پنج شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۶
۱۶:۴۳

حامیان فودنا

یکساله (شهریور94)

سرویس اختصاصی خبری، حلال صنایع غذایی

پژوهش محققان دانشگاه تهران نشان می‌دهد که ساختار پروتئین در گوشت حلال و گوشت غیرحلال متفاوت است و گوشت حلال با دستگاه گوارش انسان سازگارتر است.
رئیس مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران گفت: تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی طیف وسیعی را شامل می شود اما صاحب‌نظران حوزه سلامت معتقدند روزی غیر حلال می تواند بهم ریختگی فکری، روحی و ذهنی را به همراه داشته باشد.
ده ها شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و چهارده کشور مناطق مختلف جهان از 22 تا 25 آبان ماه در دومین نمایشگاه بین ­المللی گوشت، فرآوردهای گوشتی و پروتینی حلال و صنایع وابسته تهران، گردهم می آیند و جدیدترین تولیدات، صنایع و تجهیزات، ماشین آلات...
رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان مواد غذایی ایران، سهم ناچیز ایران از تجارت صنعت حلال، را متناسب با پتانسیل کشور در تولید محصولات غذایی ندانست.
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: با اقدامات انجام شده توانسته‌ایم در سطح منطقه استاندارد غذای حلال با انطباق بیش از ۹۶ درصد با فقه شیعه جعفری را به ثمر برسانیم.
نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشور در بین 53 کشور عضو کنفرانس اسلامی است که تمام شرایط عرضه گوشت حلال را رعایت می کند.
معاون بین‌الملل اتاق ایران در خصوص تجارت غذای حلال، گفت: ۸۰ میلیارد دلار کسری تامین غذای حلال در جهان است که ایران در افق ۱۴۰۴ می‌تواند سالانه حداقل یک درصد از این نیاز را جبران کند.
پیروزبخت گفت: هدف گسترش گردشگری حلال است و در این خصوص با کشورهای منطقه وارد مذاکره شده ایم.
ایجاد دفاتر استاندارد و مراکز عرضه محصولات و تولیدات غذای حلال ایران در ارمنستان و فعال کردن همکاری های بانکی و بیمه ای دو کشور در مذاکرات معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان توسعه تجارت با وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان بررسی شد.
معاون امور بین‌الملل اتاق ایران بر ضرورت استفاده از یک لوگوی مشترک حلال بین کشورهای اسلامی در سطح دنیا، تأکید کرد.
موافقت‌نامه صدور گواهی حلال و کالاهای صادراتی کشور در نشست امروز شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور، بین رئیس اتاق ایران و نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.
نمایشگاه بین‌المللی محصولات غذایی حلال در قازان روسیه آغاز به کار کرد.
نماینده مردم سمیرم در مجلس با بیان اینکه کلید صادرات مازاد تولیدات کشاورزی در دست رایزن های اقتصادی سفارتخانه است،گفت:عضویت شرکت های خرد وکلان ایرانی در برند حلال نیازمند اختصاص مشوق های صادراتی است.
عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس گفت : ثبت نشان و شناسایی بازارهای هدف محصولات غذایی حلال رمز صادرات منطقی با نرخ واقعی تولید است .
خانم مینولین ایلگیزوونا رئیس آژانس توسعه سرمایه گذاری جمهوری تاتارستان در دیدار علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول جمهوری اسلامی در قازان از صنعت حلال ایران خواست در نمایشگاه روسیه ویژه این صنعت شرکت کند.
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی حلال مالزی از 5 تا 8 آوریل (16 تا 20 فروردین) با حضور نمایندگان کشورهای مختلف از جمله ایران در مرکز همایش های شهر کوالالامپور پایتخت مالزی برگزار می شود.
کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان از تاسیس دفتر حلال در این کشور برای صادرات انواع مختلف مواد خوراکی به ایران خبر داد.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: دریافت نشان حلال توسط تولیدکنندگان مواد غذایی کلید حضور بیشتر کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی است.
احمد صادقیان، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران
برند حلال در دنیا پتانسیل رشد بالایی دارد و شناخته شده است و کشورهای زیادی در آن فعالیت می کنند، اما ایران نتوانسته است در این زمینه خیلی فعال باشد و از آن بهره ببرد
تجارت حلال در پهناورترین کشور جهان
نمایشگاه تجاری و صنعتی محصولات حلال در کشور روسیه و در ۹ بخش اصلی برگزار می‌شود و ایرانی‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین کشورهای تجاری و صنعتی در این حوزه یکی از ارکان اصلی به‌شمار می‌رود.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو گفت: درخواست شرکتهای تولیدی و وارداتی مبنی بر دریافت گواهی حلال از تاریخ 12 بهمن ماه سالجاری از طریق آدرس http://www.halal.gov.ir و rhttp://www.ttac.i صورت خواهد گرفت.
نماینده مردم رشت درمجلس با بیان اینکه ترکیه و لبنان در صادرات محصولات با نشان "حلال" وضعیت مناسب تری در مقایسه با کشورمان دارد،گفت: فعال شدن بخش بازرگانی سفارتخانه ها راهکاری برای صادرات محصولات غذایی با نشان "حلال" به شمار می آیند.
نماینده مردم درود وازنا در مجلس گفت:شناسایی بازارهای هدف محصولات حلال و تدوام تولید جهت صادرات گامی های موثر برای حضور بهینه در بازار بین المللی نشان حلال به شمارمی آید.
مدیر عامل سازمان توسعه صنعت حلال مالزی روز دوشنبه گفت که در ماه های اخیر توسعه خوبی در روابط ایران و مالزی ایجاد شده که باعث خرسندی است و با توجه به لغو تحریم ها زمینه افزایش تعاملات تجاری بین دو کشور به ویژه در حوزه صنعت حلال وجود دارد.
غذای حلال به خوراکی ها و نوشیدنی هایی اطلاق می شود که از نظر شرع اسلام مجاز دانسته شده است. براساس آمار سال 2009 جمعیت مسلمانان جهان 23/2درصد جمیعت 6.79میلیاردی را تشکیل می دادند که نزدیک به 60درصد از آنها در آسیا زندگی می کنند. طبیعی است که نیازهای ...
ابوالحسن خلیلی، دبیرکل سابق کانون صنایع غذایی
تولید صنایع غذایی حلال در جهان در سال 1997 با تلاش کشور مالزی و سازمان همکاری های اسلامی طرح و اقدامات درباره گسترش آن پایه گذاری و انجام شد. در طول سالیان کشورهایی همچون پاکستان، ترکیه، اندونزی، مالزی و... تلاش های بسیاری در این حوزه انجام داده اند...
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت که سهم ایران در معاملات یکهزار میلیارد دلاری غذاهای حلال دنیا در حال افزایش است.
معاون رئیس جمهور از ورود ایران به مجمع بین المللی تایید صلاحیت خبر داد.
پیروز بخت گفت: 4 مولفه برای دریافت نشان کیفیت تعیین شده که یکی از این مولفه‌ها استاندارد است و مابقی شامل قیمت، سرعت و نوآوری می‌شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر اینکه در حوزه تجارت کالاهای حلال باید به صورت جدی وارد شویم گفت که سهم سالانه تجارت کشورهای اسلامی در حوزه حلال ۲۵۰۰ میلیارد دلار است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سالانه ۲۵۰۰ میلیارد دلار تجارت برند حلال انجام می‌شود، اما سهم ایران در این حوزه نزدیک به صفر است. درصورتیکه همه کالاها و خدماتی که در ایران تولید و ارائه می شود حلال است اما چون برند حلال نداشتیم وارد بازار نشدیم...
ایران سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات شیرینی و شکلات دارد و این در حالی است در مقابل، میزان واردات رسمی شیرینی و شکلات به ایران رقمی حدود سه میلیون دلار است. با این حال تولیدکنندگان شیرینی و شکلات معتقدند که بخش بزرگی از واردات را قاچاق تشکیل می‌د...
فعالیت‌های هفتمین همایش بین‌المللی مواد غذایی و محصولات حلال، از امروز، سوم‌ آبان‌ماه، در شهر «بروکسل»، پایتخت بلژیک آغاز می‌شود.
دبیرکل موسسه حلال جهانی گفت: چرخ صنعت غذا در کشور با صادرات غذای حلال تندتر خواهد چرخید.
رئیس اتاق ایران در دیدار با وزیر تجارت مالزی
وزیر تجارت خارجی مالزی که با هیات فعالان اقتصادی ایران کشور به تهران سفر کرده است، با غلامحسین شافعی دیدار کرد.
در دیدار رئیس و مدیر روابط بین الملل مراکز حلال ایران و اسپانیا ضمن تأکید برجایگاه موثر ایران به عنوان یکی از مهم ترین صاحبان نظر در مفهوم کاربردی محصولات حلال بر تبادل اطلاعات، تجارب و گسترش همکاری ها تأکید شد.
توسط سازمان ملی استاندارد ایران صادرشد :
نخستین پروانه کاربرد نشان حلال با حضور آیت ا... عالمی ، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ، حجت الاسلام و المسلمین صالح آبادی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی و حجت الاسلام و المسلمین سوری مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در اداره...
دبیر کل موسسه حلال جهانی با اشاره به استقبال تولیدکنندگان داخلی از این برند بیان کرد: موسسه حلال جهانی در طول ۱۰ سال گذشته نزدیک به ۱۵۰۰ برند معروف کشور را به برچسب حلال مجهز کرده و هم‌اکنون این برندها با نشان حلال، محصول خود را در داخل و در خارج عرض...
عضو هیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه عنوان حلال برکالاهای ایرانی ثبت شود تا بتوانیم دراین راستا صادرات موادغذایی حلال را با برندسازی بهینه ای به جریان بیندازیم،گفت:غیرمسلمانان هم علاقه بسیاری برای مصرف غذاهای حلال دارند.
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: شورایی به ریاست وزیر صنعت،معدن و تجارت در خصوص سیاست گذاری برای حضور در جهانی محصولات حلال تشکیل شده تا سهم خود از این بازار پر درآمد را احیا کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همه کالاها و خدمات باید با روش های شرعی تهیه شوند، گفت: این کار باید به صورت قانونمند صورت گیرد.
ظرفیت گردش مالی صنعت حلال در کشورهای اسلامی بیش از ۲۵۰۰ میلیارد دلار است که به گفته معاون سازمان ملی استاندارد اگر ایران تنها پنج درصد از این بازار را در اختیار بگیرد در آینده نزدیک نیازی به صادرات نفت نخواهیم داشت.
صنعت جهانی غذای حلال این روزها نه‌تنها در بین مسلمانان بلکه در کشورهای غربی نیز با استقبال زیادی مواجه شده است و انتظار می‌رود به یکی از پررونق‌ترین صنایع دنیا تبدیل شود .
همایش و نمایشگاه حلال در تایلند به منظور حمایت از محصولات حلال نمایشگاه با عنوان 'هپکس جهانی ۲۰۱۶'؛ در تایلند برگزار می شود.
جای خالی نشان (برند) و شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی حلال مسکو از دست دادن فرصتی شد که تکرار نشدن آن باید در دستور کار برنامه ریزان تجاری کشور و مسئولان شرکت های خصوصی قرار گیرد تا سهم خود را در این بازار جهانی سه هزار میلیارد دلاری افزایش د...
'مرضیه افخم' سفیر جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور روز سه شنبه خواستار استفاده از ظرفیت های ایران و مالزی در صنعت حلال و گام برداشتن دو کشور برای همکاری در جهت تبدیل شدن به قطب محصولات حلال شد.
«تولید حلال» اکنون به عنوان تجارتی مطلوب و پرسود در اقتصاد جهانی مطرح است و حجم فزآینده تقاضای آن در سراسر جهان نشان می دهد که ایران و کشورهای مسلمان باید نقش فعال تری در این زمینه ایفا کنند چرا که برگ برنده این تجارت جهانی «کشورهای اسلامی» هستند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی (سه شنبه 21/02/1395 ) جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد را با 123 رای موافق، 7 رای مخالف، 4 رای ممتنع از 203 نماینده حاضر تصویب کردند.
در نشست نوزدهم اردی بهشت نود و پنج هیات وزیران با هدف صیانت از محصولات و خدمات حلال و هماهنگی اقدامات و فعالیت‌های دولت در زمینه نشان تجاری و برند حلال، با تشکیل «شورای سیاستگذاری و راهبری حلال» موافقت کرد.
اگر دستگاهی از حضور ناظران شرعی استفاده نکند، استاندارد مکلف است از دادن کد حلال به آنها خودداری کند، زیرا باید در آنجا ناظر شرعی وجود داشته باشند تا بتوانیم به مردم ۱۰۰ درصد اطمینان را بدهیم این غذا چه در داخل و خارج کشور حلال است.