چهارشنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۶
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۲۰۵۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس سرویس عمومی

بسته‌های تشویقی صادرکنندگان اجرایی نمی‌شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: سال‌هاست که در ماه‌های پایانی سال بسته‌های تشویقی صادراتی ابلاغ می‌شود اما اجرایی نمی‌شود.

مجیدرضا حریری نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین  درباره بسته تشویقی صادراتی ۹۸ که به تازگی ابلاغ شده است، اظهار کرد: چند سال است که با همین رویه و در ماه‌های پایانی سال بسته‌های تشویقی صادراتی ابلاغ می‌شود، اما به اجرا نمی‌رسد، حمایت و تشویق صادراتی باید کوتاه مدت، هدفمند و جهت دار باشد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: مشوق‌های صادارتی باید با اهداف مشخص برای کالای مشخص، در بازده زمانی مشخص و برای اخذ نتیحه مشخص در نظر گرفته شود زمانی که بیش از ۹۰ درصد، صادرات شده است بنابراین باید به آن مشوق دهیم در غیر این ضورت، بسته‌ای که قابلیت اجرایی شده داشته باشد نیست.
حریری در ادامه بیان کرد: اگر قرار است فقط کالایی را صادر کنیم و ارز آن را مصرف کنیم که فرقی نمی‌کند، ولی اگر تصمیم داریم به اهداف بلند مدت و هدف دار برسیم، باید بدانیم چه کالایی قرار است در چه بازاری صادر شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین یادآوری کرد: بهتر آن بود که تا جایی که امکان داشت تنخواهی از نظر محاسبات دولتی در این یک ماه آخر سال صورت می‌گرفت.
به گفته حریری، می‌بایست برای صادرات، برنامه‌ای تنظیم میشد تا در آینده با چنین مشکلاتی مواجه نباشیم.
گفتنی است، این مسائل و ایرادات چندین سال است که تکرار می شود و موضوعی نیست که امسال اتفاق افتاده باشد و ممکن است با نام جایزه صادراتی یا مشوق صادراتی و یا هر چیز دیگری ابلاغ شود. ابلاغ این بسته های صادراتی در چنین تاریخ و با چنین محتوایی بی احترامی به فردی است که بر اساس سیاست هایی که در بودجه و اقتصاد کشور آن هم در ابتدای هر سال اعلام می شود، برنامه سالانه خود را برای صادارت طراحی می کند.
 
(چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸) ۱۱:۱۶

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها