دوشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۶
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۹۵۹۶۵
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

ادامه واکنش‌ها به حذف ردیف خودکفایی/«گندم» خاوازی رابه مجلس کشاند

وزیر جهاد کشاورزی به دنبال مطرح شدن حذف ردیف اختصاصی طرح خودکفایی گندم ازسال ٩۴، باید با حضور در مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ دهد.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به دنبال مطرح شدن حذف ردیف اختصاصی طرح خودکفایی گندم از سال ٩٤، باید با حضور در مجلس شورای اسلامی به سوالات نمایندگان در این خصوص پاسخ دهد.
سید محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس دیروز اعلام کرد: سوال از وزیر جهاد کشاورزی درباره دلیل حذف ردیف اختصاصی بودجه خودکفایی گندم از سال ۹۴ تاکنون و واردات گندم توسط برخی افراد خاص، در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.
مجری طرح گندم از حذف ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ٩۴ خبر داده و گفته بود: ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف شده و این پدیده در کشاورزی کشور طی ۴ دهه گذشته بی سابقه بوده که طرح خودکفایی گندم که مهمترین طرح زراعی کشور است فاقد ردیف اعتباری برای اجرای پروژه‌ها باشد. ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ حذف شده و در حال حاضر به رقم اندکی رسیده و این اعتبار ناچیز هم در پایان سال تخصیص یافته و ابلاغ می‌شود. در این میان باید یادآور شوم وجهی که بابت خرید گندم به کشاورزان پرداخت می‌شود در ازای خرید کالای باارزش گندم است که کشاورز تولید می‌کند و بهای آن پرداخت می‌شود از این بابت منتی بر سر کشاورز نیست.
وی تصریح کرده بود: سال ۸۲ (۱۷ سال قبل) طرح خودکفایی گندم حدود ۳۵ میلیارد تومان اعتبار داشت. در سال‌های اخیر نیز به ۴ تا ۵ میلیارد تومان رسید و از محل عنوان کلی طرح‌های خود اتکایی رقمی به این طرح مهم تولیدی که امنیت غذایی شدیداً به آن وابسته است اختصاص می‌یابد که در صورت مقایسه با ۱۷ سال قبل و لحاظ نرخ تورم سنواتی ۱۷ ساله با شرایط موجود برای توسعه تولید گندم ردیف اعتباری اجرایی طرح گندم حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.
اخیراً نیز علی خضریان، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس گفته بود وزیر جهاد کشاورزی باید ضمن ارائه توضیح در خصوص علت این تصمیم، پاسخگوی رانت واردات برای افراد خاص نیز باشد.
برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص عنوان کردند که ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف نشده بلکه با موافقت وزیر جهاد کشاورزی وقت، ردیف‌های اعتباری طرح‌های مختلف در عنوان کلی‌تری تحت عنوان طرح‌های خوداتکایی تلفیق شده است. با این حال کارشناسان معتقدند که حذف ردیف اختصاصی و تلفیق آن با سایر ردیف‌ها عملاً به معنای حذف آن است.
بر اساس این گزارش، سال گذشته به دلیل مناسب نبودن نرخ خرید تضمینی گندم و نارضایتی کشاورزان از این مساله، خرید گندم کاهش یافت و دولت بعد از مدت‌ها برای تأمین ذخایر استراتژیک مجبور به واردات گندم شد و امسال نیز علی رغم اینکه کشاورزان از قیمت و وضعیت پرداخت‌ها رضایت نسبی دارند اما از کمبود کمباین برداشت و افزایش قیمت در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی به شدت گله مند هستند.
 
(دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹) ۱۳:۲۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها