شنبه / ۲۰ دی ۱۳۹۹ / ۰۸:۳۲
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۹۹۴۸۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
دنیای اقتصاد
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

هم‌افزایی و کرامت؛ لازمه عبور از دشواری‌ها

یونس ژائله مدیرعامل شیرین عسل در این شرایط اقتصادی کشور و مشکلات تولید، چند نکته حائز اهمیت است؛ تقلید و کپی‌کاری‌های ناقص: شرایط موجود باعث شده برخی برای دستیابی به بازار به جای خلاقیت و تلاش در خلأ حمایت‌های جدی و بازدارنده قانونی، کپی‌های ناقص از لحاظ کمی و کیفی و نام تجاری باب کنند؛ بهره‌گیری از رنگ و تصویر و نام‌های مشابه به محصولات شرکت‌های موفق که منجر به تخریب اعتبارشان می‌شود.

بازارشکنی‌ها: برخی تولیدکنندگان برای دستیابی به سهم بازار بزرگ‌تر و از میدان به در کردن رقبا با روش‌های باورنکردنی و در اقداماتی مقطعی به بازار هجوم می‌برند و با دادن امتیازهای گوناگون و حتی خودزنی تعادل بازار را به هم می‌زنند.
رقابت غیراخلاقی با تولیدکنندگان هموطن در فرامرزها: کم دیده نمی‌شود که برخی مترصدند شرکت‌های موفق ایرانی در بازارهای سایر کشورها چه می‌کنند تا با مراجعه به طرف‌های تجاری آنها، آنچه به سختی و صرف زمان و اعتبار به دست آمده را به سهولت از آن خود کنند.
بدنام کردن رقبای داخلی: آن هنگام که برخی حین ورود به بازار یا در جریان رقابت تجاری در خود توان رقابت نمی‌بینند، محصولات رقبا را دستکاری یا مشابه فاقد کیفیت آن را تولید و در بازار توزیع می‌کنند یا در رسانه‌ها شایعاتی را رواج می‌دهند و فیلم‌هایی را پخش می‌کنند تا به اعتبار و بازار رقیب لطمه بزنند. البته نمی‌شود کتمان کرد که موارد واقعی هم وجود دارد، اما رد این بازی بد را در سال‌های قبل کم ندیده‌ایم.
آفت‌زدگی ماکارونی‌ها، برنامه‌سازی علیه کیفیت لبنیات تولیدی برخی استان‌ها، جاسازی قرص در کیک‌ها، آلوده کردن شیرینی و شکلات‌ها به تخم و لارو حشرات، وجود لخته در آب میوه‌ها، ماجرای کنسروهای تن ماهی، برنج‌های آلوده، گوشت‌های آلوده، اتهام استفاده از گوشت‌های غیرمجاز در تولید فرآورده‌های گوشتی، اتهام استفاده از ذرت‌های آلوده به افلاتوکسین در اسنک‌ها و...!
میدان و شرایط سخت کار و تولید که در آن قرار گرفته‌ایم، نباید تولیدکنندگان کشور را از رقابت در پیشرفت، به تخریب و کارشکنی علیه هم دچار کند، بلکه هرچه شرایط بد و بدتر شود، باید با چشمانی بازتر و ذهن‌هایی هوشیارتر و ریسک پذیری بالاتر با وضعیت روبه‌رو شده و همکاری‌ها و کار گروهی را پیگیری کنیم.
 

(شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹) ۰۸:۳۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها