چهارشنبه / ۲۴ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۱
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۹۶۱۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

۱۲۰۰ تن بذر محصولات علوفه ای دیم تامین شد

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۲۰۰ تن بذر محصولات علوفه ای دیم تامین شده است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ۱۲۰۰ تن بذر محصولات علوفه‌ای دیم تأمین شده، یک هزار تن آن داخلی و ۲۰۰ تن دیگر وارداتی و جزو ارقام جدیدی هستند که در داخل موجود نمی‌باشد.
فرامک عزیز کریمی، سطح زیر کشت محصولات علوفه‌ای جدید دیم در سال زراعی جاری را ۳۴ هزار هکتار پیش بینی کرد و افزود: این سطح علاوه بر ۸۰ هزار هکتار از اراضی دیم زیر کشت یونجه و شبدر است.
وی با اشاره به محصولات دیم جدید شامل انواع ماشک ها، نخود علوفه‌ای، خلر و مخلوط غلات و لگوم ها، اظهار داشت: کشت پاییزه علوفه‌های جدید از برنامه‌های مهم اصلاح الگوی کشت در دیمزارها است.
عزیز کریمی برآورد کرد: از این سطح، حدود ۵۵۰ هزار تن علوفه در اراضی دیم به دست آید.
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، سطح کشت محصولات علوفه‌ای در سال زراعی ۹۸-۹۷ را حدود ۱۰۵۰ هزار هکتار و میزان تولید از این سطح را حدود ۲۲ میلیون تن عنوان کرد.
به گفته وی سیستان و بلوچستان با تولید بیش از یک میلیون و ۱۷۷ هزار تن، اصفهان با ۷۱۵ هزار و ۸۷۰ تن، آذربایجان غربی با ۶۹۱ هزار و ۱۸۶ تن، آذربایجان شرقی با ۶۰۲ هزار و ۳۲۲ تن، گلستان با ۵۵۱ هزار و ۹۲۸ تن و مازندران با ۵۱۳ هزار و ۹۵۳ تن از جمله استان‌های برتر تولید محصولات علوفه‌ای در سال زراعی ۹۷-۹۸ بوده اند. عزیز کریمی افزایش بهره وری گیاهان بومی و معمول کشور، تغییر فصل کاشت و توسعه محصولات علوفه‌ای پاییزه، توسعه کشت محصولات علوفه‌ای کم آب بر، استفاده از پتانسیل دیمزارها و توسعه کشت محصولات علوفه‌ای دیم، تولید علوفه با گیاهان شور زیست و تولید دانه‌هایی مانند ارزن، سورگوم و تریتیکاله به منظور کاهش وابستگی به واردات ذرت دانه‌ای را از سیاست‌های معاونت امور زراعت در حوزه محصولات علوفه‌ای برشمرد.
وی افزود: در راستای این سیاست‌ها، محصولات کم آب بر با بهره وری بالا از جمله چغندر علوفه‌ای، ارزن علوفه‌ای و سورگوم در کشت‌های بهاره و کشت غلات زمستانه به صورت خالص یا مخلوط با لگوم ها مانند قصیل جو و تریتیکاله به صورت خالص یا مخلوط با ماشک ها و گلرنگ علوفه‌ای به عنوان گیاهان جایگزین توسعه یافته است.

(چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹) ۱۴:۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها