پنج شنبه / ۶ آذر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۵
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۸۵۹۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

حباب کاذب قیمت مرغ در بازار/ نرخ هر کیلو مرغ به ۳۵ هزار تومان رسید

رئیس انجمن مرغداران گوشتی از حباب قیمت مرغ خبر داد و گفت: با توزیع نهاده دامی پیش‌بینی می‌شود حباب نرخ مرغ شکسته شود.

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۳۵ هزار تومان است.
وی افزود: نرخ کنونی مرغ به دلیل سودجویی برخی اصناف، بالاست که امیدواریم با شکسته شدن حباب قیمت به نرخ منطقی مرغ برسیم.
اسداله نژاد عرضه نهاده دامی با نرخ مصوب را راهکار شکسته شدن‌حباب قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: اگر نهاده به میزان کافی و در زمان مقرر در اختیار مرغدار قرار گیرد، میل و رغبت مرغداران به جوجه ریزی افزایش می‌یابد.
این مقام مسئول درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به توزیع نهاده دامی برآورد‌ها حاکی از آن است که قیمت مرغ به نرخ منطقی خود که حدود ۲۸ هزار تومان است، برسد.
وی تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز مرغدار را امری مهم در کاهش قیمت تمام شده تولید و شکسته شدن حباب کاذب قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: اگر دولت ۵۰ درصد نهاده دامی را با نرخ مصوب تامین کند، قیمت مرغ زنده ۱۸ هزار و ۵۰۰ تا ۱۹ هزار تومان و مرغ گرم ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان خواهد بود که با تامین ۱۰۰ درصدی نهاده ها، امکان عرضه با نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار وجود دارد. متاسفانه تاخیر فراوان در عرضه نهاده‌های دامی، مرغدار را مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد خواهد کرد که این امر قیمت تمام شده تولید را بشدت افزایش می‌دهد.
اسداله نژاد ادامه داد: علی رغم واردات نهاده‌های دامی با ارز دولتی، اما مرغدار ۶ برابر نرخ مصوب نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد خریداری می‌کند که با وجود انحراف در توزیع انتظار می‌رود که دولت در صورت عدم مدیریت صحیح، سیاست آزاد سازی را در پیش بگیرد و به طور مستقیم به دهک‌های ضعیف جامعه یارانه بدهد.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه ساز و کار توزیع نهاده دامی طی ۲۰ سال اخیر در سطح کشور مناسب نبوده است، بیان کرد: نامناسب بودن توزیع نهاده‌های دامی منجر به سوء استفاده و سودجویی دلالان، واردکنندگان و برخی تعاونی‌ها شده به طوریکه نهاده ۲ برابر بالاتر از قیمت مصوب بدست مرغداران رسیده است.
وی ادامه داد: با فراهم کردن بستر و حذف حلقه‌های واسط، کالا به طور مستقیم بدست مرغدار می‌رسد، هر چند سامانه بازارگاه اشکالاتی دارد، اما ایرادات سامانه به مرور رفع می‌شود.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه یک تا ۲ درصد ایراد سامانه بازارگاه به ساختار سامانه بازمی گردد، گفت: ۹۸ درصد مربوط به عدم نهاده سامانه بازارگاه است که با رفع تامین ورودی نهاده‌های دامی، مابقی مشکلات به چشم نمی‌خورد.
اسداله نژاد با بیان اینکه سامانه بازارگاه تنها مرجع توزیع نهاده دامی در سطح کشور است، افزود: سامانه بازارگاه از فساد و سوءاستفاده در قبال توزیع نهاده دامی جلوگیری می‌کند و در شرایطی که ورودی نهاده به سامانه بازارگاه کم است، وزارت جهاد کشاورزی تقصیری ندارد چرا که تامین نهاده و تحویل به سامانه بازارگاه بر عهده وزارت صمت و توزیع با وزارت جهاد کشاورزی است که با عدم تامین به موقع، سامانه بازارگاه دچار ایراد است.
این مقام مسئول در پایان سامانه بازارگاه را بستری مناسب برای توزیع نهاده دامی با حداقل سودجویی اعلام کرد و گفت: وزارت صمت اعلام کرده که طی ۲ تا ۳ روز یک‌میلیون تن کالا ترخیص شده که با بارگیری در سامانه بازارگاه، مرغداران می‌توانند نهاده مورد نیاز را خریداری کنند که امیدواریم این روند استمرار یابد.

(پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹) ۰۹:۲۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها