چهارشنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۳
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۹۳۹۸۷
گزارشگر : ۳۵۱۶
فارس
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

مصوبه ستاد تنظیم بازار 2 هزار میلیارد تومان به مرغداران خسارت زد/ محصولات صادراتی روی دست مانده

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: مصوبه ستاد تنظیم بازار به صنعت مرغداری 2 هزار میلیارد تومان خسارت زد و کسی پاسخگو نیست.

ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون امروز در نشست مشترک با معاون پیشگیری از جرم قوه قضائیه در محل اتاق تعاون گفت: یکی از مشکلات عمده ما این است که تصمیمات دولت که بر بخش غیردولتی و تعاونی اثر می‌گذارد، دولت به هیچ وجه زیر بار آثار تصمیمات خود نمی‌رود.
 
وی گفت: ستاد تنظیم بازار مصوبه‌ای دارد که به صنعت مرغداری 2 هزار میلیارد تومان خسارت زده و کسی پاسخگو نیست، آیا دولت در آثار تصمیمات خود بر فعالان بخش اقتصادی پاسخگو است؟
 
وی گفت: بسیاری از دستورالعمل‌هایی که به نفع بخش خصوصی است در بخش تعاون اجرا نمی‌شود و ما می‌خواهیم دولت از فعالیت‌های تصدی‌گری کنار بکشد، به عنوان مثال در مورد عدم اجرای بخشنامه‌ها و قوانین  بند «ج» ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه اجرا نشده و زمان اجرای این برنامه هم به پایان رسیده است.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون همچنین با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی گفت:‌گاهی بانک‌ها برای فعالان بخش خصوصی به خاطر بدهی ممنوعیت خروج ضامنان بانکی را انجام می‌دهند و گاهی سیستم بانکی به ثبت اسناد نامه می‌نویسد و فعال بخش خصوصی را ممنوع‌المعامله می‌کند.
 
به گفته وی، در ماده 76 قانون بخش تعاون می‌گوید بخش تعاون باید غیردولتی باشد در حالی که سازمان تعاون روستایی که سازمان دولتی است شرکت‌های تعاونی بخش خصوصی را قبول نمی‌کند بلکه اتحادیه‌های کشاورزی  و تعاونی که خود ایجاد کرده است را به عنان نمایندگان بخش تعاون قبول می‌کند و خدمات و رانت و ارز 4200 تومانی را به اتحادیه‌های زیرمجموعه خود اختصاص می‌دهد، در حالی که ماده 76 و 77 قانون به صراحت می‌گوید بخش تعاون نباید دولتی باشد و باید در خارج از دولت شکل گیرد.
 
قاسمی همچنین با بیان اینکه کشور ما از مرحله خشکسالی به مرحله ترسالی وارد شده است، گفت: متأسفانه بیماری کرونا محدودیت‌های زیادی برای صادرات محصولات کشاورزی ایجاد کرد امسال 250 هزار تن پسته و یک میلیون تن محصولات شیلاتی و 700 هزار تن زعفران تولید می‌شود که بخشی عمده‌ای از این محصولات باید صادر شود در حالی که به خاطر کرونا بازار صادرات را از دست داده‌ایم.
 
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان اینکه سه میلیون نفر در بخش کشاورزی شاغل هستند، گفت: امسال به خاطر عدم امکان در صادرات کشاورزی از الان پیش‌بینی می‌کنیم، در شهریور و آبان ماه خطراتی متوجه کشاورزان شود چون نمی‌توانند محصولات خود را صادر کنند و ما هم نمی‌توانیم به تولیدکننده دستور دهیم که تولید نکند. بنابر این بانک‌ها با اقساط معوق کشاورزان روبه‌رو می‌شوند.
 
به گفته وی ، در حال حاضر 100 کانتینر پسته صادراتی ایران در آبهای هنگ کنگ مانده و اجازه ترخیص نمی‌دهند،‌و ما مجبوریم هزینه دموراژ(معطلی کشتی) بدهیم. امسال هم سالآور پسته است، حد اقل 150 هزارتن پسته مازاد بر مصرف داخل برای صادرات تولید می‌شود که 100 هزارتن پسته مازاد سال قبل اضافه می‌شود
 
قاسمی این را هم گفت: دهها کشاورز در شهریور امسال به خاطر صادر نشدن محصولات با کمبود درآمد مواجه می‌شوند و چون این تولیدات با وام بانکی انجام شده،‌ اجرائیه‌های بانک برای کشاورزان صادر می‌شود.
 
به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، 95 درصد تولید و صید شیلات توسط تعاونیهای صید و صیادی انجام می‌شود و چون یک میلیون تن محصول شیلاتی باید صادر شود، امسال کشاورزان کرمان برای صادر نشدن پسته،‌ کشاورزان خراسان برای صادر نشدن زعفران ‌و صیادان استانهای ساحلی به خاطر عدم صادرات شیلات با مشکلات بانکی مواجه می‌شوند.
 
قاسمی همچنین خطاب به معاون قوه قضائیه گفت: شما هفته قبل نشستی با فعالان بخش کشاورزی داشتید که تعاونی‌های غیردولتی کشاورزی را دعوت نکردید ما 21 اتحادیه ملی در بخش کشاورزی داریم که به اذعان دولت 75 درصد تولیدات کشاورزی در اختیار بخش تعاون است اما متأسفانه بازار این بخش در دست دیگران است.
 
همچنین بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون در این باره گفت: ‌صادرات کشاورزی هر سال به 2 میلیارد دلار هم می رسید،‌ 70 درصد تولید و صادرات کشاورزی توسط تعاونیها صورت می‌گیرد، اما امسال با پیدایش کرونا که مصادف با سال نو چینی‌ها بود، پسته ایرانی که 70 درصد به چین صادر می‌شد،‌ روی دست مانده و پسته صادراتی از کیلویی 9 دلار به 5 تا 6 دلار کاهش یافته است. اکنون حدود 150 تا 200 هزارتن پسته صادراتی ایران روی دست صادر کنندگان مانده است.
(چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۲:۰۳
امراله مهماندوست
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
0
0
0

۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از95% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از 95% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها