شنبه / ۱۳ دی ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۶
سرویس : اخبار شرکتهای غذایی بورس
کد خبر : ۹۹۳۴۴
گزارشگر : ۳۵۱۶
دنیای اقتصاد
سرویس اخبار شرکتهای غذایی بورس

پذیره‌نویسی دو صندوق کشاورزی در بورس‌کالا آغاز می‌شود

بورس‌کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از پذیره‌نویسی دو صندوق کالایی کشاورزی برای نخستین بار از روز یکشنبه ۱۴ دی تا ۲۰ دی ماه خبر داد تا بعد از مدت‌ها، بالاخره صندوق‌های کشاورزی در بورس‌کالا راه‌اندازی شود.

البته توسعه صندوق‌های کشاورزی باید براساس دارایی پایه قدرتمند صورت پذیرد و نیاز به افزایش تعداد و تنوع کالاهایی دارد که قرار است اوراق آنها در این صندوق‌ها جای‌ بگیرد. با توجه به سیگنال‌های مهم مخابره‌شده از سمت بازارهای جهانی، امیدواری به توسعه دارایی پایه در چارچوب گواهی سپرده کالایی وجود دارد که می‌تواند چهره بازار محصولات کشاورزی در بورس‌کالا را تغییر دهد. البته راه‌اندازی همین صندوق‌ها خود یک داده مثبت و مهم به شمار می‌رود.
به گزارش کالاخبر، براساس این اطلاعیه‌ها، صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا و صندوق سرمایه‌گذاری گروه زعفران سحرخیز درنظر دارند واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های مذکور را با مجوزهای سازمان بورس و اوراق بهادار، از طریق بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس‌کالای ایران پذیره‌نویسی کنند.
 
  براساس اطلاعیه‌های مذکور، نوع صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا، صندوق سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده زعفران، زیره سبز و پسته، اوراق مشتقه مبتنی بر زعفران، زیره سبز و پسته بوده و ۱۰۰ درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق به تعداد یک میلیون واحد را موسسان تعهد کرده و معادل ارزش مبنای آنها به میزان ۱۰ میلیارد ریال را به حساب صندوق سرمایه‌گذاری طلای سرخ نوویرا (در شرف تاسیس) واریز کرده‌اند و مابقی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به ارزش مبنای هر واحد ۱۰ هزار ریال برای پذیره‌نویسی و خرید عموم عرضه می‌شود.
 
بر همین اساس، تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار ۱۰۰ میلیون واحد بوده که از این تعداد یک میلیون واحد به‌صورت سرمایه‌گذاری ممتاز پذیره‌نویسی شده و ۹۹ میلیون واحد به‌صورت سرمایه‌گذاری عادی قابل پذیره‌نویسی است. مبلغ اسمی هر واحد ۱۰ هزار ریال تعیین شده و براساس این اطلاعیه، خرید واحدهای ETF مستلزم وجود کد معاملاتی فعال در سیستم شرکت سرمایه‌گذاری (سپرده‌گذاری) مرکزی است.
 
نوع صندوق سرمایه‌گذاری گروه زعفران سحرخیز نیز صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالای کشاورزی از جمله پسته، زعفران و زیره سبز بوده و ۱۰۰ درصد از واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق به تعداد ۱۰ میلیون واحد را موسسان تعهد کرده و معادل ارزش مبنای آنها به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال را به حساب صندوق سرمایه‌گذاری گروه زعفران سحرخیز (در شرف تاسیس) واریز کرده‌اند و مابقی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به ارزش مبنای هر واحد ۱۰ هزار ریال برای پذیره‌نویسی و خرید عموم عرضه می‌شود.بر همین اساس، تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار ۱۰۰ میلیون واحد بوده که از این تعداد ۱۰ میلیون واحد به‌صورت سرمایه‌گذاری ممتاز پذیره‌نویسی شده و ۹۰ میلیون واحد به‌صورت سرمایه‌گذاری عادی قابل پذیره‌نویسی است. مبلغ اسمی هر واحد ۱۰ هزار ریال تعیین شده و براساس این اطلاعیه، خرید واحدهای ETF مستلزم وجود کد معاملاتی فعال است.
 
همچنین در اطلاعیه‌های مذکور اشاره شده، محدودیت حجمی برای هر سفارش خرید وجود نداشته و تنها باید سفارش‌های خرید مضربی از یک ورقه باشد. حداکثر تعداد اوراق قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حداکثر تعداد اوراق قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقوقی نیز نامحدود است.
(شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹) ۰۹:۲۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها