سه شنبه / ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۱
سرویس : فرآورده های گوشتی و پروتئینی
کد خبر : ۹۲۷۸۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس فرآورده های گوشتی و پروتئینی

قیمت هر کیلو مرغ به ۱۰ هزار تومان رسید

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده ۶ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۰ هزار تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به روز‌های اخیر نوسانی در بازار نداشته است، اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۶ هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.
وی افزود: علی رغم آغاز خرید مرغ مازاد مرغداران از سوی پشتیبانی امور دام، تغییری در شرایط بازار ایجاد نشده است.
حجت با انتقاد از نحوه خرید مرغ مازاد مرغداران بیان کرد: با وجود دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام خرید مرغ مازاد مرغداران با لاشه ۲.۲۰۰ گرم به بالا را انجام نداده که این امر گرفتاری‌های متعددی برای مرغداران گوشتی ایجاد کرده است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ گفت: با توجه به وضعیت فعلی قیمت مرغ در بازار، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی ندارند که ظرف یک ماه آینده کاهش جوجه ریزی اثر خود را در کمبود عرضه نشان می‌دهد.
خرید روزانه یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ مازاد از مرغداران
وی ادامه داد: روزانه پشتیبانی امور دام یک هزار تن تا یک هزار و ۲۰۰ تن مرغ مازاد مرغداران را از سطح بازار جمع آوری می‌کند، در حالیکه انعقاد قرارداد مستقیم با مرغدار تاثیر بیشتری در کاهش زیان مرغداران دارد.
حجت قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ فعلی بیانگر زیان ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ است که با احتساب میزان جوجه ریزی، مرغداران در طول یک ماه ۷۵۰ میلیارد تومان از محل فروش مرغ متضرر شدند.
به گفته وی، با استمرار روند فعلی قیمت پیش بینی می‌شود که نرخ مرغ به سبب کمبود عرضه از ۲۰ فروردین به بعد با روند افزایشی در بازار روبرو شود.
این مقام مسئول میزان جوجه ریزی در ماه‌های دی و بهمن را ۱۴ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: بنابر آمار میزان جوجه ریزی نسبت به سال‌های قبل حداقل ۱۵ میلیون قطعه بالاتر است که این امر در کنار فراگیر شدن کرونا، تعطیلی مهمانی و لغو سفر را عامل اصلی زیان انباشت مرغداران دانست.
عضو هیئت مدیره اتحادیه گوشتی با اشاره به اینکه مرغداران با کمبود شدید نهاده ذرت روبرو هستند، اظهار کرد: در حال حاضر بخش خصوصی با نرخ بالای ۲ هزار تومان ذرت را عرضه می‌کند که فروش با نرخ‌های فعلی مرغداران را در مضیغه شدید قرار داده است.
وی در پایان تصریح کرد: اگر پشتیبانی امور دام به صورت عاجل اقدام به توزیع ذرت و کنجاله سویا از طریق تشکل‌ها کند و در کنار این موضوع به امرخرید تضمینی مرغ بپردازد، بحران فعلی مرتفع می‌شود.
 
(سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹) ۰۰:۴۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها