دوشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۳
سرویس : کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا
کد خبر : ۹۱۵۳۳
گزارشگر : ۳۵۵۱
ایرنا
سرویس کشت و صنعت، باغداری ، گیاهان خوراکی و پروتئین سویا

زنجان، دومین استان مکانیزه کشاورزی در کشور است

شاخص ضریب مکانیزاسیون کشاورزی زنجان در سال جاری به عدد ۲.۰۴ اسب بخار در هکتار رسیده که این میزان مطابق اهداف برنامه تحقق پیدا کرده و استان زنجان همچنان جایگاه دوم را در این زمینه در بین استان‌های کشور حفظ کرده است.

رییس اداره امور فناوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان روز دوشنبه در این خصوص گفت: از ۵۳۳ میلیارد ریال خط اعتباری مکانیزاسیون درسال جاری تاکنون ۶۶۸ میلیارد ریال با عملکرد ۱۲۵ درصد در استان جذب شده است.
مظفر یوسفی پور ادامه داد: از این میزان، تعداد ۲۴۵ دستگاه تراکتور، ۹۶دستگاه کمباین و ۳۲۰دستگاه سایر ماشین های کشاورزی جذب بخش کشاورزی استان شده است.
وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی شاخص توسعه مکانیزاسیون درسال ۱۳۹۸، تعداد ۹۶ دستگاه کمباین جدید با ریزش زیر ۲درصد و افزایش بهره وری برای برداشت غلات تهیه شده است.
یوسفی پور گفت: در سه سال اخیر تعداد ۱۷۰ دستگاه کمباین نو به ناوگان برداشت استان اضافه شده و نیمی از سطح زیر کشت غلات استان با کمباین های جدید با ریزش زیر ۲ درصد برداشت می شود. 
رییس اداره امور فناوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه از سال۹۲ بیش از هفت هزار و ۶۵ دستگاه تراکتور و کمباین در استان پلاک گذاری شده و بیش از پنج هزار دستگاه تراکتور و ۱۰۰ دستگاه کمباین پلاک شده نیز وارد ناوگان نیرو محرکه استان شده است.
وی افزود: در مجموع ماشین های کشاورزی پلاک گذاری شده در استان تاکنون به رقم ۱۲ هزارو ۱۶۵ دستگاه رسیده است.
یوسفی پور با بیان اینکه در سال زراعی جاری بیش از ۵۱ هزار  هکتار خاک ورزی حفاظتی در اراضی کشاورزی استان انجام شده است، ابراز امیدواری کرد: با جایگزینی این روش کشت، به جای روش مرسوم، گام‌های بزرگتری در راستای پایداری کشاورزی استان و حفاظت از منابع آب و خاک صورت پذیرد. 
استان زنجان حدود ۸۰۰ هزار زمین کشاورزی دارد که از این مقدار حدود ۱۸۵ هزار زمین آبی (زراعی و باغی) است.

(دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸) ۰۹:۵۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها