یکشنبه / ۱ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۰۱
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۴۶۲۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
باشگاه خبرنگاران جوان
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

توسعه صادرات محصولات کشاورزی در گرو اجرای الگوی کشت

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: توسعه صادرات محصولات کشاورزی در گرو اجرای الگوی کشت است.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ، با اشاره به چالش‌های پیش روی صادرات محصولات کشاورزی اظهار کرد: دولت برای صادرات سیب در سال گذشته مشوق‌هایی همچون واردات موز، آناناس و انبه را به صادرکنندگان داد، این درحالی است که هم اکنون مقدار زیادی از این محصولات در بنادر رسوب کرده است.
 
رسوب مقدار زیادی میوه در بنادر
او افزود: با وجود آنکه مقادیر زیادی موز، آناناس و انبه به علت رسوب در بنادر در حال خراب شدن است، این سوال مطرح است که آیا با این وضعیت امکان توسعه صادرات وجود دارد؟
 
نورانی ادامه داد: با وجود فراهم‌ نبودن زیر ساخت‌های صادراتی و اتخاذ تصمیمات یک شبه، از نهاد‌های تصمیم گیر انتظار می‌رود که زیر یک سقف بنشینند و پیرامون صادرات تصمیم بگیرند. چرا که افزایش یک شبه تعرفه صادرات موجب شده محصول تولیدی روی دست کشاورزان بماند.
 
تحقق شعار سال با جهش صادرات
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه صادرات و واردات جاده ۲ طرفه است، بیان کرد: بی برنامگی در هر یک از بخش‌ها، آسیب جدی به بخش صادرات وارد می‌کند، این در حالی است که شعار سال تنها با جهش صادرات محقق می‌شود.
 
به گفته او، افزایش ۴ برابری هزینه‌های حمل و نقل و نبود زیرساخت‌های مناسب در حمل و نقل دریایی و ریلی مانع توسعه صادرات محصولات کشاورزی شده است.
 
نورانی در پایان با اشاره به راهکار‌های توسعه صادرات محصولات کشاورزی تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی نیازمند متولی واقعی و اجرای الگوی کشت است، در غیر این صورت صادرکنندگان محصولات کشاورزی همانند هندوانه و پیاز دچار چالش می‌شوند.
(یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹) ۰۹:۰۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها