی اضافه شده‌اند
سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام درباره اختلاف آمار دو نهاد درباره ورود دام زنده از فرودگاه امام گفت: احتمالا وزارت جهاد کشاورزی و شرکت امور پشتیبانی دام با احتساب ورود دام از سایر مبادی این آمار را اعلام کرده‌اند و همان 1073 دام از فرودگاه امام وارد شده است.
جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
آخرین تحولات بازار میوه و صیفی/ سیلاب و صادرات، قیمت سبزی و کاهو را گران کرد
رئیس اتحادیه میوه و سبزی، گفت: هم اکنون قیمت خیار، سبزی و کاهو نسبت به هفته‌های اخیر ۱۵ تا ۲۰ درصد در بازار افزایش داشته است.
جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
قیمت مرغ در ایام پایانی سال نوسانی نخواهد داشت
یوسفی گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۷۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۴ تا ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان است.
جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
کشش صادرات ایران برای بازار ۱۰۰۰ میلیارد دلاری کشورهای همسایه
ظرفیت فراوان استفاده نشده اقتصاد ایران یکی از مهمترین دلایل امید به آینده است که در بیانیه اخیر مقام معظم رهبری موسوم به «گام دوم» تاکید شد. سرپرست سازمان توسعه تجارت دراین باره از کشش صادرات ایران برای بازار ۱۰۰۰میلیارد دلاری کشورهای همسایه خبر داد.
جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
« قبلی ۱ صفحه ۲ از ۲

مقاله علمی

گفتگو

گزارش