پنج شنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۷:۴۰
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۴۳۸۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
تسنیم
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

افزایش ۲ برابری قیمت زعفران به نفع کشاورز است یا سازمان تعاون روستایی؟

در حالی سرپرست سازمان تعاون روستایی در اظهاراتی از افزایش دو برابری نرخ زعفران در آینده خبر داد که در حال حاضر زعفرانی دست کشاورزان نیست که از این افزایش قیمت سودی ببرند و سازمان تعاون قبلاً زعفران کشاورزان را به قیمت ۹ میلیون تومان خریداری کرده است.

علیرضا غنی‌زاده، سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی اخیراً در برنامه ای تلویزیونی اظهاراتی درباره افزایش قیمت دو برابری زعفران به زبان آورد که این اظهارت از طرف یک مقام مسئول عجیب و دور از انتظار بود و منجر شد که فیلم این اظهارات  به سرعت  در  شبکه‌های اجتماعی پخش شود.
غنی‌زاده  در این برنامه می‌گوید: «به زودی زعفران در بورس کالا با هدف صادرات عرضه می‌شود و به نظر من قیمت آن به دو برابر افزایش می یابد, قیمت آن را در 10 روز آینده در بورس مشاهده کنید.»
 مجری برنامه برای اینکه صحبت‌های این مقام مسئول را  کمی تعدیل کند می‌گوید: منظور شما افزایش دو برابر نرخ خرید زعفران از کشاورزان است که در این شرایط غنی زاده می‌گوید: «خیر؛ منظورم قیمت زعفران در بازار است و معتقدم که قیمت این محصول باید 16 میلیون تومان شود تا به نفع کشاورزان باشد.»
درحالی  غنی زاده چنین اظهار می‌کند که افزایش قیمت به سود کشاورزان خواهد بود که باید در نظر داشت، در حال حاضر  زعفرانی دست کشاورزان باقی نمانده است که بخواهد از فروش آن نفعی ببرد زیرا دولت توسط سازمان تعاون روستایی زعفران او را کیلویی 9 میلیون تومان خریده است.
اسفند ماه سال گذشته حسین شیرزاد مدیرعامل وقت سازمان تعاون روستایی هدف از خرید توافقی زعفران از کشاورزان را حمایت از کشاورزان و در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی  برای جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان دانسته و اعلام کرده بود: براساس اطلاعات دریافتی 72 تن و 117 کیلوگرم زعفران از 1036 کشاورز زعفران خریداری شده است.
حال در صورتی که خواسته سرپرست سازمان تعاون روستایی به نتیجه برسد، سود فروش این سازمان از  فروش 72 تن و 117 کیلوگرم بیش از 504 میلیارد تومان خواهد بود درحالی‌که این سازمان دولتی هدف خود از خرید زعفران از کشاورزان را حمایت از آنها اعلام کرده بود.
بنابراین گزارش در روزهایی که قیمت کالاهای اساسی با حذف ارز دولتی برای واردات در حال افزایش است، سرپرست سازمان تعاون روستایی از اعلام می‌کند که قیمت زعفران باید به دو برابر افزایش یابد و 16 میلیون تومان ‌شود.
در شرایطی که یک مقام مسئول دولتی اعلام می‌کند که قیمت زعفران ظرف 10 روز آینده افزایش می‌یابد، این سیگنال را به بخش خصوصی ( تاجران) می‌دهد  که  فعلاً نباید محصول خود را به بازار عرضه کند زیرا به زودی گران می‌شود و شرایط مناسب برای افزایش قیمت و فروش 72 میلیون زعفران خریداری شده دولت فراهم می‌شود.
 
(پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹) ۰۷:۴۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها