دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۰:۰۸
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۱۸۱۰
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

سامانه سنجش از راه دور رصد مزارع راه‌اندازی می‌شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: سامانه سنجش از راه دور عملیات داشت‌، برداشت و رصد مزارع به صورت پایلوت در چند استان کشور راه‌اندازی می‌شود.

اسماعیل اسفندیاری‌پور در هفتاد و چهارمین جلسه کمیته فنی گندم که امروز از طریق ویدئوکنفرانس در سالن جلسات شهیدان نعمتی جم برگزار شد، اظهار کرد: برنامه کمیته فنی بذر لازم است در دستور کار استان‌ها قرار گیرد و برنامه پایش و پیش‌آگاهی مزارع نیز مرتب تحت کنترل باشد.
وی گفت: ضروری است اطلاعات گندمکاران در سامانه پهنه‌بندی به صورت دقیق و کامل ثبت شود.
مجری طرح گندم با اشاره به این که اعتبار برای تامین ادوات مورد نیاز در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: این اعتبارات باید در قالب کارنده‌های روی پشته، کشت مستقیم و با تاکید بر بهره‌برداری برای راننده‌های حرفه ای تخصیص یابد.
اسفندیاری پور گفت: سامانه سنجش از راه دور عملیات داشت و برداشت و رصد مزارع با همکاری دفتر فناوری آمار و اطلاعات وزارت جهاد کشاورزی به صورت پایلوت در چند استان کشور راه‌اندازی می‌شود و لازم است استان‌ها در این زمینه همکاری کنند.
در ادامه این نشست، گزارش اقدامات انجام شده در خصوص تدارک سموم علف‌کش، حشره‌کش، قارچ‌کش و شبکه‌های مراقبت، پایش و پیش‌آگاهی توسط دکتر سرافرازی معاون سازمان حفظ نباتات، گزارش تدارک کودهای شیمیایی ازته، فسفاته و پتاسه به تفکیک استان‌ها توسط مهندس ملازاده معاون شرکت خدمات حمایتی و جبرییلی از سازمان مرکزی تعاون روستایی و همچنین گزارش مقایسه ارزیابی و اقتصادی فرآوری بذر گندم در سامانه‌های داخلی و وارداتی به منظور بهبود فرآوری بذر کشور توسط دکتر گازر محقق موسسه تحقیقات فنی و مهندسی ارائه شد.
در این نشست، رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی، نمایندگان موسسات تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و معاونین بهبود تولیدات گیاهی، مدیران زراعت، مدیران حفظ نباتات، روسای ادارات فناوری‌های مکانیزه و اعضای بنیاد توانمندسازی گندمکاران استان‌های سراسر کشور حضور داشتند.
 
(دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸) ۰۰:۰۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها