شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۲
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۳۵۱۳
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
دکتر خضر زاده در بیان نیازهای صنعت زنبورداری به عسلنا گفت:

به تبلیغات و فرهنگ‌سازی، تقویم زنبورداری و صنایع تبدیلی نیازمندیم

دکتر خضر زاده، محقق صنعت زنبورداری با تأکید بر ایجاد استانداردها و درجه‌بندی محصولات و فرآورده‌های زنبورعسل، گفت: برای توسعه این صنعت به فرهنگ‌سازی و تبلیغات محلی و سراسری و جهانی و ایجاد صنایع تبدیلی و ترکیبی، تدوین قوانین کوچ و تقویم زنبورداری در کشور نیازمندیم.

به گزارش پایگاه خبری صنعت زنبورداری ایران، یک محقق و پژوهشگر صنعت زنبورداری در ادامه تشریح مشکلات این صنعت و اراده راهکارهای علمی و تخصصی، گفت: مصرف سرانه هر ایرانی حدود 900 گرم است و این آمار کمی غلو شده و به نظر من بالاتر از 450 گرم نیست، وقتی به سرانه مصرف 18 کیلویی اروپایی‌ها نگاه می‌کنیم که تولید کمی هم نسبت به ما دارند، متعجب می‌شویم که چگونه سرانه مصرف جمعیت را بالا بردند، بله آن‌ها عسل را فقط خام مصرف نمی‌کنند و به محصولات دیگر تبدیل می‌کنند.

 
باید صنایع تبدیلی و ترکیبی وابسته به محصولات زنبورعسل ایجاد شود
دکتر مراد خضر زاده در گفتگو با عسلنا، تصریح کرد: اروپایی‌ها همه فاکتورهای ارائه‌شده برای فرهنگ‌سازی و تولید خوب و مرغوب را انجام دادند و علاوه بر آن صنایع ترکیبی و تبدیلی را برای محصولات و فرآورده‌های زنبورعسل، راه‌اندازی کردند.
 
وی اضافه کرد: مثلاً اروپایی‌ها در کتاب‌های آشپزی‌شان ده‌ها مدل دسر و پیش‌غذا و نوشیدنی و غذا با عسل وجود دارد که درست می‌کنند و صنایعی دایر کردند که انواع شیرینی و شکلات و شربت عسلی تولید می‌کند.
 
خضر زاده افزود: همه این‌ها سبب می‌شود که مصرف سرانه بالا برود و نیاز بازار بالا برود و محصولات هم گران‌تر شود ولی در ایران توجهی به این صنایع تبدیلی و ترکیبی نشده است.
 
به تبلیغات رسانه‌ای محلی، سراسر و بین‌المللی برای زنبورداری نیازمندیم
وی ادامه داد: تبلیغ در رسانه‌های سراسر و محلی و ژورنال‌های بین‌المللی بسیار برای توسعه صنعت زنبورداری مهم است، ما شاهدیم که رسانه‌ها همه جور محصولات که گاهی مضر هم هستند، نظیر چیپس و پفک را هم حتی تبلیغ می‌کند ولی جای محصولات مفیدی مثل موم و بره موم و عسل، ژل رویال و گرده گل خالی است.
 
این محقق بابیان اینکه اگر رسانه‌ها فرصتی برای تبلیغ این محصولات سلامت‌محور بدهند ما می‌توانیم قدم مثبتی برای تبلیغ و شناساندن این محصولات برداریم، این نوعی فرهنگ‌سازی مهم است که فایده آن نصیب همه مردم می‌شود، اظهار کرد: رسانه ملی و رسانه‌های سراسر و محلی باید مبلغ محصولات سلامت‌محور و تولیدات ارگانیک باشند و هم متولیان صنعت زنبورداری مسیری را برای تبلیغ عسل و محصولات ایرانی زنبور در ژورنال‌های بین‌المللی هموار کنند.

بررسی دقیق آب و هوایی و سنجش میزان مراتع برای مناطق کوچ پذیر
وی عنوان داشت: اگر ما پاساژ و اماکن و بازارهای محلی مناسبی در هر شهر و استان به‌صورت تخصصی باشیم و در استان‌های مستعد بتوانیم، صنایع بسته‌بندی و تبدیلی داشته باشیم و این‌طور نباشد که این صنایع و شرکت‌ها درجاهایی تمرکز یابد که به بازار تولید نزدیک نیستند.
 
به گزارش عسلنا، این زنبوردار موفق، با اشاره به اینکه در برخی شهرها رتبه تولید محصولات و فرآورده‌های عسلی بالاست ولی صنایع بسته‌بندی و تبدیلی وجود ندارد، گفت: این مسافت زیاد برای رسیدن به صنایع وابسته سبب مشکلات و افزونی قیمت می‌شود و باید از این صنایع تمرکززدایی کرده و صنایع وابسته در جوار مناطق زنبورداری ایجاد شوند.
 
وی در خصوص مشکلات کوچ و استقرار زنبورداران در فصول مختلف، ابراز کرد: ایجاد تقویم زنبورداری مختص هر منطقه با توجه به آب‌وهوا و ظرفیت‌های موجود و سازمان‌دهی کوچ زنبورداران برای تقسیم گرده‌افشانی هر منطقه توسط مزارع موجود زنبورداری از اصولی است که باید در این زمینه انجام شود.
 
تعریف جدید قوانین کوچ و تدوین تقویم زنبورداری مختص هر منطقه
مؤلف کتاب بیماری‌ها، آفات و شکارگران زنبورعسل افزود: بازتعریف قوانین کوچ بر اساس اینکه تعداد زنبورهای مناطق کوچ پذیر افزایش رفته و مراتع مفید در حال تحلیل و از بین رفتن است و باید توسط زنبورداران میانگین و دمای آب و هوایی و میزان و کیفیت مراتع و گل‌های هر منطقه ظرف چند سال به‌دقت نوشته‌شده و منبع تحقیقاتی قوانین جدید قرار بگیرد.
 
این پژوهشگر ادامه داد: طول شب و روز هر منطقه و نوع و مدت و زمان وزش بادها و پوشش گیاهی هر منطقه و شهد زا و گله رو بودن آن‌ها و نوع و میزان و مدت شهد دهی و همه این آمار باید به‌دقت استحصال شود و یک تقویم زنبورداری خوب به دست می‌آید که برای زنبورداران بتوان قوانین کوچ جدید علمی و دقیق نوشت و از درگیری‌های موجود میان کمپ‌ها و زنبورستان ها جلوگیری کرد.
 
به گزارش عسلنا، دکتر خضر زاده همه این راهکارها برای رفع موانع صنعت زنبورداری را متضمن همکاری متولیان دولتی این صنعت، اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها و تشکل‌ها و عموم زنبورداران دانست و تأکید کرد: همه این موارد قابل‌دستیابی است و صنعت زنبورداری ایران بااین‌همه تنوع و کیفیت بی‌مثال شایسته بهترین نوع صادرات و استقبال در دنیا است./

https://www.asalna.ir/fa/news/36744

 

(شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۱۲:۲۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها