سه شنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۴۱
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۵۰۳۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

ظرفیت‌های نهفته اصفهان برای صادرات محصولات دامی

فرآورده‌های خام دامی یکی از ظرفیتی نهفته و با ارزش اقتصادی استان اصفهان است که توسعه همه جانبه آن در شرایط کنونی و در سال جهش تولید به اعتقاد جمعی از کارشناسان بیش از پیش نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی است.

استان اصفهان یکی از قطب‌های تولیدات دامی کشور و با ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیش از ۱۰ هزار مرکز بسته بندی و فرآورده‌های خام دامی دارای ظرفیت مناسب در این  بخش اقتصادی است.
این استان دارای بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار راس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب‌های تولید فرآورده‌های دامی در کشور تبدیل کرده است.  
اصفهان رتبه اول تولید گوشت مرغ و بوقلمون، رتبه چهارم تولید گوشت قرمز، رتبه دوم تولید تخم مرغ و رتبه اول تولید شیر خام و رتبه سوم تولید عسل کشور را داراست.  
استفاده و توسعه تمام ظرفیت‌های بخش تولیدی دام و طیور و نیز احیای واحدهای راکد و نیمه فعال این حوزه از جمله اقدامات برجسته در راستای جهش تولید است که این مهم منوط به دارا بودن شرایط بهداشتی لازم و تاییدیه و کمک نهادهای مربوطه در تدوین و تمهید برنامه‌های لازم است.  
وجود ظرفیت‌های نهفته برای صادرات غیر نفتی در اصفهان  
مدیرکل دامپزشکی اصفهان  با بیان اینکه ظرفیت‌های نهفته‌ای برای صادرات غیر نفتی در این استان وجود دارد، اظهارداشت: ۶۵ درصد صادرات خامه کشور به روسیه توسط اصفهان انجام می‌شود و سال گذشته بیش از ۱۳ هزار تن خامه پاستوریزه و استریل از این استان به روسیه صادر شد.
شهرام موحدی ادامه داد : از ابتدای سال تاکنون افزون بر ۱۰ هزار و ۶۶۰ تُن انواع محصولات و فرآورده‌های دامی به ارزش بیش از ۱۳ میلیون دلار از استان صادر شده است.
وی افزود: مرغ، تخم مرغ، ماهی، میگو، خامه، پنیر، خامه پاستوریزه و استریل، عسل، پای مرغ، پنجه مرغ، هزارلا، پودر آب پنیر، کنسانتره شیر و روغن صنعتی طیور  از جمله محصولات صادراتی استان بوده است.
موحدی با بیان اینکه تاکنون هیچکدام از محصولات و فرآورده‌های خام دامی صادراتی از اصفهان برگشت داده نشد، بیان کرد: محصولات و فرآورده‌های خام دامی از این استان به کشورهای عراق، افغانستان، قطر، ترکیه، گرجستان، ویتنام، میانمار، هنگ کنگ و روسیه صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه خط قرمز حوزه دامپزشکی بهداشت و سلامت جوامع انسانی است و نظارت بر مواد غذایی یکی از فعالیت‌های اصلی این سازمان محسوب می‌شود، تصریح کرد: دقت در بررسی محموله‌های صادراتی و وارداتی از مواردی است که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: پذیرش محموله‌های صادراتی مرتبط با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشورها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این مهم در زمینه محموله‌های وارداتی نیز صدق می‌کند.
مدیرکل دامپزشکی اصفهان گفت: ۲ میلیون ۱۶۳ هزار کیلوگرم پنجه مرغ در سه ماهه نخست سال جاری و سال گذشته نیز سه میلیون و ۴۷۴ هزار کیلوگرم از این محصول با نظارت بهداشتی اداره کل دامپزشکی از این استان به خارج از کشور صادر شد.
وی خاطرنشان کرد: ۲۵۲ هزار کیلوگرم پای مرغ و ۴۵۳ هزار و ۸۹۶ کیلوگرم آلایش خوراکی مرغ امسال با نظارت اداره کل دامپزشکی استان به خارج از کشور صادر شد که با تلاش تولیدکنندگان و تسهیل در ارایه خدمت به متقاضیان در راستای تحقق شعار جهش تولید، صادرات این محصولات نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرده ‌است.
موحدی ادامه داد: ۲ میلیون ۶۸۷ هزار و ۳۳۰ کیلوگرم تخم‌مرغ در بهار امسال با نظارت اداره کل دامپزشکی اصفهان به خارج از کشور صادر شد که در قیاس با مدت مشابه قبل صادرات این محصول رشد خوبی پیدا کرده است.
وی یادآورشد:پارسال در مجموع سه میلیون ۱۸۷ هزار و ۹۴۰ کیلوگرم تخم‌مرغ  با نظارت اداره کل دامپزشکی این استان به خارج از کشور صادر شد.
همه بخشها برای تحقق شعار سال گام بر می‌بردارند
مدیرکل دامپزشکی اصفهان اضافه کرد: با توجه به نامگذاری سال جدید از سوی رهبری با عنوان جهش تولید، تمام نیروهای این اداره‌کل و شاغل در بخش خصوصی حوزه دامپزشکی با تلاش بی‌وقفه و به کارگیری تمامی توان خود برای رسیدن به اهداف مورد نظری که در راستای تحقق شعار سال است، گام بر می‌دارند.  
وی گفت: مقام معظم رهبری با نامگذاری سال جاری و سال قبل نشان دادند که دغدغه نخست کشور، مسائل اقتصادی است،  بنابراین می‌توان گفت، کنترل بیماری‌های قابل انتقال به انسان و تضمین سلامت و ایمنی محصولات دامی، اصلی‌ترین وظیفه دامپزشکی در شرایط کنونی است تا از این منظر فشار اقتصادی مضاعفی به کشور تحمیل نشود.
موحدی حمایت بیش از پیش دولت در ایفای شایسته و مقتدرانه مسوولیت‌ها و وظایف خطیر و ذاتی دامپزشکی را خواستار شد و خاطرنشان کرد: با اقدامات مناسب صورت گرفته، اداره کل دامپزشکی استان موفق شده ضمن حفظ سرمایه ارزشمند دامی از همه‌گیری بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام، استان را مصون نگه دارد.
ضرورت توجه به  نخبگان بخش تولید شیر
وی با تقدیر از زحمات تولیدکنندگان بخش دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی گفت: در زمان حاضر در استان یک میلیون و ۳۷۰ هزار تن شیر تولید می‌شود که به اندازه ۱۴ استان کشور است و این در حالی است که هیچ توجهی به نخبگان این صنعت نمی‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه مسوولان کشوری رشد اقتصادی کشور را مدیون بخش کشاورزی می‌دانند، تصریح کرد: اما متاسفانه تسهیلات بانکی به آن‌ها داده نمی‌شود از این رو باید توجه بیشتری به بخش کشاورزی داشته باشیم.
مشاوره‌های لازم برای صادرات بهتر ارائه می‌شود
رییس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره‌کل دامپزشکی اصفهان گفت: نظارت بهداشتی کاملی بر محصولات صادراتی توسط دامپزشکی انجام می‌شود و مشاوره‌های لازم برای صادرات بهتر و محصولات جدید هم به صادر کنندگان ارائه می‌شود.
منصور کیمیایی  افزود : گواهی‌های بهداشتی و صادراتی از ۱۰ سال گذشته تا کنون تحت وب و به صورت بین‌المللی صادر می‌شود.  
وی خاطرنشان کرد: بر روی ۳۲۰ نوع دام زنده و فرآورده‌های خام دامی از طریق سیستم رصد و نظارت می‌کنیم و گواهی‌های صادراتی برای آنها صادر می‌کنیم.   
کیمیایی اضافه کرد: حمل و نقل ۱۴۸ نوع فراورده خام دامی در سیستم یکپارچه قرنطینه مورد نظارت و بازرسی قرار می‌گیرد.
اصفهان رتبه نخست محصولات دام و طیور را  دارد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: این استان با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات حوزه دام، طیور و آبزیان رتبه اول کشور را به لحاظ حجم تولید و کیفیت محصول به خود اختصاص داده است.
حسین ایران دوست اظهارداشت: با توجه به اینکه شرایط سختی را به لحاظ وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا پشت سر گذاشتیم اما خدشه‌ای در فرآیند تولید حوزه کشاورزی به وجود نیامد.
وی ادامه داد: براساس گزارش‌های اخیر، کشاورزی توانسته در بحث تولید ملی و رشد اقتصادی، اشتغال و صادرات ایفای نقش کند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه اصفهان در تولید شیر رتبه نخست را با بیش از یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن به خود اختصاص داد، بیان کرد: در تولید تخم مرغ و گوشت مرغ رتبه دوم کشور را با تولید ۲۰۵ هزار تن،  این استان در تولید جوجه یک روزه بومی و پرورش بوقلمون رتبه اول را دارد.
وی خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور و استان اصفهان با کم آبی مواجه بوده حفظ و به دست آوردن رتبه نخست کشوری کار سختی است.
ایران دوست اضافه کرد: تلاش ما بر این است تا در سال جاری علاوه بر توسعه کمی توسعه کیفی را مدنظر قرار دهیم.
 ایران اسلامی در ۴۰ سال گذشته با شرایط تحریم روبرو بوده است اما توانسته در حوزه فرآورده های دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل رتبه های یک تا دهم تولید دنیا را از آن خود سازد.
به اعتقاد کارشناسان امر جهش تولید در اوج تحریم‌ها و شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر اقتصاد کشور، نیازمند مدیریت عملی است که امید می‌رود در سال جهش تولید بیش از پیش با حمایتهای همه جانبه از سوی نهادهای مربوط و برنامه‌های اصولی بتوانیم گامهای اساسی در بخش تولید و توسعه صادرات فرآورده‌های خام دامی در استان اصفهان و کشور برداریم.
 
(سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹) ۰۸:۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها