جمعه / ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۲۲:۳۰
سرویس : صنعت برنج و ماکارونی
کد خبر : ۹۱۶۱۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
سرویس صنعت برنج و ماکارونی

کاهش صادرات برنج هندی به ایران به خاطر کرونا و تنش ایران ـ آمریکا

انتظار می‌رود به خاطر تشدید تنش نظامی بین ایران و آمریکا در کنار شیوع ویروس کرونا در چین صادرات برنج هندی به خصوص به ایران کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود، به دلیل تشدید تنش نظامی بین ایران و آمریکا طی هفته‌های گذشته در کنار تبعات شیوع ویروس کرونا در چین، صادرات برنج هندی به بازارهای جهانی و به خصوص ایران طی سال جاری تا 20 درصد کاهش یابد.
طی سال مالی 2019 ـ 2018 صادرات برنج هندی به ایران 1.5 میلیارد دلار برآورد می‌شود که معادل 25 تا 30 درصد کل صادرات برنج هند است.
بین سال‌های 2010 تا 2019 صادرات برنج هند به بازارهای جهانی به طور متوسط سالانه 14 درصد افزایش داشته است. آمارها حاکی از آن است که در شرایط کنونی هند حدود 25 درصد برنج صادراتی به بازارهای جهانی را تأمین کرده و 2 درصد کل صادرات این کشور را برنج تشکیل می‌دهد.
اخیراً مؤسسه دیریبل کاپیتال آمریکا گزارش داده است که به طور کلی صادرات برنج در جهان در سال جاری کاهش یافته و خواهد یافت که دلیل اصلی آن تشدید تنش ژئوپلتیک در جامعه بین‌الملل است. بخش قابل توجهی از این کاهش صادرات برنج در بازارهای آسیایی اتفاق خواهد افتاد.
پوشکار موکوار، مدیر مؤسسه دیریبل کاپیتال می‌گوید:‌ایران بزرگ‌ترین بازار صادراتی برنج هند است و شاهد کاهش 22 درصدی صادرات به این کشور از هند هستیم.
دوندرا وورا، تاجر برنج، می‌گوید: از اکتبر سال 2019 و بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا شاهد کاهش صادرات برنج به ایران هستیم و این روند هنوز بهبود پیدا نکرده است.
 
(جمعه ۱۸ بهمن ۱۳۹۸) ۲۲:۳۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها