شنبه / ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۷:۵۴
سرویس : آرد و غلات، مواد نشاسته ای
کد خبر : ۹۵۶۶۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
دنیای اقتصاد
سرویس آرد و غلات، مواد نشاسته ای

افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گندم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در آیین افتتاح دو طرح صنعتی سیلوی اقلید و داراب از طرح‌های ملی در استان فارس که با دستور ویدئوکنفرانس رئیس‌جمهوری صورت گرفت، اظهار کرد: استان فارس به‌عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، نقش عمده‌ای در تولید محصولات کشاورزی و اساسی کشور دارد، به‌طوری که از ابتدای امسال تاکنون، حدود ۹۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان این استان تحویل گرفته شد.

یزدان سیف پیش‌بینی کرد، امسال بیش از ۹۲۰ هزار تن گندم از گندمکاران این استان تحویل گرفته شود که وجود سیلوهای استاندارد یکی از نیازهای اصلی این زنجیره است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اجرا و افتتاح سه سیلوی استان فارس با همت و تلاش مسوولان استانی و ستادی شرکت مادرتخصصی بازرگانی کشور اشاره و بیان کرد: در سال ۹۷ سیلوی کازرون افتتاح شد و دو سیلوی داراب و اقلید با ظرفیت کلی ۷۰ هزار تن به بهره‌برداری رسید. سیف به سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد تومانی سیلوهای اقلید و داراب اشاره کرد و گفت: ارزش این دارایی برای استان فارس بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان است. همچنین سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح طرح‌های صنعتی در کشور با اشاره به اینکه ظرفیت سیلوی کشور در حال حاضر به ۲۲ میلیون تن رسیده است، اظهار کرد: میزان ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در پیش از انقلاب حدود هزار تن بوده است.
حسین مدرس خیابانی افزود: از ۲۲ میلیون تن ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در کشور ۵/ ۱۷ میلیون تن آن سیلوی استاندارد بلندمدت و ۵/ ۴ میلیون تن انبارهای مکانیزه استاندارد گندم هستند. وی تصریح کرد: این سیلوها قابلیت ذخیره‌سازی سایر غلات را نیز دارند. سیلوهای اقلید با توان ذخیره‌سازی ۳۰ هزار تن و سیلوی داراب با توان ذخیره‌سازی ۴۰ هزار تن در هفته هشتم پویش ملی «تولید، تداوم امید» در استان فارس افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید تا ۷۰ هزار تن به ظرفیت استاندارد گندم فارس اضافه شود. امسال حدود ۹۰۰ هزارتن گندم در استان فارس خریداری شده است که به لحاظ تامین گندم کشور یکی از استان‌های اصلی تامین در این زنجیره بوده و پس از استان خوزستان رتبه دوم را در میزان خرید تضمینی گندم به خود اختصاص داده است. برای ساخت این دو سیلوی دولتی در مجموع ۴۴ میلیارد تومان صرف شده است و ارزش کل به‌روز شده این دو سیلو ۱۱۵ میلیارد تومان است. مهم‌ترین ویژگی این سیلوها داشتن سیستم‌ مانیتورینگ دما و هوادهی، سیستم نمونه‌بردار اتوماتیک و حفره تخلیه مستقل است که قابلیت کنترل از راه دور را دارد. این سیلوهای استاندارد با هدف تحویل و ذخیره‌سازی محصول گندم کشاورزان منطقه در شرایط استاندارد و استفاده بهینه از ظرفیت تخلیه و بارگیری جاده‌ای ساخته شده است.
 
(شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹) ۰۷:۵۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها