سرویس خبری کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی

تولید گل با دست و پای شکسته
واردات بی رویه انواع بذر و گل و گیاه مشکلاتی است که تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران با آن دست و پنجه نرم می کنند و همین امر باعث شده تا حس رقابت در این حوزه کم رنگ شده و اشتغال زایی به میزان بالایی کاهش یابد.
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
آغاز کشت قراردادی برای نخستین بار در کشور
مدیر طرح ملی تکاپو در وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح کشت مبتنی بر سفارش یا قرارداد مزرعه بصورت آزمایشی در کشور خبرداد.
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
خرید تضمینی گندم خوزستان از مرز یک میلیون تن فراتر رفت
مدیرعامل شرکت غله منطقه ۴ خوزستان از خرید یک میلیون و ۵۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی و پرداخت بیش از پنج هزار و ۲۴ میلیارد ریال به کشاورزان این استان تاکنون خبر داد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۶
8580 تن خرما از کشاورزان خریداری شد
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید حمایتی هشت هزار و 580 تن خرما در سه ماهه بهمن سال گذشته تا فروردین ماه امسال خبر داد که به تدریج در ماه مبارک رمضان به بازار عرضه می شود.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۶
ایران در عراق 20 هزار هکتار نیشکر می کارد
20 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان میسان عراق با همکاری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در خوزستان ، به زیر کشت نیشکر می رود.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
گذر از کشاورزی سنتی با ورود بخش خصوصی
گذر از کشاورزی سنتی و دستیابی به ایده های نو در این عرصه، مستلزم حضور موثر و کارآمد بخش خصوصی است به گونه ای که نتایج فعالیت ها در این زمینه در زندگی مردم ملموس تر دیده شود.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
دولت از ایده های جدید در بخش کشاورزی حمایت می کند
معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: در دولت و معاونت علمی و فناوری، آمادگی حمایت از تفکرات و روش های علمی جدید در حوزه کشاورزی وجود دارد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۳۰
محصولات کشاورزی وارداتی بدون شناسه قابل اطمینان نیستند / وزارت جهاد کشاورزی به وظیفه قانونی خود عمل نکرده است
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: باید با همه محصولاتی که وارد کشور می‌شوند با احتیاط لازم برخورد شود و اطمینان لازم به محصولاتی که بدون شناسه وارد کشور می‌شوند وجود ندارد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۲۱
تولید بیش از 50 رقم بذر به بخش خصوصی واگذار شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت ورود بیشتر بخش خصوصی به حوزه بذر گفت: تولید بیش از 50 رقم آن به بخش خصوصی واگذار شده است.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۱۶
خسارت به شالیزارهای مازندران در پی وقوع سیل
مدیرکل بحران استان مازندران با بیان اینکه طی بارش های اخیرشهرستان بهشهر، یانه سر گلوگاه و سوادکوه بیشترین بارندگی را شاهد بودند، تصریح کرد: شدت بارندگی در این نقاط منجر به جاری شدن سیل در یانه سر و شالیزارهای کشاورزی شد.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۸:۲۳
احتمال شور شدن خاک کشاورزی مازندران
‌دکترای تخصصی زمین شناسی گفت: کشاورزان باید مراقب باشند تا در مواقع بحران آب و خشکسالی با تصمیم اشتباه خود، پدیده تداخل آب شور و شیرین سفره های آب زیرزمینی را ایجاد نکنند.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۸:۲۱
سالانه ۱۵۰ هزارتن قارچ در کشور تولید می‌شود
معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از مردم خواست قارچ خوراکی مورد نیاز خود را از فروشگاه ها و مراکز معتبر و در قالب بسته بندی های لیبل دار خریداری کنند.
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۸:۰۹
اجحاف در حق گندمکاران/ ثابت ماندن قیمت خرید تضمینی با وجود تورم
رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران با اشاره به اجحاف در حق گندمکاران، گفت: با توجه به گرانی و تورم اما امسال قیمت خرید تضمینی گندم در کشور هیچ افزایش قیمتی نداشت.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
خرید تضمینی ۹۵ میلیارد تومان برگ سبز چای در چین اول بهاره
رئیس سازمان چای گفت: با وجود این که در برداشت اول برگ سبز چای ۳۸ هزار تن برگ سبز به ارزش ۹۵ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شد، اما برداشت برگ سبز نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد کاهش داشته‌است.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۳
۱.۵ میلیون تن گندم به نرخ تضمینی خریداری شد
معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تا امروز یک میلیون و ۵۲۳ هزار تن گندم تحویل مراکز بازرگانی دولتی در ۱۴ استان شده و حدود ۷۱۰ میلیارد تومان یعنی معادل نصف ارزش گندم دریافتی از طریق بانک کشاروزی پرداخت شده است.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
سلطان میوه‌ها؛ از ترشی اردیبهشت تا شیرینی خرداد
اردیبهشت جنوب، طعم ترش و گس انبه نارس دارد و از خرداد تا خرماپزان مرداد با انبه‌های رسیده‌اش شیرین‌زبانی می‌کند، زن‌ها ترشی می‌اندازند و بچه‌ها به انبه‌های تکه شده ناخنک می‌زنند؛
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
دولت برای باغات سرمازده تمهید ویژه درنظر بگیرد/ضعف بیمه کشاورزی
رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با بیان اینکه دولت باید برای حفظ باغات سرمازده تهمیدات ویژه در نظر بگیرد،گفت: برای تامین نیاز داخل مشکلی نداریم.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
از ۱۶۰۰ قارچ موجود در طبیعت ۴۵ نوع آن خوراکی است
عضو هیئت رئیسه قارچ کشور با بیان اینکه مردم از خرید قارچ فله در کنار جاده و فروشگاه‌های بزرگ به نام قارچ کوهستان خودداری کنند،گفت: استفاده از قارچ‌های طبیعی وضعیتی در استان کرمانشاه و لرستان به وجود آورد که 8 نفر از هموطنان فوت کردند و 270 نفر هم مسموم شدند.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴
نهادهای بین المللی ایران را الگوی تامین امنیت غذایی می دانند
رئیس سازمان حفظ نباتات گفت : نهادهای بین المللی ایران را جزو کشورهای الگو در زمینه تامین امنیت عذایی در منطقه و به ویژه خاورمیانه می دانند .
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
پرداخت بخشی از مطالبات چایکاران
امروز بخشی از مطالبات به حساب چایکاران واریز شد.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷
کشاورزان به جای برداشت گندم، کشت خود را در اختیار دامداران قرار داده‌اند/ اجرای نادرست آبیاری قطره‌ای سهم آب‌های زیرزمینی را نابود کرد/ خروج منابع آبی خراسان شمالی به سمت ترکمنستان
نماینده مردم اسفراین اجرای نادرست سیستم‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای و خروج آب از سرچشمه‌های خراسان شمالی به سمت کشور ترکمنستان را از جمله چالش‌های اصلی آب استان ذکر کرد.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۹:۵۱
سهم 25 درصدی بخش کشاورزی در اشتغالزایی
یک مقام مسئول با اشاره به سهم 25 درصدی تولیدکنندگان کشاورزی و صنایع جانبی در اشتغالزایی ،حمایت از این بخش را یک ضرورت دانست.
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۷:۴۸
شرایط نصب برچسب روی محصولات تراریخته اعلام شد
سازمان غذا و دارو با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد که درج لوگو (نشان) تراریخته به‌صورت دایره سفیدرنگ و به‌قطر ۱.۵ سانتی‌متر که واژه تراریخته در درون آن با فونت قابل رؤیت به‌روی برچسب محصول کنار آرم سازمان غذا و دارو ضروری است.
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹
مصرف ۹۰درصدی مصرف آب در کشاورزی را قبول نداریم
وزیر جهادکشاورزی از روند اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی دفاع کرد.
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
عیار چغندر قند ۲واحد افزایش یافته است/ یکی از دلایل خودکفایی گندم استفاده از بذرهای بومی است
کارشناس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: رئیس جمهور بر خرید با کیفیت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کردند اما این بدان معنا نیست که بذور داخلی بی‌کیفیت هستند.
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۲
توسعه کشت دیم، کلید خودکفایی در غذاهای اساسی
ضرورت دارد اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی، توسعه کشت دیم به جای کشت آبی باشد زیرا هم کشت دیم به تنهایی و فارغ از ظرفیت کشت آبی، توان تامین خودکفائی در غذاهای اساسی کشور به ویژه گندم را دارد و هم به کاهش مصرف منابع آب می‌انجامد.
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
کشاورزی در شرایط تحریم رشد مستمر داشته است
قائم مقام معاونت امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خودکفایی در تولید گندم نتیجه برنامه ریزی و سرمایه گذاری خوب در این بخش است، گفت: کشاورزی از بخش هایی بود که توانست در شرایط تحریم رشد مستمر داشته باشد.
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۱