پنج شنبه / ۸ آبان ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۲
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۷۸۳۳
گزارشگر : ۳۵۱۴
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
مدیر آزمایشگاه هورتاش عسل نجف آباد بیان کرد

مصرف ناآگاهانه آنتی بیوتیک در زنبورداری رو افزایش است

عسل به عنوان یک محصول غذایی مفید و پر ارزش، از قرن ها پیش در دنیا عالیترین و مقوی ترین ماده خوراکی شناخته شده و همچنین به واسطه ویژگی های شفابخش خود به عنوان دارو در درمان اکثر بیماری ها کاربرد دارد، بنابراین تقلب در عسل و آزمون های تشخیصی آن امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

عسل محصولی است که متاسفانه تقلب فراوانی در آن صورت می گیرد و از طرفی هرکس عسل خود را به بازار عرضه می کند، ادعای طبیعی بودن آن را دارد، بنابراین با توجه به اهمیت بحث سلامت، آزمایش عسل طبیعی تنها در آزمایشگاه های تخصصی صورت می گیرد.
 
اما باید دید بعد از اجباری شدن استاندارد عسل، شرایط بررسی این محصول با ارزش غذایی در آزمایشگاه های تخصصی چگونه است. در این باره مدیر آزمایش هورتاش عسل نجف آباد در گفت‌وگو با خبرنگار عسلنا، با بیان اینکه سال به سال تعداد آزمایشات بر روی نمونه های عسل در این مرکز افزایش می یابد، اظهار کرد: از سال 1389 آزمایشگاه هورتاش سابقه کار دارد و از سال 1391 به صورت رسمی ثبت شد که در آن زمان سالانه 3000 نمونه عسل در این مجموعه مورد بررسی قرار می گرفت.
 
بررسی 7000 نمونه عسل در سال
اعظم حمله داری با اشاره به اینکه هورتاش نجف آباد، به عنوان یکی از آزمایشگاه های خصوصی و همکار سازمان استاندارد، دامپزشکی و غذا و دارو فعالیت می کند، گفت:  سال 1391 تعداد نمونه های عسل در این آزمایشگاه 3000  نمونه بود که اکنون به سالی 7000  نمونه افزایش یافته است که آمار چشمگیری است.
 
وی با اشاره به اینکه استاندارد مجاز ساکاروز در نمونه عسل عدد 5 است، تاکید کرد: واقعیت این است از 7000 نمونه عسل مورد بررسی در این آزمایشگاه، حدود 60 درصد نمونه ها ساکاروز زیر 5 و 40 درصد ساکاروز بالای 5 دارند.
 
مدیر آزمایش هورتاش عسل نجف آباد با بیان اینکه نمونه های ارسالی به آزمایشگاه هورتاش نجف آباد از سراسر ایران همچون تهران، مشهد، تبریز، شهرهای شمالی کشور و ... است، گفت: اگرچه به اعتقاد برخی وضعیت عسل های تولیدی کشور نامناسب است، اما معتقدم با توجه به 60 درصد نمونه عسل با ساکاروز زیر 5، شرایط عسل های تولیدی کشور تقریبا مناسب است.
 
انجام کار تحقیقی جدید برای شناسایی قند موجود در عسل
وی با بیان اینکه در حال حاضر پروفایل های قند نمونه های عسل در این آزمایشگاه با استفاده از دستگاه HPLC با دتکتور RI بررسی می شود، توضیح داد: 7  قند مختلف عسل در این آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد و اکنون در حال کار تحقیقی بر روی عسل هستیم تا با استفاده از بقیه قندها به غیر از ساکاروز، نسبت بقیه قندها را شناسایی کنیم و بتوانیم براساس آن عسل های تقلبی بازار را از نمونه اصل آن شناسایی کنیم.
 
به گزارش عسلنا، حمله داری همچنین درباره راه شناسایی عسل اصل از تقلبی در آزمایشگاه ها، تاکید کرد: معتقدم حتی اگر استاندارد عسل اجباری شود و تلاش کنند تا عسل تغذیه ای را در گروه بندی عسل ها قرار دهند، پرولین عسل تغذیه ای باید بالای 180 و همچنین HMF آن نیز همان مقدار باشد و نباید بین عسل طبیعی و تغذیه ای تفاوتی باشد، مگر در بحث ساکاروز.
 
دستکاری زنبورداران در پایین آوردن ساکاروز موجود در عسل
وی ادامه داد: متاسفانه با توجه به اینکه فروکتوز و گلوکز به وفور در اختیار زنبورداران قرار دارد، احتمال می رود آنها از این طریق میزان ساکاروز موجود در عسل را پایین بیاورند، بنابراین ما باید به دنبال راهکاری باشیم که آن ماده ها را بررسی و مورد تشخیص قرار دهیم.
 
مدیر آزمایش هورتاش عسل نجف آباد همچنین درباره ضرورت رعایت استانداردهای عسل در بحث صادرات به خبرنگار عسلنا، توضیح  داد: خوشبختانه امروز بسیاری از کشورها به جای تمرکز تام بر روی ساکاروز موجود در عسل، بیشتر بر روی ترکیبات پرولین و باقی مانده سموم و آنتی بیوتیک ها متمرکز شده اند، بنابراین این آزمون ها را بیشتر برای نمونه های صادراتی در نظر می گیریم و براساس همین آزمایشات عسل ایران صادرات می شود.
 
توانایی صادرات عسل از ایران بالاست
وی همچنین درباره استاندارد عسل در کشورهای اروپایی، توضیح داد: کشورهای اروپایی بیشتر بر روی باقیمانده سموم و آنتی بیوتیک ها تمرکز کرده اند، در حالیکه اکنون در داخل کشور مصرف آنتی بیوتیک در زنبورداری ها به طرز ناآگاهانه ای رو به افزایش است، به این دلیل برخی تولیدکنندگان در صادرات خود دچار مشکل می شوند، اما اگر زنبورداری ها در استفاده از سموم و آنتی بیوتیک ها، اصول تولید را رعایت کنند، به اعتقاد من عسل ایران توانایی بالایی در صادرات دارد.
 
به گفته حمله داری، کسب مدال طلا صندوق حمایت از زنبورداران ایران در بحث عسل نشان از قابلیت عسل تولیدی ایران است.
 
خواص درمانی عسل
وی همچنین درباره خواص درمانی عسل، توضیح می دهد: آزمایشگاه هورتاش همواره بر روی موضوع کیفیت عسل فعالیت می کند، اما در مجموع عسل گشنیز، شوید و ... به دلیل ساکاروز پایین و پرولین بالا کیفیت بالاتری دارند و در مجموع می توانند خواص درمانی خاص خود را داشته باشند، همچنین عسل کُنار با وجودی که ساکاروز بالایی دارد، اما پرولین بالای آن حاکی از کیفیت خوب این محصول است.
 
به گزارش عسلنا، مدیر آزمایش هورتاش عسل نجف آباد با بیان اینکه آزمایشگاه هورتاش نجف آباد اکنون بر روی خاصیت آنتی باکتریال عسل کار می کنیم، تاکید کرد: بررسی خاصیت آنتی باکتریال عسل جزو تحقیقات این آزمایشگاه در سال 1399 است، از سوی دیگر در حال بررسی خواص آنتی باکتریال بره موم و ژل رویال هستیم، بررسی ها حاکی از این است که خواص آنتی باکتریال بره موم بسیار بالا و به طور واضح نسبت به بقیه فراورده های زنبور عسل متفاوت است.
 
بررسی عسل از نظر فلزات سنگین در آن
وی در خصوص فلزات سنگین در عسل ها به خبرنگار عسلنا، گفت: آزمایشگاه هورتاش نمونه های مختلف را عسل از نظر وجود فلزات سنگین در این ماده غذایی یررسی کرده است، اما تاکنون با نمونه ای که به لحاظ بالا بودن فلزات سنیگن رد شود، بسیار کم است.
 
حمله داری گفت: به نظر می رسد حلب های بهداشتی موجود در بازار برای نگهداری عسل مناسب است و انتقال فلزات سنگین در آن کم است و به ندرت شاهد این اتفاق هستیم.
(پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹) ۱۰:۵۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها