یکشنبه / ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۲:۲۹
سرویس : بازار پخش و توزیع مواد غذایی
کد خبر : ۹۳۹۱۹
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس بازار پخش و توزیع مواد غذایی

آغاز دور جدیدی از احتکار مواد غذایی در چین

چین به دلیل احتمال وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا در جهان و نرخ آلودگی نقاط دیگر که نگرانیهایی را نسبت به زنجیره تامین جهانی برانگیخته است، از شرکتهای بازرگانی و تولیدکنندگان مواد غذایی خواست حجم ذخایر غلات و دانه های روغنی را افزایش دهند.

سه منبع بازرگانی چینی به رویترز گفتند: در تماس روزهای اخیر وزارت بازرگانی چین از بازرگانان و تولیدکنندگان مواد غذایی خواسته شده است حجم خرید سویا، روغن سویا و ذرت را افزایش دهند.
به گفته یکی از این منابع آگاه، وزارت بازرگانی چین در نشست سه شنبه گذشته با برخی از شرکتهای دولتی به بررسی چگونگی تضمین تامین مواد غذایی در طول بحران پاندمی ویروس کرونا پرداخت.
صادرات سویا از برزیل به چین در مارس و آوریل به دلیل بارندگیهای سنگین و کمبود نیروی کار به دلیل تدابیر قرنطینه ای به تاخیر افتاد و باعث کاهش موجودی سویا در چین شد. اگرچه تحویل محموله ها از آن زمان بهبود پیدا کرده اما مقامات چینی نگران اختلالات جدید در روند تامین هستند.
شرکت کشاورزی دولتی COFCO و شرکت سینوگرین در هفته های اخیر خرید سویا و ذرت آمریکایی را افزایش داده اند.
به گفته دو بازرگان مطلع، واردکنندگان چینی حداقل چهار محموله به میزان حدود ۲۴۰ هزار تن سویای آمریکایی را دوشنبه گذشته برای آغاز تحویل در ژوییه خریداری کردند.
پکن همچنین سهمیه واردات ذرت برای خریداران بزرگ را افزایش داشته و زمینه را برای خریدهای بیشتر هموار کرده است.
چین تحت توافق تجاری که در ژانویه میان پکن و واشنگتن امضا شد، برای خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا تحت فشار است و انتظار می رود این کشور پس از پایان فصل صادرات آمریکای جنوبی، محصول بیشتری از آمریکا خریداری کند.
آمار صادرات کشاورزی آمریکا نشان می دهد که خریداران چینی خرید سویای محصول آینده را تسریع کرده اند و تاکنون سفارش برای خرید ۳۷۴ هزار تن محصول جدید ثبت شده است در حالی که رقم ثبت شده برای این وقت از سال از سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۶۰ هزار تن بوده است.
چین واردکننده بزرگ گوشت بوده و پس از شیوع آنفولانزای خوکی آفریقایی که باعث شد خوکهای چینی معدوم شوند، با کمبود عرضه داخلی روبروست.
واردات از آمریکا که بزرگترین صادرکننده گوشت خوک در جهان است انتظار می رود افزایش پیدا کند اما شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در کشتارگاهها و تاسیسات فرآوری، تولید گوشت در این کشور را کاهش داده است.
بر اساس گزارش رویترز، چین در سال میلادی جاری برای خرید حجم بالایی گوشت خوک آمریکایی ثبت سفارش کرده و نگرانیهایی را نسبت به بروز تنشهای جدید میان آمریکا و چین برانگیخته است زیرا بیم آن می رود به دلیل مشکلات تولید در آمریکا عرضه داخلی محدود شود در حالی که صادرات به چین بالا مانده است.
 
(یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۲:۲۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها