دوشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۹
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۸۴۹۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

حذف ارز دولتی نهاده دامی راهکار مناسبی برای مهار گرانی نیست

سلطانی گفت: دولت‌ها همواره به تولیدکننده یارانه می‌دهند، از این رو حذف ارز دولتی نهاده دامی راهکار مناسبی برای مهار گرانی لبنیات نیست.

سعید سلطانی سروستانی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون ۳۰ تا ۳۵ درصد نهاده‌های دامی با نرخ مصوب و مابقی از بازار آزاد تامین می‌شود.
او افزود: هفته گذشته قیمت مصوب هر کیلو ذرت به یک هزار و ۷۰۰ تومان و کنجاله سویا به ۳ هزار و ۲۲۵ تومان افزایش یافت که این امر در کنار افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی کرایه حمل، هزینه تمام شده کالا را به شدت بالا برده است.
قیمت تمام شده هر کیلو دام سبک ۵۰ هزار تومان
سلطانی قیمت تمام شده هر کیلو دام سبک را ۵۰ هزار تومان و دام سنگین را ۴۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون دام با نرخ‌های کمتری در بازار عرضه می‌شود.
مدیر عامل اتحادیه دامداران درباره اینکه حذف ارز یارانه نهاده از ابتدای زنجیره تولید راه حل مناسبی است یا خیر؟، بیان کرد: در دنیا به تمامی تولیدکنندگان یارانه می‌دهند، اما در کشور ما به سبب نظارت ضعیف هر زمانی که یارانه به مردم داده شد، توزیع انجام نشد یا عادلانه صورت نگرفت، به همین خاطر حمایت از سرچشمه باید صورت گیرد.
او ادامه داد: اگر ارز دولتی از واردات نهاده‌های دامی حذف شود، قیمت تمام شده هر کیلو شیر ۷ هزار تومان می‌شود، در حالی که توزیع نهاده دولتی هر چند به میزان کم موجب شده تا قیمت شیر ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان کمتر از این‌ میزان باشد.
این مقام مسئول افزود: طی سال‌های ۹۰ تا ۹۱، مسئولان از دامداران خواستند که قیمت هر کیلو شیرخام به مدت ۲ سال برروی عدد ۹۳۰ تومان ثابت بماند، در حالی که قیمت تمام شده یک هزار و  ۷۱ تومان بود و با این وجود دامداران با اطمینان خاطر تولید کردند.
به گفته او، با وجود مشکلات متعدد معیشت خانوار، پرداخت یارانه مستقیم ممکن است صرف خرید لبنیات نشود.
مدیر عامل اتحادیه دامداران در پایان تصریح کرد: شیر به عنوان یک غذای کامل حکم دارو را دارد، از این رو دولت باید کاری کند تا سرانه مصرف آن افزایش یابد چرا که با وجود درآمد ثابت خانوار، گرانی کالا‌ها تنها منجر به حذف کالای مصرفی از سبد خانوار خواهد شد.

(دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹) ۱۲:۳۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها