جمعه / ۲ آبان ۱۳۹۹ / ۲۱:۲۸
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۹۷۶۹۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

سطح زیر کشت گندم به ۶ میلیون هکتار می‌رسد/ ضرورت واقعی شدن قیمت خرید تضمینی‌ گندم

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیر کشت گندم امسال به ۶ میلیون هکتار برسد.

عطااله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران درباره آخرین وضعیت سطح زیر کشت گندم اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت گندم در بازار آزاد، کشاورزان رغبت بیشتری نسبت به کشت گندم دارند.
وی افزود: پیش بینی‌ها حاکی از آن است که سطح زیر کشت گندم به ۶ میلیون هکتار برسد.
هاشمی از افزایش چشمگیر قیمت کود‌های فسفاته خبر داد و گفت: با حذف یارانه نهاده‌های تولید، قیمت کود فسفاته به طور سرسام آوری افزایش یافته، اما در ارتباط با کود اوره گشایش‌هایی حاصل شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت کود‌های فسفاته، کشاورزان تمایلی به مصرف آن ندارند و از کود‌های جایگزین استفاده می‌کنند.
وی از استمرار خودکفایی گندم خبر داد و گفت: اگر دولت نسبت به اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم اقدام‌ نکند، سال آینده به سبب عدم رقابت خرید تضمینی با بازار، کشاورزان رغبتی به تحویل گندم ندارند.
هاشمی ادامه داد: با وجود آنکه نرخ ۴ هزار تومانی خرید تضمینی گندم جوابگوی هزینه تمام شده تولید نیست، بنیاد ملی گندمکاران از طریق کمیسیون کشاورزی، وزارت جهاد و سازمان بازرسی پیگیر اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم است تا قیمت واقعی اعلام شود.
رئیس بنیاد ملی گندمکاران در پایان نسبت به جایگزینی گندم تولیدی به عنوان خوراک دام و طیور هشدار داد و گفت: اگر قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح نشود، ۳۰ درصد گندم تولیدی صرف خوراک دام و طیور می‌شود، از این رو به دنبال واقعی شدن قیمت خرید تضمینی‌گندم هستیم.
 
(جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹) ۲۱:۲۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها