شنبه / ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۶
سرویس : اقتصاد
کد خبر : ۹۲۸۶۸
گزارشگر : ۳۵۱۶
سرویس اقتصاد

تجارت ایران و اوراسیا به ۱.۴ میلیارد دلار رسید

سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی شدن مواقتنامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان، در مدت پنج ماه به بیش از ۱.۴ میلیارد دلار رسید.

سیدروح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران گفت: طی پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه امسال، میزان تجارت خارجی ایران واوراسیا به یک میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۲۶۵ دلار رسیده است؛ از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات بوده است.
 
وی افزود: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا ازحیث وزنی یک میلیون و ۱۵۹ هزار و ۴۷۹ تن وارزش این مقدار نیز برابر است با ۴۸۹ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۵۵ دلار. همچنین سرجمع واردات کشور از اوراسیا از حیث وزنی دو میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۲۸ تن بوده است که ارزش این حجم کالا ۹۹۹ میلیون و۳۰۰ هزار و ۳۱۰ دلار است.
 
لطیفی در خصوص میزان صادرات و واردات کالا‌ها براساس توافقنامه فی مابین توضیح داد: باتوجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ و نیز اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه‌های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی کشور به مجموعه اوراسیا به مقدار ۱۲۳ هزار و۹۶۰ تن وبه ارزش ۱۳۶ میلیون و۲۶۰ هزارو ۲۲۹ دلار است. ضمن آنکه حجم واردات کشور در این مدت زمان به مقدار دو میلیون و۳۸۱ هزارو ۸۵۹ وبه ارزش ۷۴۹ میلیون و۸۱۶ هزارو ۲۰۵ دلار است.
 
سخنگوی گمرک درخصوص مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا گفت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا، کشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از ۴۸۱ هزار و ۶۶۸ تن و به ارزش ۲۴۸ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۱۰۲ دلار که این میزان بیش از ۵۰ درصد از کل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، ارمنستان با بیش از ۲۴.۶ درصد وقزاقستان با ۱۶ درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا را محسوب می‌شود.
 
لطیفی در خصوص مبدا نخست واردات ازاوراسیا گفت: بیشترین واردات کالا از کشور فدراسیون روسیه بوده است. حجم واردات کشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از دومیلیون و ۷ هزار و ۹۸۱ تن وبه ارزش ۷۱۳ میلیون و۷۰۶ هزار و ۷۹۹ دلار است که این میزان بیش از ۷۱.۴ درصد کل واردات ایران از کشور‌های اوراسیا را شامل می‌شود. پس از روسیه، کشور‌های قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
 
دبیرشورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص کالا‌های صادراتی کشورمان به اوراسیا توضیح داد: کالا‌های اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه وخشک، گاز طبیعی مایع شده، کیوی تازه، خیار وخیار شور است همچنین کالا‌های ترجیحی صادراتی ایران به این کشور‌ها شامل کیوی تازه، پسته تازه وبا پوست، انگور خشک شده، کاهو، گل کلم و کلم بروکلی است.
 
وی در خصوص کالا‌های وارداتی از اوراسیا گفت: کالا‌های اصلی وارداتی از اوراسیا شامل، جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان وگوشت وشقه بره است. ضمن آنکه کالا‌های ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت ولاشه بره و کاغذ روزنامه است.
 
لطیفی تصریح کرد: در میان ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا، به ترتیب پسته بیش از ۴۶ درصد، کیوی با ۲۷ درصد وانگور خشک با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است. همچنین در بیست قلم نخست واردات ترجیحی کشور از مجموعه کشور‌های اوراسیا، به ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد وروغن دانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی کشور را به خود اختصاص داده اند.
 
گفتنی است؛ پنج کشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شرکای اقتصادی وتجاری ایران با اوراسیا هستند.
(شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹) ۱۶:۲۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها