سه شنبه / ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۵
سرویس : سرویس عمومی
کد خبر : ۹۱۷۰۲
گزارشگر : ۳۵۵۱
باشگاه خبرنگاران
سرویس سرویس عمومی

افزایش ۶ درصدی سهم ایران در بازار‌ کشورهای همسایه نسبت به سال گذشته

زادبوم گفت: در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، ۶ درصد سهم خود در بازار‌های همسایه را افزایش داده‌ایم.

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به موانع صادرات، گفت: صادرات نیاز به تولید صادراتی دارد که این موضوع الزامی برای صادرات است. برای اینکه صادرات افزایش یابد، باید آن را تولید کنیم لذا در حرکت اول باید تولید کنندگان در اینباره اقدام کنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه باید برنامه ریزی کنیم صادرات تولید کنیم، بیان کرد: اکنون در سازمان توسعه تجارت دیده‌ایم که کشورهای دیگر هزار و ۶۰ میلیارد واردات دارند، که باید بررسی کنیم آیا ما این پتانسیل را داریم یا خیر، اکنون طبق بررسی‌ها ۱۰۰ میلیارد امکان صادرات داریم.
زادبوم گفت: باید روی کالاهایی سرمایه گذاری کنیم که امکان صادرات آن وجود دارد و بازار آن در کشورهای همسایه هست. اکنون به تولید کنندگان این خط را داده‌ایم که به سمت تولید محصولاتی بروند که صادرات آن وجود دارد.
او ادامه داد: آن‌ها باید بر اساس نحوه کار، به سمت تولید بازار‌های صادراتی بروند که تا سال ۱۴۰۰ می‌توانیم صادرات را ۲ برابر کنیم. در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، ۶ درصد سهم بازار‌های همسایه را افزایش داده‌ایم که امروز ۶۰ درصد بازار‌های ما به کشور‌های همسایه صادر می شود، یعنی به سمت پتانسیل کشور‌های همسایه می‌رویم.
رئیس سازمان توسعه تجارت درباره بازار هدف برای صادرات، گفت: برای ۱۵ کشور همسایه به علاوه کشور‌های هند و چین و برخی کشور‌های آسیایی مثل اندونزی و ویتنام صادرات داریم علاوه بر این آفریقا نیز در برنامه‌های ماست.
زادبوم تشریح کرد: برنامه‌ای برای صادرات محصولات به کشور‌های اروپایی نیست اگر صادر کنندگان خودشان بازاری پیدا کنند که بخواهند به آن کشور صادرات داشته باشند مانعی وجود ندارد، اما اکنون برنامه‌ای برای صادرات به کشور‌های اروپایی نداریم.
 
(سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸) ۱۰:۱۵

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها