سه شنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۰
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۴۸۷۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

صید فانوس ماهیان ممنوع شد

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: با بررسی ملاحظات تخصصی و اجرایی موضوع، مصوب گردید تا ممنوعیت فصل صید فانوس ماهیان به مدت دو ماه از ابتدای تیرماه سال جاری اجرا گردد.

مختار آخوندی مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: به طور کلی تعیین فصل ممنوعیت و آزادی صید گونه یا گروه آبزی، از اقدامات مدیریت ماهیگیری شیلات است که با هدف حفظ و بهسازی ذخایر آبزی انجام می شود؛ فانوس ماهیان از ذخایر آبزی ارزشمند در آب های عمیق دریای عمان محسوب می شوند که توسط ناوگان صید اختصاصی و در صیدگاه های با عمق بیش از 200 متر برداشت می شوند. 
وی افزود: در راستای مدیریت  بهینه و مطلوب برای  بهره برداری از ذخایر مذکور نسبت به بررسی پیشنهاد کمیته مدیریت صید شیلات استان هرمزگان در جلسه مورخ 99/3/27 کمیته مدیریت صید مرکز با حضور اعضای کمیته از جمله نمایندگان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ، شیلات استان ، اتحادیه سراسری تعاونی های صیادی و ... اقدام شد و پس از بررسی ملاحظات تخصصی و اجرایی موضوع مصوب گردید تا ممنوعیت فصل صید فانوس ماهیان به مدت دو ماه از ابتدای تیرماه سال جاری اجرا گردد.
کلیه شناور های صید فانوس ماهیان متوقف شدند
مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: بر این اساس کلیه شناورهای صیادی فانوس ماهیان به مدت دوماه متوقف شده تا فرصتی برای احیا و بازسازی ذخایر در صیدگاه های مربوطه فراهم شود. بدیهی است دوره توقف فعالیت صیادی مورد نظر، منجر به ایجاد شرایط مناسب در اکوسیستم دریا برای تجدید نسل و تولید مثل آبزیان خواهد شد که بهبود وضعیت ذخیره را به دنبال دارد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران ادامه داد: طی دوره زمانی تعیین شده از هرگونه فعالیت صیادی شناورهای صید فانوس ماهیان ممانعت به عمل می آید و یگان حفاظت منابع آبزی شیلات نیز با توان کامل و با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به کنترل و نظارت بر اجرای بهینه فصل ممنوعیت اقدام می نماید.
وی تصریح کرد: اجرای ممنوعیت فصل صید باعث آیش صیدگاه، ایجاد فرصت بازسازی ذخائر و جلوگیری از صید غیر مجاز می شود و شرایط بهتری برای رشد و احیای نسل آبزیان در زیستگاه های طبیعی فراهم می شود.
وی اضافه کرد: صید فانوس ماهیان در سال های گذشته به عنوان یکی از مهمترین اهداف توسعه‌ای سازمان شیلات ایران در چارچوب تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مطرح شده است.
آخوندی با اشاره به اینکه صید فانوس ماهیان در سال92 حدود 4125 تُن بوده که این رقم در سال 98 به 31112 تن رسید و نسبت به سال 97 حدود 46% افزایش داشت، همچنین در سال 92 ، نسبت صید هدف به کل صید 62% بود که با افزایش نظارت و اعمال مدیریت صید حجمی، این نسبت در سال 97 به 70% ، در سال 98 به 80% و در سه ماهه اول سال جاری به 82 درصد رسید که این امر حاکی از صید هدفمند ناوگان مذکور است.
 مختار آخوندی  افزود: فانوس ماهیان از گونه‌های میان‌زی دریای عمان محسوب می‌شوند و این ذخایر در اعماق بیش از 200 متر و فاصله 12 مایلی از ساحل صید می شوند و از جمله ذخایر ارزشمند دریای عمان محسوب می شوند که به دلیل رشد سریع و عمر کوتاه کمتر از یک سال، می‌توانند در توسعه بیش از پیش فعالیت های شیلاتی در نوار ساحلی جنوب و سواحل مکران نقش مهمی ایفا کنند.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: میزان صید فانوس ماهیان در سه ماهه اول سال جاری حدود 9800 تن بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 20% افزایش داشته است و نسبت صید هدف به کل صید نیز 82% بود.
 
(سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹) ۱۰:۵۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها