پنج شنبه / ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۶
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۴۲۴۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

کاهش قیمت مرغ در بازار

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به افت قیمت مرغ گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده ۸ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۲ هزار تومان است.

عظیم‌ حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار تومان است.
به گفته وی، قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده نسبت به ابتدای هفته ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان و مرغ گرم یک هزار تا یک هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافته است.
حجت بازگشت تعرفه صادرات مرغ به ۵ هزار تومان را دلیل اصلی افت قیمت در بازار اعلام کرد و گفت: با وجود کاهش تعرفه صادرات مرغ در اردیبهشت و رسیدن بازار به تعادل، مجدد تعرفه به نرخ قبلی خود رسیده است که در هفته گذشته چندین بار در خواست کردیم برای جلوگیری از روند کاهشی قیمت، تعرفه تا پایان سال یک هزار و ۵۰۰ تومان باشد تا بازار مرغ به ثبات برسد.
به گفته وی، با وجود روند کاهشی قیمت مرغ، ستاد تنظیم بازار هرچه سریع‌تر باید جلوی زیان مرغداران را بگیرد.
حجت با اشاره به اینکه کمبودی در تولید مرغ وجود ندارد، بیان کرد: با توجه به وضعیت مناسب جوجه ریزی و تولید، قیمت مرغ در همین دامنه خواهد بود.
مرغداران ‌تمایلی به تحویل مرغ به مراکز دولتی ندارند
وی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ گفت: در اوایل هفته که قیمت هر کیلو مرغ گرم در بازار ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان بود، مرغداران تمایلی به تحویل مرغ خط یک شیرینگ پک شده با نرخ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان را نداشتند و تنها مرغ‌های با وزن ۱.۶۰۰ گرم با نرخ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تحویل پشتیبانی امور دام می‌شود.
این‌مقام مسئول از آغاز صادرات مرغ خبر داد و گفت: برخی تجار در بازار‌های عراق و افعانستان رایزنی‌های در خصوص صادرات مرغ داشتند و تنها نگرانی ما این است که در صورت عدم بازگشت تعرفه به یک هزار و ۵۰۰ تومان، بازار‌های صادراتی را از دست دهیم.
حجت با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد، بیان کرد: ماه گذشته ۱۰۰ میلیون جوجه ریزی در واحد‌های مرغداری صورت گرفت که با این وجود پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به تعادل برسد.
وی با بیان اینکه بازگشایی رستوران‌ها در تعادل قیمت مرغ در بازار تاثیر گذار است، گفت: میزان جوجه ریزی صورت گرفته در واحد‌های مرغداری جوابگوی تامین بازار در آینده خواهد بود و پیش بینی می‌شود که با بازگشایی تالار‌های پذیرایی قیمت مرغ به نرخ تعادلی که ۱۴ هزار تومان است، برسد.
حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.
این مقام ‌مسئول در پایان با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌های دامی کماکان بالاست، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ درصد نهاده‌ها از بازار سیاه و مابقی با نرخ مصوب تامین می‌شود.
 
(پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹) ۱۱:۴۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها