دوشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۹
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۳۷۶۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

رشد ۱۰ درصدی تولید برگ سبز چای

جهان ساز گفت: امسال پیش بینی می‌شود که ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای برداشت شود که در صورت تحقق این میزان نسبت به سال قبل ۱۰ درصد رشد خواهد داشت.

حبیب جهان ساز رئیس سازمان چای درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای اظهار کرد: بنابر آخرین آمار تاکنون ۱۶ هزار و ۶۲۱ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۷۶ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.
وی افزود: امسال برگ سبز چای به سبب سرمای هوا نسبت به مدت مشابه سال قبل با تاخیر ۱۰ روزه برداشت شد و همواره پیش بینی می‌شود طی ۴ تا ۵ روز آینده به دلیل افزایش عملکرد عقب ماندگی‌برداشت جبران شود.
جهان ساز درباره آخرین وضعیت مطالبات چایکاران بیان کرد: تاکنون ۱.۵ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت و طی امروز و فردا ۶ تا ۷ میلیارد تومان دیگر به حساب چایکاران واریز می‌شود.
رئیس سازمان چای ادامه داد: امسال پیش بینی می‌شود برداشت برگ سبز چای به ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برسد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد دارد.
وی با اشاره به اینکه سالیانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: اگر امسال ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای برداشت شود، حدود ۳۰ هزار تن چای خشک از این میزان استحصال می‌شود که با این وجود ۳۰ درصد نیاز کشور از تولید داخل و مابقی واردات تامین می‌شود.
رئیس سازمان چای در پایان درباره اینکه پتانسیل خوداتکایی چای در داخل وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: با وجود آنکه پتانسیل تولید چای در گیلان و تا حدودی غرب مازندران است، از این رو به دلیل رطوبت، دما و نوع خاک تا ۵۰ درصد نیاز کشور به شرط حمایت و احیای باغات رها شده در داخل وجود دارد.
 
(دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۱:۱۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها