جمعه / ۳۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۲
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۹۸۳۸۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

کشت گندم به بیش از ۶ میلیون هکتار می‌رسد/۶۶ درصد برنامه کشت محقق شد

اسفندیاری پور گفت: ۴۰ روز تا پایان کشت گندم زمان باقی مانده و ۶۶ درصد برنامه کشت این محصول محقق شده است.

اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم اظهار کرد: بنابر برنامه ۶ میلیون هکتاری کشت گندم تا تاریخ ۲۸ آبان، یک میلیون و ۲۳ هزار هکتار گندم آبی و ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار هکتار گندم دیم کشت شده است.
وی با اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۹۵۵ هزار هکتار کشت گندم انجام شده است، افزود: بنابر آمار تا تاریخ ۲۸ آبان، ۵۱ درصد کشت گندم آبی و ۷۳ درصد کشت گندم دیم صورت گرفته که با این وجود ۶۶ درصد برنامه کشت تا این تاریخ انجام شده است.
اسفندیاری پور ادامه داد: کشت گندم در استان‌های اقلیم دارای گرم و خشک جنوب همچون خوزستان، دشت عباس ایلام، هرمزگان، بوشهر، جنوب کرمان، جنوب فارس و اقالیم مشابه و همچنین استان‌های گرم و مرطوب خزری با محوریت گلستان، مازندران، بخشی از خراسان شمالی و دشت مغان اردبیل تا دهه اول دی ادامه دارد.
مجری طرح گندم با بیان اینکه تا تاریخ ۲۸ آبان کشت گندم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲ هزار هکتار بیشتر صورت گرفته است، گفت: امسال با یاری خدا و همت کشاورزان بیش از ۶ میلیون هکتار گندم کشت خواهد شد.
این مقام مسئول در ارتباط با تامین بذر گواهی شده بیان کرد: امسال حدود ۲۲ درصد بیش از سال گذشته بذر گواهی شده تامین، بوجاری و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در واکنش به مباحث مطرح شده پیرامون جایگزینی کشت جو به جای گندم بیان کرد: بنابر بازدید‌های میدانی از مزارع این موضوعات واقعیت ندارد و هم اکنون تراکتور‌ها داخل مزارع مشغول کار هستند و امیدواریم که بیش از سال گذشته کشت انجام شود.
به گفته اسفندیاری پور، با وجود آنکه ۴۰ روز تا تاریخ پایان کشت زمان باقی است، ۶۶ درصد برنامه کشت محقق شده است.
مجری طرح گندم در پایان تصریح کرد: به کشاورزانی که از بذور خود مصرفی استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود که حتما نسبت به بوجاری و ضدعفونی آن اقدام کنند.


(جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹) ۱۱:۴۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها