شنبه / ۹ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۱
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۹۲۷۰۸
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

۳۰۰ هزار تن برنج وارداتی معطل تخصیص ارز

کشاورز گفت: بنابر آمار ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن برنج در بنادر معطل تخصیص ارز هستند.

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج  با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در خصوص تخصیص ارز به واردات برنج اظهار کرد: علی‌رغم اطلاع رسانی‌های مکرر، متاسفانه بانک مرکزی در جریان تخصیص ارز کمک نکرده و وزارت صمت در این خصوص پیگیری جدی نداشته است.
او با اشاره به اینکه با رسوب کالا در بنادر مواجه هستیم، افزود: خروجی عدم توزیع برنج در شبکه‌های رسمی کشور زمینه را برای کمبود در بازار فراهم‌کرده است که در این شرایط همزمان  با شیوع کرونا، نگران امنیت غذایی هستیم.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: با وجود درخواست‌های مکرر از رئیس جمهور، وزارت صمت اتفاق خاصی رخ نداده است و هم اکنون دیگر مکاتبه‌ای از ما نمی‌پذیرند و تلفن انجمن را پاسخگو نیستند که با این وجود نمی‌دانیم کارشکنی چه دلیلی دارد؟
برنج‌های وارداتی در بنادر معطل تخصیص ارز
کشاورز ادامه داد: آن میزان از برنج‌های وارداتی که به صورت درصدی ترخیص کردیم، در فروشگاه‌ها توزیع شده است و مابقی در بنادر همچنان منتظر تخصیص ارز هستند.
به گفته او، تا زمانی که تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی صورت نگیرد، اتفاق خاصی در حوزه واردات رخ نداده است؛ چرا که طرف‌های خارجی به دلیل بدقولی دیگر حاضر به پذیرفتن اسناد از ما نیستند.
کشاورز در پایان با بیان اینکه ۶ دهک جامعه برنج خارجی مصرف می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به جمعیت ۸۰ میلیون نفری و سرانه مصرف ۴۰ کیلو به ازای هر نفر بسیاری از افراد تصور می‌کنند که با تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج در داخل تنها ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج وارداتی لازم است، در حالی که به سبب مصرف برنج خارجی از سوی ۶ دهک‌ مردم سهم برنج خارجی بالاتر از داخلی است و برای این ۶ دهک حداقل ۱.۵ میلیون تن برنج باید وارد شود.
 
(شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹) ۱۶:۲۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها