چهارشنبه / ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۱
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۲۲۸۴
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایلنا
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

ذرت و جو ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان گران‌تر از نرخ مصوب فروخته می‌شود

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران از افزایش قیمت دو نهاده مهم دامی ذرت و جو به ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب خبر داد.

احمد مقدسی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دامدارن با مشکلات زیادی در تولید روبه رو هستند، اظهار کرد: در کنار مشکلات پیش آمده در بازار مصرف در پی شیوع ویروس کرونا در کشور، دامداران با مشکلات جدی در تامین و قیمت برخی نهاده‌های مهم دامی روبه رو شده‌اند.
وی ادامه داد: در حال حاضر دو نهاده ذرت و جو که نقش بسیاری مهمی در خوراک دامی دارند روند افزایش قیمت در پیش گرفته و در برخی مناطق دامداران آن را به سختی تامین می‌کنند.
مقدسی با تاکید براینکه وزارت صمت برای این دو نهاده قیمت مصوب تعیین کرده است، افزود: به رغم تعیین قیمت مصوب برای ذرت و جو در حال حاضر این دو نهاده 750 تا 800 تومان گران‌تر از نرخ مصوب در بازار فروخته می‌شود.
وی قیمت مصوب هر کیلوگرم جو و ذرت را یک هزار و 350 تومان عنوان کرد که اکنون در بازار به ترتیب 2 هزار و 2 هزار و 100 تمان عرضه می‌شوند.
مقدسی دلایل افزایش قیمت نهاده ذرت به بیش ازر نرخ مصوب را عدم تخصیص ارز و نهاده جو را ورود آن به سامانه بازارگاه عنوان کرد.
وی گفت: عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی موجب شده تا برخی کالاهای وارداتی از جمله ذرت در بنادر رسوب کرده و بازار این کالاها تحت تاثیر آن افزایش قیمت داشته باشد.
مقدسی میزان ذرتی که به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب کرده را بیش از ۲ میلیون تن عنوان کرد.
وی در توضیح چگونگی افزایش قیمت جو پس از ورود به بازارگاه، اظهار کرد: براساس مصوبه وزارت جهادکشاورزی عرضه نهاده جو باید در سامانه بازارگاه انجام شود، همچنین اعتبار فروش نهاده جو توسط شرکت‌های تامین جو تا پایان اسفند مشروط به پیش فروش است.
مقدسی ادامه داد: در پانزدهمین جلسه کارگروه مدیریت سامانه بازارگاه مقرر شد تا عرضه جو از ابتدای اسفندماه در سامانه بازارگاه انجام شود و فروش ذرت نیز به ابتدای سال آینده موکول شود.
به گفته وی؛ شرکت‌های تامین کننده جو با توجه به واردات این محصول فقط به شرط اینکه جو را پیش فروش کرده باشند می‌توانند معاملات خود را انجام دهند در غیر این صورت مبادلات آنها ابطال می‌شود.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران اضافه کرد: یکی دیگر از شروط انجام معاملات شرکت‌های تامین کننده جو تا روز 29 اسفند سال جاری این است که بتوانند محصول را به خریدار تحویل دهند در غیر این صورت امکان اجرای معامله بعد از این تاریخ مقدور نیست.
مقدسی یادآور شد: پیش‌تر سویا وارد بازارگاه شده بود و نتایج آن نیز مثبت بود، اما ورود جو به این سامانه نیاز به زمان بیشتری داشت، با توجه به شرایط کشور و مقطع زمانی نزدیکی به ایام نوروز تاثیر آن بر بازار جو منفی بوده است.(چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸) ۱۶:۲۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها