پنج شنبه / ۲۶ تیر ۱۳۹۹ / ۰۰:۱۲
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۵۲۷۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

افت قیمت جوجه یکروزه در بازار/ قیمت مرغ به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید

نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: قیمت هر قطعه جوجه یکروزه با افت ۵۰۰ تومانی به کمتر از ۲ هزار تومان رسیده است.

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی  از استمرار ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸هزار و ۵۰۰ تومان است.
وی افزود: با توجه به نرخ کنونی مرغ زنده، عرضه مرغ گرم بالاتر از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان اجحاف در حق مصرف کننده است که متاسفانه از دیرباز اصناف با شگرد‌های مختلف و فروش مرغ قطعه بندی شده درصد سود خود را افزایش می‌دهند. 
اسداله نژاد درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا، وضعیت نهاده‌های دامی و میزان کافی تولید پیش بینی می‌شود که قیمت در همین حد باقی بماند.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزایش هزینه‌های تولید را علت اصلی گرانی قیمت مرغ در بازار برشمرد و افزود: با توجه به نوسان شدید نهاده‌های دامی، قیمت مرغ به نرخ واقعی خود رسیده است که این افزایش قیمت هیچ ارتباطی به کمبود عرضه ندارد و با کاهش نرخ نهاده‌ها و قیمت تمام شده تولید، نرخ مرغ در بازار کاهش خواهد یافت.
به گفته وی، با توجه به برنامه وزارت جهاد در خصوص تامین نهاده‌های دامی انتظار می‌رود که مشکل مرغداران در تامین نهاده مرتفع شود.
این مقام مسئول ادامه داد: واحد‌هایی که نهاده خود را با نرخ مصوب تحویل گرفتند، اقدام به توزیع مرغ با نرخ ستاد تنظیم بازار می‌کنند و در مقابل واحد‌هایی که نهاده مورد نیاز را از بازار سیاه تهیه می‌کنند، بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا مرغ تولیدی خود را در بازار توزیع می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی کماکان سابق است، بیان کرد: با توجه به وضعیت فعلی نهاده‌های دامی نگرانی‌هایی در خصوص تامین نهاده‌ها با نرخ مصوب وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب مرغ کارشناسی نیست، بیان کرد: نرخ مصوب مرغ کارشناسی نیست چرا که حداقل حقوق مرغداران را تامین نمی‌کند و تنها در صورتی امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب وجود دارد که دستگاه‌های دولتی امتیازاتی را به مرغداران بدهند.
اسداله نژاد از کاهش ۵۰۰ تومانی قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه کمتر از ۲ هزار تومان است که علت اصلی افت قیمت را باید در کاهش تقاضای مرغداران در امر جوجه ریزی جست و جو کرد.
اسداله نژاد ادامه داد: با توجه به مشکلات تامین نهاده ها، مرغداران نگرانی‌هایی در خصوص جوجه ریزی دارند، در حالیکه اگر تولید کننده در خصوص تامین نهاده‌ها اطمینان حاصل کند، میزان جوجه ریزی افزایش می‌یابد.
آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی در دسترس نیست
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان جوجه ریزی در دسترس نیست، افزود: پیش بینی‌ها حاکی از آن است که ماهانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گیرد که از این میزان ماهانه ۲۲۰ تا ۲۳۰ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌شود که این‌میزان جوابگوی نیاز داخل است.
اسداله نژاد با اشاره به اینکه آشفتگی بازار نهاده‌های دامی‌همچنان پابرجاست، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۷ هزار تومان و ذرت ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود.
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با تاکید بر تامین به موقع نهاده‌های دامی بیان کرد: اگر نهاده‌های مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب تامین شود، امکان عرضه با نرخ مصوب وجود دارد.
وی در پایان با اشاره به اینکه صنعت مرغداری در معرض خطر است، تصریح کرد: با توجه به غیر واقعی بودن هزینه‌های تولید با قیمت مصوب مرغ، انتظار می‌رود تدابیری برای این موضوع بیندیشند، در غیر این صورت صنعت مرغداری دچار چالش می‌شود.
 
(پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹) ۰۰:۱۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها