یکشنبه / ۱۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۰
سرویس : کسب و کار، برندینگ
کد خبر : ۹۴۹۶۹
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس کسب و کار، برندینگ

کوکاکولا بطری‌هایش را از پلاستیک‌های اقیانوس تولید می‌کند

کوکاکولا معتقد است زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها روزی به منبع اصلی تولید مجدد بسته‌بندی‌های نوشیدنی‌هایش تبدیل خواهند شد.

همزمان با برگزاری کنفرانس Plastic Health جایی که محققان اعلام کردند میکروپلاستیک‌ها عامل تسریع مرگ سلولی هستند و می‌توانند به صورت بالقوه به سیستم ایمنی ما آسیب بزنند، شرکت کوکاکولا نخستین نمونه بطری‌های تولیدشده از پلاستیک‌های بازیابی شده از ضایعات دریایی، AKA و زباله‌های اقیانوس‌ها را به بازار معرفی کرد.
کوکاکولا آلوده‌کننده‌ترین تولیدکننده دریاها، معتقد است زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها روزی به منبع اصلی تولید مجدد بسته‌بندی‌های نوشیدنی‌هایش تبدیل خواهند شد. این عذرخواهی ضمنی دیرهنگام، ممکن است منجر به راهکاری سبز در این صنعت شود.
 در ۲۰۱۸ Global Brand Audit، حدود ۱۸۷ هزار تکه پلاستیکی جمع شده از دریا مورد آزمایش قرار گرفتند تا مشخص شود چه برندهایی بیشترین نقش را در آلودگی دریاهای ما داشته‌اند. کوکاکولا در میان ۴۰ کشور از ۴۲ عدد، آلوده‌ترین شرکت بود. بیش از ۷۵درصد از پاسخ‌دهندگان از ۲۳۹ پاک‌کننده گزارش دادند که محصولات کوکاکولا را در سرتاسر ساحل، دریا، خیابان‌‌ها و پارک‌ها جمع‌آوری کرده‌اند.
به جای طراحی راهکاری بدون پلاستیک که می‌توانست مشکل آلودگی دریا در این شرکت را حل کند یا خلق چرخه‌های کامل بازیافت، کوکاکولا تصمیم گرفت تا میزان به‌کارگیری پلاستیک‌های سمی را به نصف کاهش دهد. حتی لیبل‌ها هم می‌توانند ذرات میکروپلاستیک شناور را وارد آب کنند. با این توجهی که در حال حاضر در میان برندها درخصوص پلاستیک موجود در اقیانوس‌ها اتفاق افتاده، باید این سوال را از خود به‌عنوان صنعت و جامعه بپرسیم که چرا ما به چیزی افتخار می‌کنیم که از ابتدا نباید اتفاق می‌افتاد؟
ایده جمع‌آوری ضایعات پلاستیکی از محیط دریاها وتبدیل آن‌‌ها به چیزی جدید به نظر امیدوارکننده می‌آید حتی بزرگ‌منشانه. اما چرا برندها چیزی را تحسین می‌کنند که از ابتدا نباید وجود می‌داشت؟ پلاستیک‌های اقیانوس پلاستیک‌هایی به شدت هیجان‌انگیز هستند و ایده پاکیزه‌سازی اقیانوس‌ها برای مصرف‌کنندگان بسیار احترام‌آمیز و شایسته تقدیر است اما برندهایی مانند کوکاکولا از تاکتیک‌هایی مانند این استفاده می‌کنند تا توجهات را از مشکل اصلی دور کنند.
ثابت شده که بسته‌بندی پلاستیکی برای اقیانوس‌ها، خاک و در مجموع سلامت بشر در سرتاسر جهان مضر هستند. با کمتر از ۴/۴ درصد از تمام پلاستیک‌های بازیافت شده در آمریکا در گام نخست، بسیاری از برندها هنوز توهم بازیافت را برای خود زنده نگه می‌‌دارند و امیدوار به تصور غلط ایجاد چرخه بسته اقتصاد پلاستیک هستند.
اینکه چیزی را در بسته‌بندی پلاستیک تولیدشده از PET صددرصد خام یا PET 100درصد بازیافت شده یا حتی پلاستیک‌های جمع‌آوری شده از اقیانوس ارایه کنیم مشکلی را حل نمی‌کند چراکه هنوز هم سمی هستند و ما به عنوان یک صنعت باید چاره دیگری بیاندیشیم.
(یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹) ۱۰:۲۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها