یکشنبه / ۲ آذر ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۱
سرویس : فرآورده های لبنی
کد خبر : ۹۸۴۶۵
گزارشگر : ۳۵۱۴
برنامه «روی خط بازار» از رادیو اقتصاد
سرویس فرآورده های لبنی

مسئولیت نظام سیاستگذاری را نبایداز تولید کننده توقع داشت

سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران گفت: مسئولیت تولیدکننده تامین کالای کشور و وظیفه نظام سیاست گذاری حمایت و حراست از قدرت خرید مردم و سبد خانوار است پس مسئولیت نظام سیاست‌گذاری را نباید از تولید کننده توقع داشت.

«سید محمدرضا بنی طبا» افزود: تولید کننده نخستین کسی که از افزایش قیمت تمام شده کالا به خصوص در بازار های رقابتی ضرر می کند، وقتی هزینه های تولید مثل شیر خام، مواد بسته بندی، حمل و نقل، مالیات بر ارزش افزوده و دستمزد کارگر بر مدار افزایشی قرار می گیرد به تبع محصولات لبنی هم باید افزایش قیمت پیدا کند.
 
بنی طبا اظهارداشت: متاسفانه افزایش هزینه های تولید در کشور بسیار بالاست از اینرو می طلبد در این زمینه چاره اندیشی اساسی صورت گیرد، یارانه ای که هم اکنون تحت عنوان حمایت از نهاده های دامی و دامدار در ابتدای زنجیره تولید پرداخت می شود باید به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌کننده منتقل شود.
 
سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران گفت: این روش پرداخت یارانه ضمن عادلانه بودن، ایجاد شفافیت و جلوگیری از رانت و فساد مانع بر هم زدن نظام عرضه و تقاضا نیز خواهد شد.
 
وی افزود: سال گذشته ۹۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی در کشور هزینه شد اما در نهایت رضایت دامدار، تولیدکننده و مصرف کننده راجلب نکرد، ما به التفاوت این ۹۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز بازار آزاد رقمی افزون بر ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شود که نتیجه مطلوبی هم در بر نداشته است.
 
بنی طبا گفت: در همه دنیا دولت ها از دامداران حمایت می‌کنند اما این حمایت منجر به دخالت در قیمت گذاری و برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا و عدم شفافیت نمی‌شود پس باید این چرخه اشتباه اصلاح شود و اگر نشود در آینده‌ای نه چندان دور با توجه به زیان ده شدن صنعت لبنیات شاهد اضمحلال این صنایع در کشور خواهیم بود.
 
سخنگوی انجمن صنفی صنایع لبنی ایران در ادامه راهکارهای ثبات بازار و در عین حال حفظ و تداوم تولید را اصلاح سیاستگذاری، حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی و اجتناب از قیمت‌گذاری دستوری عنوان کرد.

 

بنی طبا در پایان گفت: هم اکنون در بازار صنعت لبنیات کشور ۴۰۰ برند در حال رقابت با هم هستند.

 
(یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹) ۱۴:۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها