پنج شنبه / ۲۷ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۷
سرویس : ماشین آلات صنایع غذایی
کد خبر : ۹۹۰۴۸
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس ماشین آلات صنایع غذایی

سهمیه ماشین آلات به دست کشاورز واقعی نمی رسد

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی با بیان اینکه سهمیه ماشین آلات به دست کشاورز واقعی نمی رسد، گفت: اگر دخالت دولت در توزیع ماشین آلات کشاورزی برداشته شود قیمت ماشین آلات کشاورزی ۱۰ درصد ارزان می شود.

حمیدرضا نامی رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی در نشست خبری با موضوع " بررسی مشکلات مکانیزاسیون کشاورزی" با بیان اینکه بنیاد ملی گندمکاران نامه ای ارسال کرده و ما را به گرانفروشی متهم کرده است، گفت: انتظار داریم کسانی که در کسوت ریاست بخش کشاورزی و همچنین ریاست مرکز مکانیزاسیون کشاورزی قرار دارند تفاوت گرانفروشی و تورم را بدانند.
 
وی ادامه داد: وقتی مولفه های تولید افزایش بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی داشته راهی نیست  جز اینکه با سود حداقلی ادامه دهیم. آستانه سود واحدهای تولید ماشین آلات کشاورزی به شدت کاهش پیدا کرده است و ما مجبوریم محصولات را با قیمت بالاتری بفروشیم.
 
نامی با بیان انیکه اگر افرادی مدعی حمایت از بخش کشاورزی هستند به بخش های دیگر هم توجه کنند، گفت: سهم ماشین آلات کشاورزی در قیمت تمام شده یک کیلو گندم ۵ درصد است ۹۵درصد باقی مربوط به نهاده های کشاورزی است. چرا مسئولین مربوطه به کودی که ۵۰۰ درصد گران شده است ایراد نگرفته اند؟ 
 
رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی اضافه کرد: مشکل امروز ما دخالت دولت با عنوان سهمیه بندی و توزیع مناسب ماشین آلات کشاورزی پشت شعار حمایت از کشاورز است. ترکیبی از دلالان بخش خصوصی و کارگزاردولتی باعث شده ماشین آلات کشاورزی به بازار آزاد برود. .
 
به گفته وی هر شهرستانی سهمیه برای دریافت ماشین آلات کشاورزی دارد ولی این سهمیه ها به دست کشاورز واقعی نمی رسد.
 
وی تصریح کرد: نه میزان زمین های زیر کشت دوبرابر شده و نه مشکلی برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است اما اتفاقی که افتاده این است که کشش این کالا افزایش یافته است. وقتی قیمت کالایی واقعی باشد کششی ایجاد نمی شود.
 
نامی با اشاره به اینکه اقلامی که  یارانه از جانب دولت دریافت نمی کنند شامل نرخ گذاری نمی شود و نرخ این کالاها براساس خود اظهاری تولیدکننده، تعادل بازار عرضه و تقاضا و رقابت بین تولیدکنندگان تعیین می شود، گفت: تریلی، گاوآهن و سمپاس بیش از ۵۰ سال است که در کشور ساخته می شود و یک بخش کوچکی از آن هم حمایتی نیست. چگونه وقتی هیچ حمایتی در این بخش نمی شود به تولیدکنندگان گفته می شود که محصولاتشان را با چه قیمتی بفروشند؟
 
 وی در پایان گفت: اگر دخالت دولت در توزیع ماشین آلات کشاورزی برداشته شود قیمت ماشین آلات کشاورزی ۱۰ درصد ارزان می شود.
(پنج شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹) ۱۳:۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها