چهارشنبه / ۴ تیر ۱۳۹۹ / ۱۸:۲۳
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۹۴۷۲۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

تولید برنج ۲۰ درصد افزایش می‌یابد/ کشت تراریخته نداریم

معاون زراعت وزارت جهاد با بیان اینکه مرحله نخست الگوی کشت که سال‌ها برای انجام آن تحقیقات انجام شده از پاییز امسال عملیاتی می‌شود،گفت:تولید برنج امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

جواد وفابخش با بیان اینکه در مرحله نخست الگوی کشت در مناطقی که ظرفیت بالاتری برای تولید محصولات کشاورزی دارند و به عنوان قطب تولید این محصولات شناخته می‌شوند اجرایی می‌شود، گفت: برنامه الگوی کشت مبتنی بر مطالعات آب، خاک، اقلیم و اقتصاد کشور تدوین شده و تکلیف قانونی دولت است که از پاییز امسال با کمک دستگاه‌های ذیربط، تشکل‌ها و کشاورزان اجرایی شود.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی افزود: در مرحله نخست مشوق‌هایی مانند افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، اثرگذاری بر روی قیمت، تخصیص آب بر اساس سند الگوی کشت، روش‌های خرید محصول، روش‌های بازاریابی صادرات، کاهش تعرفه انرژی و صادرات و افزایش تعرفه واردات محصولات رقیب برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.
وفابخش گفت: بر این اساس، برای کشاورزان مشخص می‌شود که کدام محصول در چه فصلی و در چه مناطقی باید کشت شود تا بهره‌وری حداکثری حاصل شود.
وی افزود: این الگو در مناطقی که منابع حداکثری دارد مانند خوزستان و بخش‌هایی از شمال کشور، اجرایی می‌شود و الگوی کشت بر اساس جانمایی فعالیت‌های کشاورزی و تولید در مناطق هدف ساماندهی شده و چنانچه گیاهی در جای خودش بر اساس سازگاری منطقه کشت شود هزینه کشاورز حداقل و عایدی‌اش بیشتر می‌شود.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشاورزی یک بنگاه اقتصادی است بنابراین بهره‌وری بسیار مهم است و از مهم‌ترین اطلاعاتی که الگوی کشت در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد جانمایی محصولات است.
وفابخش با اشاره به اینکه قیمت برنج وارداتی به واسطه حذف ارز دولتی آن افزایش یافته گفت: در همین راستا برنامه‌های مناسبی برای افزایش تولید برنج داخلی و جبران بخشی از این افزایش قیمت در نظر گرفته شده است.
 
وی ادامه داد: به عنوان مثال در استانی مثل خوزستان که وضعیت تأمین آب مناسب است انتظار می‌رود در کشت تابستان در وسعت ۱۳۰ هزار هکتار برنج کشت شود.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که تولید برنج امسال حداقل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.
وفابخش ادامه داد: برای افزایش بیش از این باید شالیزارها تجهیز شود و این نیاز به سرمایه گذاری دارد که برنامه‌هایی برای این موضوع نیز در دست تدوین و اجرا است.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برنامه‌های این وزارتخانه به هیچ عنوان کشت محصولات تراریخته وجود ندارد و آماری نیز در این باره در دست نیست.
 
(چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹) ۱۸:۲۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها