جمعه / ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ / ۲۱:۳۷
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۲۸۴۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

نحوه خرید پشتیبانی امور دام تاثیری به حال مرغداران نداشت

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: علی رغم خرید مرغ مازاد از سطح بازار، قیمت تغییری نداشته و مرغداران با زیان مواجه هستند.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۶ هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.
وی افزود: پشتیبانی امور دام طی ۱۰ روز گذشته خرید مازاد مرغ از سطح بازار را آغاز کرده، اما تاکنون این موضوع تاثیری بر روند قیمت در بازار نداشته است.
حجت ادامه داد: هم اکنون پشتیبانی امور دام به جای خرید مرغ زنده، اقدام به خرید مرغ شیرینگ پک شده می‌کند که امکان این کار برای تولیدکننده وجود ندارد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از نحوه خرید مرغ مازاد مرغداران بیان کرد: با وجود دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام خرید مرغ مازاد مرغداران با لاشه ۲.۲۰۰ گرم به بالا را انجام نداده که این امر گرفتاری‌های متعددی برای مرغداران گوشتی ایجاد کرده است.
به گفته وی، علی رغم‌آنکه دولت بودجه خرید مازاد مرغ از سطح بازار را به منظور کاهش ضرر و زیان مرغداران تامین کرده است تا دچار ضرر و زیان نشوند، اما متاسفانه سیستم پشتیبانی امور دام به نحوی طراحی شده که پول به دست تولیدکننده نمی‌رسد.
حجت با انتقاد از نحوه قرارداد پشتیبانی امور دام با مرغداران بیان کرد: با توجه به آنکه دولت در خرید شیر، شیرخام را از دامداران خریداری می‌کند و تقاضای شیر پاستوریزه را ندارد یا در خصوص محصول گندم، گندم تولیدی کشاورزان را خریداری می‌کند، از این رو انتظار می‌رود پشتیبانی امور دام، مرغ زنده را خریداری کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه تزریق پول پشتیبانی امور دام به مرغداران تاثیری در بهبود شرایط بازار ندارد، گفت: علی رغم آغاز خرید مازاد محصول تولیدی، اما نرخ هر کیلو مرغ ۸۰۰ تومان کاهش یافته است که این امر مستلزم بازنگری در نحوه خرید است.
وی درباره آینده بازار مرغ گفت: با توجه به وضعیت فعلی قیمت مرغ در بازار، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند که ظرف یک ماه آینده کاهش جوجه ریزی اثر خود را در کمبود عرضه نشان می‌دهد.
این مقام مسئول یکی دیگر از مشکلات مرغداران را متن قرارداد پشتیبانی امور دام اعلام کرد و گفت: متن قرارداد پشتیبانی امور دام به گونه‌ای است که سازمان تامین اجتماعی و مالیات درصد بالایی را به سبب این قرارداد از مرغداران دریافت می‌کند که این ۲ عامل موجب شده قیمت مرغ در سطح بازار همچنان پایین باشد.
 زیان ۳ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ 
وی ادامه داد: روزانه پشتیبانی امور دام یک هزار تن تا یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ مازاد مرغداران را از سطح بازار جمع آوری می‌کند، در حالیکه انعقاد قرارداد مستقیم با مرغدار تاثیر بیشتری در کاهش زیان مرغداران دارد.
حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ فعلی بیانگر زیان ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ است که با احتساب میزان جوجه ریزی، مرغداران در طول یک ماه ۷۵۰ میلیارد تومان از محل فروش مرغ متضرر شدند.
به گفته وی، با استمرار روند فعلی قیمت پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به سبب کمبود عرضه از ۲۰ فروردین به بعد با روند افزایشی در بازار روبرو شود.
این مقام مسئول میزان جوجه ریزی در ماه‌های دی و بهمن را ۱۴ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: بنابر آمار میزان جوجه ریزی نسبت به سال‌های قبل حداقل ۱۵ میلیون قطعه بالاتر است که این امر در کنار فراگیر شدن کرونا، تعطیلی مهمانی و لغو سفر را عامل اصلی زیان انباشت مرغداران دانست.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه مرغداران با کمبود شدید نهاده ذرت روبرو هستند، اظهار کرد: در حال حاضر بخش خصوصی با نرخ بالای ۲ هزار تومان ذرت را عرضه می‌کند که فروش با نرخ‌های فعلی مرغداران را در مضیقه شدید قرار داده است.
وی در پایان تصریح کرد: اگر پشتیبانی امور دام به صورت عاجل اقدام به توزیع ذرت و کنجاله سویا از طریق تشکل‌ها کند و در کنار این موضوع به امرخرید تضمینی مرغ بپردازد، بحران فعلی مرتفع می‌شود.
 
(جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹) ۲۱:۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها