شنبه / ۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۳
سرویس : غذای کودک، تنقلات و مکمل ها
کد خبر : ۹۱۹۳۱
گزارشگر : ۳۵۱۶
دنیای اقتصاد
سرویس غذای کودک، تنقلات و مکمل ها
علیرضا یکتا مدیرعامل شهدپاک

رموز رشد صنعت «غلات حجیم‌شده»

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌هایی که مواد اولیه موردنیازشان را خود تولید می‌کنند با سه مزیت روبه‌رو خواهند شد. به‌طور مثال برخی تولیدکنندگان صنعت غذا، مواد اولیه‌ای همچون سیب‌زمینی را خودشان تولید می‌کنند که این کار سه مزیت «کنترل بیشتر بر کیفیت محصولات»، «کنترل هزینه تامین و نوسانات قیمت» و «کاهش دغدغه‌های مربوط به نبود کالا در بازار» را به همراه خواهد داشت.

 از دیگر مواد اولیه مهم قابل استفاده برای بسیاری از کارخانه‌های صنایع‌غذایی از جمله تولیدکنندگان چیپس، روغن است که معمولا درخصوص این ماده اولیه برای شرکت‌ها مشکل یا دست‌اندازی وجود ندارد، اما برخی مواقع چالش‌هایی درخصوص عدم ترخیص کالای وارداتی روغن و عدم خلوص روغن پیش می‌آید که موجب بالا رفتن عدد پروکسید می‌شود که این موضوع مشکلاتی را برای تولیدکنندگان به‌وجود می‌آورد.
 
از سوی دیگر، برخی عنوان می‌کنند مصرف تنقلاتی مانند چیپس و پفک مضر است، در این خصوص لازم می‌دانم از نوع فعالیت‌های شرکت شهدپاک توضیحاتی ارائه کنم که تا چه اندازه در تهیه محصول با کیفیت تلاش می‌کند. شرکت ما توانسته درخصوص کاهش میزان نمک محصول تا حد یک درصد و کاهش میزان جذب روغن در چیپس که عامل اصلی چاقی و ضرر در این محصولات است به نتایج خوبی دست یابد. کنترل کیفیت مواد اولیه مصرفی نیز از اقدامات ثابت شده و موثر در این مساله به‌شمار می‌رود. همچنین کلیه طعم‌های مربوط به چیپس و پفک و استیک و کروتون در محصولات ما به‌گونه‌ای تهیه و تولید می‌شود که تمامی ذائقه‌ها و تنوع‌طلبی مشتریان را تامین می‌کند. ضمن اینکه این شرکت سعی دارد در تامین و تهیه مزه‌ها و طعم‌های جدید گام‌های موثری بردارد. موضوع دیگری که لازم است به آن اشاره شود این است که شبکه توزیع داخلی شرکت شهدپاک در کشور، بیشتر در چه مناطقی فعال است؟ آیا برنامه توزیع همگن در سراسر کشور را در دستور کار داریم؟ در پاسخ به سوالات مطرح شده باید عنوان کرد که این شرکت هم‌اکنون در شهرهایی مانند مشهد، تهران، اصفهان و تبریز از شبکه توزیع داخلی برخوردار است.
 
این درحالی است که در کنار برنامه‌های مدون و توسعه‌ای برای داخل کشور، بحث‌های صادراتی نیز برای این شرکت بسیار حائزاهمیت است. طبق بررسی‌های انجام شده، زمینه‌سازی صادرات محصولات این شرکت به سایر کشورها، می‌تواند فرصت‌های بسیار مناسبی ایجاد کند. درحال‌حاضر کشورهای عربی و حوزه خلیج‌فارس و افغانستان عمده کشورهایی هستند که صادرات محصولات این شرکت به آنها انجام می‌شود.
 
از جمله مشکلاتی که درخصوص صنعت «غلات حجیم‌شده» وجود دارد مسائلی مربوط به تامین مواد اولیه مرغوب و باکیفیت است. رقابت در افزایش کیفیت محصولات و بسته‌بندی، بهترین راهکار حفظ سهم فروش در بازار است که این شرکت سعی در برقراری این شرایط دارد. چشم‌انداز تولید محصولات غلات حجیم شده درکشور نشان می‌دهد با توجه به جمعیت جوان کشور، مصرف این محصولات به‌عنوان تنقلات و موادغذایی میان وعده به شرط کنترل کیفیت و افزایش کیفیت محصول رو به افزایش خواهد بود.
(شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸) ۱۰:۱۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها