دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۷:۵۹
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۱۸۴۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس سرویس عمومی

سالانه ۱۶ میلیارد تخم مرغ در کشور مصرف می‌شود/ بررسی مسمومیت الکلی پرندگان در بجنورد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: سالانه ۱۶ میلیارد عدد تخم مرغ در کشورمان تولید و مصرف می‌شود.

علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مراسم رونمایی از سند برنامه ملی ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ  اظهار کرد: بعد از 40 سال فعالیت بخش خصوصی در تولید تخم مرغ و ماکیان امروز کشورمان به یک قدرت در منطقه تبدیل شده است و علاوه بر تأمین نیاز مصرف‌کنندگان داخلی در مواردی نیز صادرات دارد.
وی افزود: حفظ این قدرت با تفکر مدیریت بهداشتی شکل خواهد گرفت که در طرح ارتقای کیفیت بهداشتی و سلامت تخم‌مرغ این برنامه دنبال خواهد شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در تولیدات تخم مرغ به طور طبیعی ضایعاتی وجود دارد اما نباید به مصرف مستقیم افراد برسد.
وی اظهار داشت: استفاده از ضایعات تخم مرغ برای مصرف‌کنندگان فوق‌العاده خطرناک خواهد بود و در صورتی که در شبکه توزیع نشتی وجود داشته باشد و این محصولات حتی با درصدی کم در بازار توزیع شود باید جلوی آن را بگیریم.
وی یادآور شد که در سند برنامه ملی ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ به دنبال جلوگیری از ورود هرگونه ضایعات تخم مرغ به بازار مصرف هستیم.
رفیعی‌پور گفت: میزان تولید تخم مرغ در کشورمان به یک میلیون تن رسیده است و ایران در میان 10 کشور برتر تولیدکننده این محصول قرار دارد.
وی یادآور شد که در سال 16 میلیارد عدد تخم مرغ در کشورمان تولید و مصرف می‌شود.
بررسی مسمومیت الکلی پرندگان در بجنورد
رفیعی‌پور در حاشیه این مراسم در واکنش به عرضه تریاک در جیره غذایی طیور گفت: به اندازه کافی دارو و واکسن برای رشد و حفظ سلامت طیور در کشور داریم و نگرانی از این بابت وجود ندارد.
وی افزود: این محصولات از طریق تولیدات داخلی و واردات تأمین می‌شود و دلیلی ندارد که کسی بخواهد از محصولی مانند تریاک استفاده کند و کسانی که درباره تأثیر این موضوع در صنایع طیور صحبت می‌کنند، صحبت‌های آنان پایه و اساسی ندارد.
وی همچنین در ارتباط با مرگ دسته‌جمعی تعداد زیادی از پرندگان در تالاب میانکاله اظهار کرد: بر اساس آزمایش و بررسی‌های انجام شده در سازمان دامپزشکی کشور دلیل مرگ این پرندگان بوتولیسم اعلام شده است.
وی افزود: در تالاب‌ها هر جا که آب راکد باشد و درختچه‌ای در آنجا وجود داشته باشد امکان تولید سم بوتولیسم از ریشه گیاهان وجود دارد و این ماده پرندگان با تغذیه از ریشه و گل و لای موجود در تالاب‌ها مسموم شده‌اند و این امر منجر به مرگ آنها شده است.
وی گفت: سازمان دامپزشکی کشور به فاصله 5 روز نمونه‌برداری و آزمایش‌های لازم درباره مشخص شدن دلیل مرگ این پرندگان انجام و اطلاعات آن را در اختیار دستگاه‌های ذیربط قرار داد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا اجازه ورود به اطراف تالاب میانکاله به افراد داده می‌شود گفت: در همان روزی که این تلفات مشاهده شد سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد که باید این منطقه قرنطینه شود اما مسئولیت نظارت و ایجاد قرنطینه در دستگاه‌های دیگری مانند محیط زیست و دستگاه‌های انتظامی است.
وی گفت: برای جلوگیری از بروز این مشکل باید در تالاب میانکاله لایروبی ایجاد شود که ما نیز در کنار دستگاه‌های مسئول همکاری خواهیم داشت.
وی گفت: تا اطلاع ثانوی تالاب میانکاله قرنطینه و انجام هرگونه شکار در آنجا ممنوع است.
وی همچنین در واکنش به مرگ تعدادی از پرندگان در بجنورد به خاطر مسمومیت الکلی گفت: گزارشی بر اساس شواهد موجود در این باره به دست ما رسیده که این موضوع در سازمان دامپزشکی در حال بررسی است.
حمل تخم مرغ با ماشین های یخچال دار
برومند مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت مواد غذایی سازمان دامپزشکی از  الزام حمل و نقل تخم مرغ با ماشین‌های مخصوص حمل تخم مرغ و مجهز به دستگاه‌های برودتی خبر داد.
 
(دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸) ۱۷:۵۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها