سه شنبه / ۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۶:۵۳
سرویس : فرآورده های لبنی
کد خبر : ۹۱۴۱۷
گزارشگر : ۳۵۱۴
سرویس فرآورده های لبنی

تمام دنیا سلامت فراورده‌های لبنی بجای وزارت بهداشت بر عهده سازمان داپزشکی است

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور کسانی را که در مورد سلامت شیر تشکیک ایجاد کردند را افراد غیرمتخصص و غیرمرتبط خواند و گفت: در همه دنیا اظهار نظر درباره سلامت محصولات دامی به عهده سازمان دامپزشکی است، اما در ایران سلامت فرآورده‌های لبنی به عهده وزارت بهداشت قرار دارد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه هیچ نگرانی از مصرف شیر و لبنیات در کشور وجود ندارد، گفت: سالانه 10 درصد شیر تولیدی کشور صادر می‌شود و در سالهای گذشته حتی یک مورد عدم انطباق بهداشتی نداشته‌ایم.

 

علی‌صفر ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور امروز در نشست خبری در پاسخ به شایعه اخیر وجود آفلاتوکسین در شیر گفت: استاندارد اتحادیه اروپا برای خوراک 20PPB ،استاندارد آمریکا 30PPB و استاندارد ایران 5PPB است  و اینها نشان می‌دهد که استاندارد ایران بسیار سخت‌گیرانه‌تر از اروپا و آمریکا است.

 

وی کسانی را که در مورد سلامت شیر تشکیک ایجاد کردند را افراد غیرمتخصص و غیرمرتبط خواند و گفت: در همه دنیا اظهار نظر درباره سلامت محصولات دامی به عهده سازمان دامپزشکی است، اما در ایران سلامت فرآورده‌های لبنی به عهده وزارت بهداشت قرار دارد. 

 

ماکنعلی تأکید کرد که هیچ نگرانی در مورد سلامت محصولات لبنی در شیر در کشور وجود ندارد و همه آنها به صورت کامل رصد می‌شوند. 

 

وی با بیان اینکه 8 میلیون تن شیر صنعتی در کشور تولید می‌شود، گفت:‌ اما ایران رتبه 10 دنیا در تولید شیر را دارد که 10 درصد آن صادر می‌شود، در حالی که در طول سالهای گذشته حتی یک مورد عدم انطباق بهداشتی از کشورهای مقصد گزارش نشده است. 

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به اینکه آیا اظهارات اخیر درباره وجود آفلاتوکسین در شیر بر صادرات این محصولات تأثیر داشته است، گفت: خوشبختانه کشورهایی که از ما شیر وارد می‌کنند، به حرف‌های غیرکارشناسی و غیرمرتبط گوش نمی‌دهند. 

 

ماکنعلی در بخش دیگری از صحبت‌ها به کشته شدن 2 هزار قطعه پرنده از نوع چنگر، فلامینگو، مرغابی و گیلان‌شاه در منطقه حفاظت‌شده میانکاله خبر داد و گفت: بررسی‌های ما وجود بیماری را رد کرده، اما احتمال اینکه سمی از ریشه‌های پوسیده گیاهان منطقه ایجاد شود و باعث مرگ و میر این پرنده‌ها بشود (بوتولیسم) وجود دارد، چرا که نوع مشابهی قبلاً در منطقه ارس وجود داشت که موجب کشته شدن 5 هزار قطعه پرنده شد و عامل آن بوتولیسم بود. 

 

وی پیش‌بینی کرد که میزان کشته شدن پرندگان در این منطقه هم به 5 هزار تا برسد. 

 

ماکنعلی در پاسخ به این سؤال که آیا دستورالعملی برای بیماری کرونا از سوی سازمان دامپزشکی ابلاغ شده است، گفت: این بیماری در حوزه انسانی است، اما از دام منتقل شده است، بنابراین اهمیت بخش دامپزشکی اینجا مشخص می‌شود که زمانی که دستورالعمل ها در حوزه دام صادر می‌کنیم، در حقیقت جلوی بیماری انسانی را می‌گیریم.

 

وی گفت: این بیماری بیش از خفاش و مار تحت تأثیر جهش‌های ژنی به انسان منتقل شده و از انسان از طریق عطسه به انسان دیگر منتقل می‌شود. تاکنون 51 نفر فوتی و یک هزار نفر بستری در چین بوده و دومین کشور که این بیماری در آن گزارش شده آمریکا است. 

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که بیماری آنفلوانزا H5N1 در چین گزارش شده و با توجه به اینکه این بیماری مشترک با انسان و دام است آیا اقداماتی برای جلوگیری از ورود آن شده، گفت: این بیماری در ایران گزارش نشده و خطر آن برای انسان در حد کم است. 

 

ماکنعلی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس اینکه دامداران کشور از واکسن‌های بی‌کیفیت چینی و هندی گله دارند، واکسن های برندینگ ما روسیه، ترکیه و سه مدل تولید داخلی است و همه آنها از نظر ویژگی و کیفیت مورد تأیید هستند و ما ارزیابی واکسن را مرتب انجام می‌دهیم.

(سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸) ۱۶:۵۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


خبر 1

خبر برگزیده

بازار ارز

سرویس نمایشگاه و همایش‌ها