یکشنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۶
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۶۹۲۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایلنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

چرا قیمت تخم مرغ به اوج رسید؟

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: در صورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.

رضا کاظمی  در مورد افزایش قیمت ناگهانی تخم مرغ در روزهای اخیر گفت: علت افزایش قیمت تخم مرغ کمبود نهاده است. زیرا نهاده‌ها آنطور که باید و شاید به دست مرغداران نمی‌رسد. همچنین باید در نظر داشت که تنها نهاده‌ای که به مرغدار می‌دهند ذرت و سویاست که به دست مرغداران می‌رسد و مابقی باید از بازار آزاد تهیه شود.
وی ادامه داد: ذرت و سویای مورد نیاز مرغداران 70 درصد است که تامین می‌شود و 30 درصد باقی مانده مانند مخمر و واکسن باید از بازار آزاد و آن هم با قیمت‌های بالا و سر به فلک کشیده تهیه می‌شود. بنابراین  تمامی این عوامل دست به دست یکدیگر داد تا قیمت تخم مرغ افزایش پیدا کند. 
کاظمی اضافه کرد: البته دولت تنها نزدیک 30 تا 40 درصد ذرت و سویای مورد نیاز مرغدار را به دست‌شان می‌رساند و مابقی آن به صورت آزاد تامین می‌شود در صورتی که دولت نتواند ذرت و سویا را تامین کند ممکن است افزایش قیمت مجدد پیدا می‌کند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه هنوز قیمت تخم مرغ بلاتلکیف است، افزود: قیمت تخم مرغ همچنان مشخص نیست، زیرا در جلساتی با حضور وزاری صنعت و جهاد کشاورزی برگزار و قیمتی را تعیین کردند. اما در صورتی که ذرت و سویای مرغدار تامین شود، تخم مرغ نیز با قیمت مصوب به بازار ارائه می‌شود و اگر ذرت و سویای را تامین نکنند باید این نهاده‌ها را از بازار آزاد با قیمت‌های نجومی تامین کنند.
وی افزود: در حال حاضر قیمت سویای 2400 تومان را به قیمت 13 و 14 هزار تومان به فروش می‌رسانند و ذرت 1500 تومانی به 3600 تومان خرید و فروش می‌شود. بنابراین قیمت‌ها به این بستگی دارد که دولت، جهاد کشاورزی و وزارت صمت تا چه اندازه بتواند ذرت و سویا مورد نیاز را تامین کند که در آن صورت می‌توانیم به قیمت منطقی دست پیدا کنیم.
 
(یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹) ۱۱:۵۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها