دوشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۳
سرویس : تغذیه و سلامتی
کد خبر : ۹۳۹۳۰
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس تغذیه و سلامتی

ویتامین B۳ موجب احیاء متابولیسم انرژی در بیماری های عضلانی می شود

طبق گزارش محققان، ویتامین B۳ موسوم به نیاسین دارای تاثیر درمانی در بیماری پیشرونده عضلانی است.

تیمی از دانشمندان بین المللی به سرپرستی دانشگاه هلسینکی فنلاند پی بردند ویتامین B۳ روند پیشرفت بیماری را در بیماران مبتلا به میوپاتی میتوکندریال به تعویق می‌اندازد. این بیماری یک بیماری پیشرونده است که هیچ درمان قطعی ندارد.
 
اخیراً انواع ویتامین B۳ به عنوان تقویت کننده‌های متابولیسم انرژی در موش‌ها به اثبات رسیده اند. این ویتامین‌ها پیش ماده NAD+، تغییردهنده مولکولی متابولیسم بین حالت گرسنگی و رشد هستند.
 
در تحقیق جدید، محققان میزان NAD+ را هم در خون و هم در عضله بیماران مبتلا به میوپاتی میتوکندریال کاهش دادند.
 
«سومالاینن وارتیووارا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مشخصه این بیماری ضعف عضلانی شدید، ناتوانی و گرفتگی عضلات است. در حال حاضر هیچ درمانی برای کاهش روند پیشرفت بیماری وجود ندارد.»
 
طبق گزارش این تیم تحقیق، درمان با نیاسین به شکل مؤثری موجب افزایش NAD+ خون هم در افراد سالم و هم در بیماران می‌شود. نیاسین، NAD+ را در عضله بیماران در سطح نرمال حفظ می‌کند و موجب بهبود قدرت عضلات بزرگ و ظرفیت اکسایشی میتوکندریال می‌شود.
 
نتایج این مطالعه بیانگر آن است که نیاسین گزینه درمانی امیدبخشی در درمان بیماری میوپاتی میتوکندریال است. محققان تاکید می‌کنند که نیاسین و NAD+ از بهبوددهندگان مؤثر متابولیکی هستند.
 
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.
(دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۰:۳۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها