دوشنبه / ۲۲ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۲
سرویس : ماشین آلات صنایع غذایی
کد خبر : ۹۹۵۶۱
گزارشگر : ۳۵۱۴
سرویس ماشین آلات صنایع غذایی

7 مزیت بازرسی موادغذایی با اشعه‌ایکس در بسته‌بندی اولیه

گاهی اوقات، تولیدکنندگان مواد غذایی ممکن است اجرای بازرسی اشعه X را پیچیده بدانند و بنابراین وسوسه می شوند که سیستم های اشعه ایکس را فقط برای بازرسی بسته بندی ثانویه (مثل کارتن) یا در اوایل کار برای بازرسی مواد غذایی فله (بدون بسته بندی) نصب کنند.

این گزینه ها ممکن است در ابتدا جذاب به نظر برسند ولی به صورت عملیاتی بهترین روش اجرای بازرسی با اشعه ایکس برای مواد غذایی در بسته بندی های اولیه می باشد. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد،  7 دلیل و مزیتی که تولیدکنندگان صنایع غذایی با قراردادن سیستم های اشعه ایکس برای بازرسی مواد غذایی با بسته بندی اولیه بدست می آورند را توضیح می دهد.

1. ایمنی محصول

ایمنی محصول، دلیل اصلی اجرای بازرسی با اشعه ایکس است و تنها با بازرسی از محصولات بسته بندی شده منفرد می توان ایمنی محصول را به حداکثر رساند. هنگامی که محصولات بسته بندی و سیل می شوند، پس از بازرسی امکان آلودگی بیشتر وجود ندارد. همچنین، زنجیره های خرده فروشی و مصرف کنندگان معمولاً انتظار دارند که بازرسی پس از بسته بندی انجام شود.

سیستم های اشعه ایکس برای بازرسی مواد غذایی

2. دقت بیشتر

بازرسی جعبه های بزرگ با چندین محصول بر روی یکدیگر (بسته بندی ثانویه) در مقایسه با بازرسی از محصولات غذایی بسته بندی شده منفرد (بسته بندی اولیه)، از دقت کمتری برخوردار است. در هنگام بازرسی محصولات غذایی به صورت منفرد تشخیص آلاینده های فیزیکی کوچکتر ممکن می شود، همچنین میزان ریجکت کاذب ناشی از تغییرات در تصویر اشعه ایکس در بسته بندی فله ای یا بسته بندی ثانویه کاهش می یابد.

3. عملکرد کنترل کیفیت

سیستم بازرسی با اشعه ایکس از طریق عملکردهای کنترل کیفی به تولیدکنندگان مواد غذایی کمک می کند تا کیفیت کلی محصولات خود را بهبود بخشند. این عملکردها، محتوای محصولات بسته بندی شده را از نظر نقص کیفی مانند محصولات نافرم، شکسته یا ناقص تجزیه و تحلیل می کنند و آنها را از جریان تولید خارج می سازند. این امر سبب کاهش شکایات مصرف کننده و ایجاد برند غذایی قوی می گردد. این نوع عملکردهای بازرسی، ارزش های برتر را در بسته بندی اولیه ارائه می دهند.

4- قابلیت ردیابی

بازرسی اشعه ایکس از محصولات غذایی بسته بندی شده منفرد، همچنین قابلیت ردیابی فرآیند تولید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. سیستم اشعه ایکس قادر به ردیابی فرآورده های موجود در سیستم، ردیابی آلاینده های فیزیکی، محاسبه نرخ عبور محصول و ثبت تصاویر محصولات مورد بازرسی می باشد. تولیدکنندگان مواد غذایی این امکان را دارند که هر تصویر اشعه ایکس را ذخیره کنند و در زمان نیاز به عنوان مدارک بازرسی تولید ارائه دهند.

5. ضایعات کمتر

بازرسی اشعه ایکس بسته بندی اولیه مواد غذایی با کاهش ضایعات تولید پایدارتر را ممکن می سازد. در صورت مشاهده آلاینده فیزیکی، سیستم بازرسی با اشعه ایکس تنها محصول بسته بندی شده منفرد را رد می کند و نه کل کارتن محصولات یا بخشی از جریان فله محصول را، و از این طریق ضایعات کمتری ایجاد می کند.

6. اندازه ، هزینه و مصرف کمتر

بازرسی اشعه ایکس مواد غذایی با بسته بندی اولیه نیاز به قدرت اشعه ایکس کمتر دارد و از این رو باعث می شود تا سیستمی کوچک تر و با هزینه کمتر نیاز باشد. از طرف دیگر مصرف کم انرژی سبب افزایش طول عمر قطعات حیاتی یعنی ژنراتور اشعه ایکس و دتکتور می شود.

7. بازدهی تولید

داشتن تنها یک یا چند سیستم بازرسی اشعه ایکس برای محصولات غذایی فله و یا محصولات غذایی با بسته بندی ثانویه، خطر داشتن کارایی تولید پایین تر را در صورت بروز هرگونه خرابی در سیستم افزایش می دهد. بازرسی محصولات با بسته بندی اولیه، امکان هدایت تولید از طریق چندین خط بسته بندی را فراهم می کند و شانس از دست دادن بازده کل تولید را کاهش می دهد.

هنگام انتخاب مناسب ترین راه حل بازرسی در کارخانه تولید مواد غذایی، مهم است که همه این عوامل را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که سیستم بیشترین ارزش را از نظر عملکرد (به عنوان مثال دقت تشخیص، عملکردهای اضافی کنترل کیفیت و بازده تولید) و هزینه های طول عمر ارائه می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دستگاه بازرسی محصولات غذایی با اشعه ایکس با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد  از طریق وب سایت https://dibajsanat.com/  و یا شماره تلفن 86086951-021 و یا 09127386373 در تماس باشید.

لینک مقاله اصلی:

https://dibajsanat.com/مقالات/7-مزیت-بازرسی-مواد-غذایی-با-اشعه-ایکس-در-بسته-بندی-اولیه/

(دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹) ۱۴:۰۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها