دوشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۰:۵۱
سرویس : سلامت - رژیم غذایی
کد خبر : ۹۲۲۰۷
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سلامت - رژیم غذایی

خوردن صبحانه مفصل و شام سبک به کاهش وزن کمک می کند

مطالعه جدید نشان می دهد خوردن صبحانه مفصل از چاقی و قندخون بالا پیشگیری می کند.

یافته‌های محققان دانشگاه لوبک آلمان نشان می‌دهد بدن در زمان صبح بهتر قادر به فرآوری مواد خوراکی است.
به گفته محققان، بدن ما به هنگام هضم غذا برای جذب، هضم، انتقال و ذخیره مواد مغذی، انرژی تولید می‌کند. به این فرآیند، «ترموژنز ناشی از رژیم غذایی»، گفته می‌شود که معیاری برای ارزیابی نحوه عملکرد متابولیسم بدن بوده و براساس وعده زمانی مصرف غذا متفاوت است.
«جولیان ریچتر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد وعده غذایی صرف شده در زمان صبحانه، بدون توجه به میزان کالری موجود در آن، دو برابر همان میزان وعده غذایی صرف شده در وعده شام، ترموژنز ناشی از رژیم غذایی تولید می‌کند.»
حال نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که خوردن صبحانه کامل سوزاندن کالری در بدن فرد را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. براساس یافته‌های جدید، وعده غذایی صبحانه، صرف‌نظر از میزان کالری آن، دو برابر بیشتر از وعده غذایی شام ترموژنز ناشی از رژیم غذایی طلب می‌کند. این یافته‌ها در خصوص همه افراد صدق می‌کند و نشان از اهمیت بالای مصرف صبحانه می‌دهد.
محققان با مطالعه ۱۶ مردی که در طول سه روز صبحانه کم کالری و شام پرکالری و برعکس مصرف می‌کردند دریافتند مصرف میزان کالری یکسان منجر به افزایش ۲.۵ برابری ترموژنز ناشی از رژیم غذایی در وعده صبح می‌شود.
همچنین مطالعات نشان داد صبحانه کم کالری موجب افزایش اشتها، بخصوص شیرینی‌جات می‌شود.
محققان توصیه می‌کنند افراد مبتلا به چاقی و همچنین افراد سالم به منظور کاهش وزن و پیشگیری از بیماری‌های متابولیکی، صبحانه مفصل و شام سبک بخورند.
 
(دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸) ۰۰:۵۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها