دوشنبه / ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۱:۳۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۶۷۸۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

تجهیز ۱۷۴ هزار هکتار از اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری

مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری، حدود ۱۷۴ هزار هکتار اراضی آبی کشور تحت پوشش طرح سامانه‌های نوین آبیاری قرار گرفته است.

«عباس زارع» هدف از اجرای طرح سامانه‌های نوین آبیاری را افزایش بهره‌وری و پایداری منابع آب و خاک در جهت تولید پایدار محصولات کشاورزی اعلام کرد و افزود: با حمایت‌های مادی و معنوی دولت و مقام معظم رهبری از این طرح، از ۸.۷ میلیون هکتار از اراضی آبی کشور، حدود ۲میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از آن به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.
مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال ۹۹، از بودجه سنواتی و محل صندوق توسعه ملی، حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای توسعه انواع روش‌های نوین آبیاری، تسهیلات پیش‌بینی شده است و با این اعتبارات تا امروز حدود ۱۷۴ هزار هکتار اراضی آبی کشور تحت پوشش طرح قرار گرفته که از این میزان، ۱۳۰ هزار هکتار در حال اجرا بوده و ۴۴ هزار هکتار نیز به بهره‌برداری رسیده است.
وی گفت: با اجرای این طرح، افزایش راندمان آبیاری تا ۴۴ درصد در مزرعه، افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت تولید محصولات کشاورزی، کاهش ۳۰ درصدی مصرف نهاده‌های کشاورزی و کاهش اثرات زیست محیطی رقم خواهد خورد.
زارع ادامه داد: سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر این است که اعتبارات تخصیص یافته برای تجهیز مزارع به سامانه‌هایی با راندمان بالاتر مانند آبیاری میکرو و موضعی اختصاص یابد.
وی با اشاره به این که آبیاری هوشمند مزارع سه رکن دارد که باید همزمان در مزرعه انجام شود، تصریح کرد: یکی از ارکان این است که کشاورز بتواند در مزرعه اطلاعات مورد نیاز مانند رطوبت خاک و نیاز گیاه به تبخیر را جمع‌آوری کند و این اطلاعات توسط سیستم به یک سرور ارسال شود تا برنامه‌ریزی در این بخش انجام شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: در موافقت‌نامه سال ۹۹، ایجاد چند مزرعه پایلوت برای سیستم آبیاری هوشمند پیش‌بینی شده که در آن تولید اطلاعات، انتقال آن و سیستم برنامه‌ریزی به صورت هم‌زمان فعال باشند.
زارع با اشاره به بازدید از طرح دو هزارو ۴۰۰ هکتاری سعدآباد بوشهر خاطرنشان کرد: در این طرح که در بوشهر در حال اجرا است، ۱۴۳۱ نفر بهره‌بردار مشغول به کار هستند و تمام محصول آن ارقام مختلف خرما است.
وی افزود: هدف از این طرح، استفاده از سهمیه ۱۵۵۰لیتر آب در ثانیه، در این منطقه است تا بتوانند حداقل ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش محصول خرما داشته باشد و به احیا و حفظ منابع خاک نخیلات بپردازند.
مجری طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در این پروژه، شرکت آب منطقه‌ای استان، سازمان جهاد کشاورزی و استانداری بوشهر با هم تعامل دارند.
 
(دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹) ۲۱:۳۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها