پنج شنبه / ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۸
سرویس : صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی
کد خبر : ۹۱۹۰۶
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس صنایع دام، طیور، آبزیان و مکملهای غذایی

آخرین جزئیات مرگ و میر پرندگان در میانکاله/ جای نگرانی مبنی بر بیماری مشترک پرندگان و انسان نیست

رفیعی پور گفت: سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی صلاح از تمامی پرندگان در حال مرگ آزمایشاتی انجام داد.

علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشوردرباره آخرین علل مرگ و میر پرندگان در میانکاله اظهار کرد: طی ۲ هفته گذشته با بروز تلفات ناشناخته در میانکاله یک رخداد جدید اتفاق افتاد که تشخیص آن از نظر ما کار سختی بود.
 
وی افزود: سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی صلاح نسبت به ارزیابی اپیدمی شرایط محیطی ورود دقیق و جدی داشته است.
 
رفیعی پور ادامه داد: سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی صلاح از تمامی پرندگانی که در حال مرگ بودند و همچنین آب و طبیعت نمونه برداری انجام داد و در ابتدا در آزمایشات مرجع آزمایش های مشترک میان پرندگان و انسان را انجام داد که خوشبختانه این موضوع منتفی شد و سپس آزمایشات تکمیلی از عوامل بیماری زای ویروسی، انگلی، میکروبی و قارچی را بررسی شد که تمامی این موضوعات رد شد.
 
رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه در ابتدا شک سازمان دامپزشکی در خصوص مرگ و میر پرندگان به بیماری بیوتکسیم ها ناشی از جلبک‌ها رفت، بیان کرد: براین اساس موارد مشابه مثل مایکاتوکسین ها به عنوان عوامل عفونی زا و همچنین آلاینده ها و عوامل شیمیایی و سمی که به محیط اضافه می شود، مورد آزمایش قرار گرفت.
 
به گفته وی، سازمان دامپزشکی رسما اعلام کرده است که این تلفات می تواند به علت بیماری یا سم بوتولیسم باشد.
 
رفیعی پور ادامه داد: اگرچه این رخداد ناشناخته می توانست شرایطی سختی ایجاد کند، اما تشخیص به موقع سازمان دامپزشکی به عنوان مرجع ذی صلاح از بروز اتفاقات مشابه در دیگر تالاب ها جلوگیری کرد.
 
رئیس سازمان دامپزشکی در پایان تصریح کرد: بنابر آزمایشات صورت گرفته، نظر ما در خصوص مرگ و میر پرندگان همان سم طبیعی است که در طبیعت ایجاد شده و با درصد بالای تشخیص آزمایشگاه بوتولیسم است.
 
(پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸) ۱۱:۳۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها